گۆڕان نیوز- «مازیار میرزایی» یکی از ورزشکاران کردستانی است که به همراه گروه چهار نفری در پیمایش ۲هزار کیلومتری از سنندج تا ریاض در عربستان رکاب می‌زنند تا به عنوان سفیران محیط زیستی کردستان و کشور پیام بیابان زدایی را به نشست جهانی محیط زیست در ریاض برسانند و از حامیان مالی می‌خواهند تا در این اقدام فرهنگی آنان را یاری و همراهی کنند.

فردین کمانگر/ روزنامه‌نگار، «مازیار میرزایی» که در حال حاضر عهدار سمت دبیر هیئت اسکیت استان کردستان است چند سالی است که به صورت گروهی اقدام به اجرای برنامه‌ها و پیمایش استانی، برون استانی و برون مرزی نموده است که می‌توان به پیمایش ۲۲۶ کیلومتری از سنندج به سلیمانیه در اقلیم کردستان اشاره کرد. وی در حال حاضر در حدود ۱۰ سال به صورت حرفه‌ای مشغول دوچرخه سواری است و بر این باور است که اسکیت سواری ارتباط مستقیمی با رشته دوچرخه سواری دارد و می‌خواهد سفرهایی را به کشورهای مختلف جهان داشته باشد و پیام دوستی و صلح آشتی را به همه جهانیان برساند و امروز به عنوان سفیر محیط زیست برنامه سفر به ریاض را در دستور کار خود و همراهانش دارد.

پیرامون فعالیت‌های ورزشی و برنامه‌های «مازیار میرزایی» در رشته دوچرخه سواری و اسکیت سواری گفت‌وگویی را انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

دبیر هیئت اسکیت استان کردستان با اشاره به وضعیت رشته ورزشی اسکیت در استان عنوان می‌کند: کردستان یکی از استان‌های بسیار خوب که دارای توانایی‌ها و ظرفیت‌های بالقوه در رشته اسکیت سواری است و در سطح کشور نیز دارای جایگاه خاصی است.

«مازیار میرزایی» در ادامه می‌افزاید: مربیان بسیار خوبی در رشته اسکیت سواری در سطح استان داریم اما در حال حاضر این رشته ورزشی با کمبود زیرساخت‌ها مواجه است و نیازمند توجه ویژه مدیران و بخش خصوصی است تا بتوانند بخشی از مشکلات زیرساختی را رفع کنند.

وی در ادامه به نبود زمین برای رشته اسکیت سواری اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: در حال حاضر زمین استاندارد برای تمرینات و بازی اسکیت در استان کردستان و به ویژه شهر سنندج وجود ندارد و امروز تنها یک باشگاه سرپوشیده و سه مورد دیگر نیز به صورت روباز در سطح شهرستان سنندج مشغول فعالیت آموزشی هستند که این فضاها جوابگوی نیازهای جامعه ورزشی استان نیست.

استقبال از رشته ورزشی پرهیجان و پر تحرک

دبیر هیئت اسکیت استان کردستان با اشاره به استقبال خوب جوانان عنوان می‌کند: مردم و جوانان علاقمند به این بازی و رشته ورزشی پرهیجان و پر تحرک هستند و فضاهای موجود جوابگوی نیاز ورزشی استان نیست.

میرزایی در ادامه عنوان می‌کند: رشته ورزشی اسکیت در استان کردستان نسبت به سال‌های ۸۰ تاکنون با افت و خیز‌های بسیاری مواجه بوده و متاسفانه نسبت به دهه ۸۰ شاهد کاهش مدال‌های قهرمانی بوده‌ایم که مهم‌ترین عامل این امر، نبود زیرساخت‌ها از جمله زمین استاندارد و کمبود اسپانسر و حامی مالی برای تیم‌ها، برای حضور در لیگ و مسابقات کشوری است.

وی تصریح می‌کند: هرچند که ما در حال حاضر نیز با رشد هنرجو در این رشته ورزشی مواجه هستیم اما باز هم باید تلاش کنیم تا بتوانیم نتایج بهتر را برای استان کردستان به دست بیاوریم استان را به جایگاه اصلی خود در سطح کشور و مسابقات بین‌المللی برسانیم.

وی در ادامه با تاکید بر حمایت بیشتر مدیران استانی از هیئت‌های ورزشی در استان عنوان می‌کند: در کنار این مواردی که ذکر شد تظارات ما مطالباتی هم از دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی و بخش خصوصی نیز داریم که باید از ورزش استان به ویژه اسکیت بیشتر حمایت کنند متاسفانه امروز بسیاری از واحدهای تولیدی که در استان کردستان فعالیت می‌کنند از ورزش و فعالیت‌های فرهنگی در استان کردستان حمایت نمی‌کنند.

این ورزشکار سنندجی در ادامه به برنامه پیمایش ۲۰۰۰ کیلومتری گروه خود اشاره می‌کند و توضیح می‌دهد: ما در نظر داریم که یک پیمایش برون مرزی به مسافت ۲۰۰۰ کیلومتر از سنندج تا شهر ریاض در عربستان به مناسبت روز جهانی محیط زیست انجام دهیم و پیام جمهوری اسلامی ایران را به مناسبت این روز خجسته به تمام جهانیان برسانیم.

سفیران محیط زیستی ایران

«مازیار میرزایی» صریح می‌کند: ما می‌خواهیم در روز ۱۵ خرداد به عنوان سفیران محیط زیستی ایران در مراسم روز جهانی محیط زیست، که در شهر ریاض برگزار می‌شود حضور داشته باشیم و پیام امسال روز جهانی محیط زیست بیابان زدایی است و ما از سوی جمهوری اسلامی این پیام را به جهانیان خواهیم رساند که ما نیز برای حفظ محیط زیست، تمام توان و تلاش خود را به کار گرفته‌ایم و ایران یکی از کشورهایی است که سال‌ها برای بیابان زدایی اقدامات ارزنده‌ای را انجام داده است.

وی همچنین عنوان می‌کند: این گروه ۴ نفره متشکل از یک اسکیت سوار و سه دوچرخه سوار در پیمایش ۳۱ روزه با پیام محیط زیستی بیابان زدایی عازم ریاض خواهیم شد.

وی در ادامه با دعوت از حامیان فرهنگی و محیط زیستی برای حمایت از این اقدام ارزنده عنوان می‌کند: ما برای انجام این اقدام فرهنگی محیط زیستی نیازمند حمایت مالی برای تامین تجهیزات سفر هستیم و انتظار داریم که حامیان مالی ما را نیز در این اقدام فرهنگی یاری رسانند و برای ارتباط با گروه از طریق شماره تماس ۰۹۰۱۵۵۵۵۳۷۳ و یا از طریق ایمیل maziyar.mirzaey@gmail.com اقدام کنند.

رشد فعالیت‌های فرهنگی

این ورزشکار سنندجی می‌افزاید: امید است که بتوانیم سفیران خوبی برای استان کردستان و کشورمان در سطح جهانی باشیم و پیام محیط زیستی را به جهانیان و نسل‌های آینده انتقال دهیم و این امر مستلزم توسعه و رشد فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی است.

گفتنی است که «مازیار میرزایی» در رشته‌های ورزشی اسکیت سواری، سبک کن شین کان،  کوهنوردی و رشته دوچرخه سواری کراس کانتری فعالیت داشته و توانسته مدالهای قهرمانی برگردن بیاویزد همچنین مربی سبک کن شین کان  است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *