گۆڕان نیوز- سارا صالحی – شهرستان قروه به عنوان قطب معادن استان و شهر معدن خیز مهم کشور و شهر طلایی ایران ،دارای ۵۹ واحد معدنی دارای پروانه بهره‌برداری با ذخیره قطعی ۱۳۱میلیون تن در شهرستان وجود دارد که ۴۰ واحد آن فعال هستند . بیش از ۱۰ گونه ماده معدنی بهره برداری و مواد معدنی مانند طلا، نقره، آهن پوکه سنگ های تزیینی چینی کریستال و مرمر و نیز سیلیس فلدسپات و غیره وجود دارد.
به گزارش گۆڕان نیوز-طلا با ذخیره بالغ بر ۴۱میلیون تن، سنگ آهن با ذخیره ۱۸میلیون تن، سنگ‌های تزیینی و معادن مرمر مجموعا۳۰ معدن را شامل می گردد با ذخیره قطعی ۵۸میلیون تن و نیز ۷میلیون تن مخلوط کوهی و‌شن و ماسه است.
رییس اداره صنعت و معدن و تجارت شهرستان قروه، گفت: میزان اشتغال زایی این معادن بطور مستقیم و غیر مستقیم آنها چهار هزار نفر است که بیشترین اشتغال زایی مربوط به معدن طلای ساریگونی است.
«مجتبی رستمی» با اشاره به اینکه ۱۴محدوده معدنی جدید طلا و سنگ آهن کشف شده که با پایان گرفتن عملیات اکتشاف به ذخایر معادن شهرستان اضافه خواهد شد،افزود:سنگ آهن بیش از ۱۰۰میلیون و ذخایر کانسک طلا چهار برابر طلای ساریگونی است که نیازمند جذب سرمایه گذار و فرصت های اشتغالی زایی با عدد بالایی همراه خواهد بود.
به گفته وی امسال در قالب طرح نهضت احیا واحد‌های راکد چهار معدن به چرخه تولید بازگردانده شدند که میزان اشتغال زایی آن ۴۰نفر بطور مستقیم است.
رستمی اظهار کرد: مهمترین معادن شهرستان معدن طلای ساریگونی ،معادن پوکه و معادن مرمر است که معدن طلای ساریگونی با سرمایه گذار خارجی گلدن هیل قزاقستانی ۵۰درصداز طلای کشور را تامین می‌کند.
وی در ادامه اضافه کرد:مجوز فعالیت این شرکت خارجی توسط هیت سرمایه گذاری خارجی در سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران در سال ۱۳۹۰ با سهم مشارکت سرمایه گذاری ۷۰ درصد صادر گردید است و بیشترین ذخایر معادن طلا با ۴۱ میلیون تن است که سالیانه پنج تن شمش طلا تولید می کند.
رییس اداره صنعت،معدن و تجارت کردستان عنوان کرد:معادن پوکه قروه با بیش از ۶میلیون تن بیشترین ذخایر کشور را در خود جایی داده است که مرغوب ترین سنگ های مرمر در قروه قرار گرفته است و مرمر قروه و استان کردستان در وایپو سازمان جهانی مالکیت فکری ثبت شده است.
به گفته وی بیش از ۷۰درصد معادن قروه غیر فلزی است به خاطر این ظرفیت معدنی ، ۱۰۰واحد صنعتی یعنی بیش از ۷۵درصد واحد‌های صنعتی شهرستان به صنایع فلزی و غیر فلزی اختصاص دارد.
رستمی با بیان اینکه بیشترین معادن شهرستان در زمره مصالح ساختمانی است،گفت:معادن سنگ های تزیینی شهرستان بدلیل زیبایی و مقاومت بالا کاربردهای مختلفی مانند کف پوش پله دیوار پوش و نمای ساختمان و غیره دارد.

صنایع معدنی
این مسئول در ادامه مصاحبه به بخش صنایع معدنی اشاره کرد و گفت:بیش از ۳۳ سنگبری در کنار معادن شهرستان در حوزه صنایع معدنی فعالیت دارند که در شهر سنگ استقرار دارند سنگ مورد نیاز سنگبری ها از معادن سنگ های تزیینی تامین می گردد و دیگر واحد‌های صنایع معدنی نظیر کارخانه آسفالت و بتن آماده مواد مورد نیاز شأن از معادن شن و ماسه تامین می‌گردد .
وی از دیگر اقدامات مثبت انجام گرفته در جهت جلوگیری از خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده احداث کنسانتره سنگ آهن سپهر صنعت آرتا اشاره کرد و افزود:کارگاه مصنوعات سنگی و ایجاد بیش از ۳۰واحد کارگاه مصنوعات سنگی مرمر در شهر سریش آباد که بطور مستقیم و غیر مستقیم برای ۲۰۰ نفر اشتغال زایی کرده است این ۳۰واحد با حمایت شرکت صنعتی معدنی کوثر توانسته است این ظرفیت کارگاهی که با مشارکت مردم با توجه به شعار سال جهش تولید با مشارکت مردم صورت گرفته است.
به گفته رستمی در راستای ایجاد توسعه صنایع معدنی و واحد‌های فرآوری سه طرح بزرگ در دست اقدام از جمله فولاد قروه ،فرو منگنز برسم لعل و کنسانتره صبانور و گندله سازی لوتوس تجارت‌ شرکت سپهر صنعت آرتا با میزان سرمایه گذاری بیش از ۳۲هرار میلیارد تومان و اشتغال زایی بیش از پنج هزار نفر بطور مستقیم و غیر مستقیم با ۲۰درصد پیشرفت فیزیکی وجود دارد و پیش بینی ما این است امسال به پنجاه درصد برسد و و نهایتا تا سال ۱۴۰۵ به بهره برداری برسند.
رستمی گفت:بر اساس اصل ۲۰/۸۰ ،۲۰درصد معادن استان در شهرستان قرار گرفته است که ۸۰درصد درآمدهای حقوقات دولتی استان را از آن خود کرده است وصول حقوق دولتی بیش از هزار و ۵۳۰ میلیارد تومان تا کنون است که نسبت به سال گذشته ۱۷درصد رشد داشته است که ۹۰درصد آن به معدن طلای ساریگونی و دیگر معادن قروه شرکت صنعتی معدنی صبانور و شرکت توسعه صنایع و معادن کوثر است.
وی در ادامه افزود:سهم ۱۵درصدی حقوق دولتی معادن استان ۲۳۰میلیارد است که بیش از ۲۰۰میلیارد به شهرستان تعلق دارد
امیدواریم سهم معادن قروه که در قانون پیش بینی شده بازگردانده شود که در سال گذشته با پیگیری مسولان استانی ۱۵ میلیارد ان حدود ۸ درصد آن به شهرستان برگشت داده شد.
این مسئول عنوان کرد:بر اساس تبصره ۶ ماده ۱۴ قانون معادن و تأکیدی که در ماده ۴۳ قانون برنامه ششم کشور شده،
باید از ۱۰۰ درصد درآمدهای حاصل از حقوق دولتی معادن که به خزانه واریز می‌شود، ۶۵ درصد برای توسعه خود معادن مانند اکتشاف و استخراج و فرآوری، ۱۵ درصد برای توسعه زیرساخت‌های شهرها و روستاهای محل استقرار معادن، ۱۲ درصد برای احیا و بازسازی محیط‌های پیرامونی معادن اعم از منابع طبیعی و محیط زیست و مابقی نیز به صندوق بیمه معادن و نظام مهندسی اختصاص پیدا کند.
رستمی اشاره ای به مشکلات معادن شهرستان کرد و افزود:با توجه به اینکه بیش از ۸۰درصد معادن کوچک مقیاس است نیازمند حمایت جدی حوزه هزینه های معدنکاری ،فراوری ،بروز رسانی ماشین مستهلاک با عمر بیش از ۳۰سال کارکرد دارند و نیز بهینه سازی عملکرد معدنکاری و هوشمند سازی معادن که منجر به کاهش هزینه های استخراج می شود.
وی با بیان عمده چالش های حوزه معدن افزود: در بخش معدن ما با کمبود سرمایه در گردش، تسهیل نبودن صدور مجوزها، کمبود ماشین آلات، کهنگی و فرسودگی آنها، وجود معارض محلی و عدم تفویض اختیار به شورای معادن استان روبه رو هستیم که تلاش خواهیم کرد در تعامل با وزارت صمت، امور اقتصادی و دارایی و سایر نهادها این موانع و مشکلات را رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *