گۆڕان نیوز- همایش تجلیل از نام‌آوران زبان و ادبیات کُردی در قالب گرامیداشت میراث معنوی ایرانیان در دانشگاه کردستان برگزار شد.

به گزارش گۆڕان نیوز، استاندار کردستان شامگاه پنجشنبه در آیین تجلیل از ۱۰۰ نفر از نام آوران زبان و ادبیات کردی در دانشگاه کردستان اظهار کرد: زبان کُردی یکی از شاخصه‌های اصلی هویت ایرانی، فرهنگ و گنجینه‌ای غنی و دارای اصالت و تاریخی چند هزار ساله است‌.

وی افزود: فرهنگ کُردها از غنایی نشات می‌گیرد که تنها بخشی از آن تاکنون معرفی شده و به مثابه یک‌معدن غنی نیازمند اکتشاف و پژوهش تا رسیدن به جایگاه واقعی در دنیا است.

استاندار کردستان جایگاه زبان و ادبیات کُردی در ادبیات کشور را والا و رفیع دانست و اضافه کرد: باید تلاش کنیم با همت و حضور بزرگان، پژوهشگران و مفاخر کُرد آن را به جایگاه اصلی خود برسانیم‌.

زارعی کوشا ادامه داد: برگزاری چنین همایش و برنامه‌هایی به رشد و بالندگی زبان کُردی به عنوان یکی از شاخص‌های اصلی هویت ایرانی منجر می‌شود، چراکه اعتلا و توسعه یکپارچه گنجینه زبان و ادبیات کُردی موجب توسعه این فرهنگ غنی خواهد بود.

وی زبان و ادبیات، فرهنگ و آداب و رسوم کُردی را معدن و گنجینه ای ارزشمند توصیف کرد و افزود: غنا و قدمت علمی و ادبی که در منطقه کورده‌واری و در مجموعه مناطق کردنشین بوده را باید به درستی معرفی کنیم‌.

استاندار کردستان یادآور شد: معتقدیم تاکنون ۲ نگرش مانع از آن شده که زبان و فرهنگ کُردی آنچنان که شایسته است معرفی شود؛ یکی آنکه توسعه زبان و فرهنگ کُردی را در نفی زبان رسمی دنبال کرده که این نگرش برداشتی ناقص و نگرشی افراطی است و در نقطه مقابل این نگرش نیز یک نگاه تفریطی و مقابله نابخردانه مطرح است که هر نوع توجه به زبان و فرهنگ کُردی را معادل و مترادف نفی فرهنگ رسمی می داند که این هم برداشتی نادرست است.

زارعی کوشا با بیان اینکه زبان هویت افراد است، گفت: هر نوع توجه به فرهنگ کُردی با بهره مندی از محضر اساتید و شعرای حوزه ادبیات کُردی و برنامه ریزی برای آنکه بتوانیم به خوبی و درستی این غنای فرهنگی دیار خود را به دنیا معرفی کنیم، وظیفه خطیر همگان است.

استاندار کردستان با بیان اینکه روز جهانی لباس کُردی فرصتی برای معرفی قوم کُرد و اعتلای این هویت بومی است، ادامه داد: اسفند ماه سال گذشته در روزی که به نام لباس کُردی نامگذاری شده است برای اولین بار توصیه کردیم که این روز تمامی مسئولان و کارمندان و هر آن کس به مردم خدمت می‌کند، در صورت امکان با لباس کُردی سرکار خود حاضر شوند.

زارعی کوشا اضافه کرد: این امر فرصتی فراهم کرد که نشان دهیم به این لباس فاخر که نماد و نشانه‌ فرهنگ کُردی است، افتخار می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *