گۆڕان نیوز- شهرداری دیواندره، گام‌هائی اساسی را برای ایجاد توسعه پایدار شهری برداشته است. در این راستا می‌توان به احداث پارک جنگلی به مساحت ۶۰ هکتار اشاره کرد که هم‌اکنون اجرای فاز اول آن به مساحت ۵/۱۲ (دوازده‌ونیم) هکتار در حال انجام است.

شهرداری دیواندره با انجام این پروژه‌ی مهم در تلاش است تا فضایی مناسب برای سپری کردن اوقات فراغت، نشاط و شادابی شهروندان، کمک به توسعه‌ی ورزش همگانی را برای شهروندان دیواندره‌ای فراهم نماید.شهرداری‌ها مهم‌ترین نهاد خدمتگزاری به مردم می‌باشند.

نوسازی و زیباسازی یکی از اهداف عمده‌ی طرح‌های توسعه‌ی شهری است و برداشت هر فردی از هویت، پیش از آشنایی با فرهنگ آن جامعه از شیوه‌ی معماری و شهرسازی و دیگر پدیده‌هایی که از طریق بصری متجلی می‌گردد، ممکن می‌شود. بنابراین شهرداری‌ها باید با درنظرگرفتن عوامل و اجرای اهداف نسبت به ساماندهی، زیباسازی و آینده‌نگری شهرها همت می‌گمارند.

شهرداری دیواندره یکی از شهرداری‌های موفق در سطح استان کردستان است که توانسته در راستای ایجاد توسعه‌ی پایدار و رفع مشکلات شهری گام‌های اساسی را بردارد. پیرامون همین موضوع با مهندس «منصور مرادویسی» شهردار محترم شهر دیواندره گفت‌وگویی انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید.

جایگاه مدیریت شهری در روند توسعه شهر

شهردار دیواندره با اشاره به نقش و جایگاه شهرداری‌ها عنوان می‌کند: شهر به عنوان یک منبع توسعه مطرح و جایگاه مدیریت شهری در روند توسعه‌ی شهر و بهبود سکونتگاه‌های شهری نقش بسیار مهم و تعیین‌کننده‌ای دارد.«منصور مرادویسی» به توسعه‌ی شهرها و نقش مدیریت شهری اشاره کرده و ادامه می‌دهد: توسعه‌ی سریع شهری، در چند دهه‌ی اخیر از ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، محیطی متشکل شده و زندگی بشر را تحت‌تأثیر قرار داده است. مطرح شدن توسعه‌ی پایدار، به‌عنوان شعار اصلی هزاره‌ی سوم نیز ناشی از اثرات شهرها بر گستره‌ی زیست‌کره و ابعاد مختلف زندگی انسانی است. بدون شک بحث از پایداری و توسعه‌ی پایدار بدون توجه به مقوله‌ی شهرنشینی بی‌معنی خواهد بود. طی صد سال اخیر، شهرها درصد زیادی از جمعیت جهان را به سوی خود جذب کرده‌اند.

وی در ادامه به وضعیت شهر دیواندره نیز اشاره می‌کند و می‌گوید: دیواندره یکی از معدود شهرهایی است که هنوز بسیاری از ظرفیت‌ها و توانایی‌های آن بالفعل نشده و نیازمند توجه و پشتیبانی مسئولان ذیربط است. شهری که در مسیر تردد گردشگران قرار گرفته، اما بهره‌ای چندان از این فرصت نصیب این شهر نشده است.شهرداری‌ها و رونق اقتصاد شهرشهردار دیواندره می‌افزاید: شهرداری دیواندره نیز با توجه به نقش و رسالتی که بر عهده دارد در راستای ایجاد بسترهای مناسب در حوزه‌ی مدیریت شهری اقدام به اجرای چندین پروژه‌ی عمرانی در حوزه‌ی فضای سبز شهری، آسفالت و جدول‌گذاری معابر عمومی در سطح شهر و ایجاد درآمدهای پایدار نموده است.مرادویسی همچنین عنوان می‌کند: به این دلیل نقش شهرداری‌ها در رونق اقتصاد شهری برجسته می‌گردد که شهرداری‌ها، مدیریت شهر را بر عهده دارند و عملکرد و فعالیت‌های آن‌ها به توسعه یا توقف رشد اقتصادی شهرها می‌انجامد. تأمین نیاز شهروندان، فراهم کردن خدمات رفاهی و اساساً زیرساخت‌هایی که توسط شهرداری‌ها پایه‌گذاری می‌شود، همه و همه نهایتاً به پویایی اقتصاد شهر منجر می‌گردد، به این صورت که شهرداری‌ها با تأمین زیرساخت‌ها نیازهای شهروندان را بهبود می‌بخشند و از سوی دیگر شغل‌های مستمر و پایدار ایجاد می‌کنند.وی می‌افزاید: از زمانی که سکانداری مدیریت شهرداری را بر عهده گرفتم، خود را موظف به اجرای طرح‌ها و پروژه‌هایی نمودم تا بتوانم خدمات زیربنایی را به شهروندان دیواندره‌ای ارائه دهم، زیرا مردم با اصالت و فرهنگ‌پرور دیواندره شایسته‌ی ارائه‌ی بهترین امکانات و خدمات هستند.

«منصور مرادویسی» اظهار می‌کند: شهرها به‌عنوان کانون‌های تمرکز فعالیت و زندگی انسان‌ها چاره‌ای جز پذیرش ساختار و کارکردی متاثر از سیستم‌های طبیعی ندارند. در این میان فضاهای سبز شهری به‌عنوان جزء ضروری و لاینفک پیکره یگانه شهرها در متابویلسم آن‌ها نقس اساسی را دارا می‌باشد که کمبود آن‌ها می‌تواند اختلالات جدی در حیات شهرها به وجود آورد.

توسعه‌ی فضای سبز شهری

شهردار دیواندره در ادامه با اشاره به اجرای طرح پارک جنگلی عنوان می‌کند: باتوجه به ضرورت و نیاز شهر دیواندره به توسعه‌ی فضای سبز شهری، و ایجاد مراکز تفریحی و گردشگری شهری، اقدام به اجرا و احداث پارک جنگلی کردیم. لازم به ذکر است این مکان دارای امکانات بسیار خوبی برای جذب گردشگران و رونق شهر است.

مرادویسی در ادامه می‌افزاید: اجرای فاز اول پارک جنگلی به مساحت ۵/۱۲ (دوازده‌ونیم) هکتار در ورودی شهر از طرف سنندج واقع شده و در چندین فاز مختلف تعریف، که همانگونه که ذکر گردید فاز اول آن هم‌اکنون در حال اجرا است که با توجه به شرایط توپوگرافی و استراتژی آن می‌تواند به توسعه‌ی پایدار شهر دیواندره کمک کند، اما تحقق فاز دوم این پروژه نیازمند پشتیبانی و حضور سرمایه‌گذاران است.

وی تصریح می‌کند: توسعه‌ی فضای سبز، جنگل کاری در حاشیه شهرها و… از ضروریات هر جامعه و زندگی شهروندی است که در زیبایی بصری نقشی اساسی، و تأثیر مهمی بر سلامت روان همشهریان و تأمین اوقات فراغت آنان دارد و ما این مهم را در اولویت کاری قرار دادیم تا بتوانیم خدمات شایسته‌ای را به شهروندان گرامی دیواندره‌ای ارائه دهیم.

وی همچنین از ظرفیت‌های پارک جنگلی به عنوان فرصتی برای توسعه و ایجاد درآمدهای پایدار برای شهرداری نام می‌برد و عنوان می‌کند: طرح این پارک نیز توسط مشاوران برجسته کشوری و طراحان شرکت هیدروپی میراب شمس مشهد انجام و اجرای آن با اعتباری بالغ بر ۶۵ میلیارد تومان خواهد بود که شامل احداث کافی‌شاپ، رستوران، مهمان‌سرا و سایت‌های بازی خواهد شد که با بهره‌برداری این پروژه‌ی بزرگ شاهد اشتغالزایی و رونق اقتصاد شهری در دیواندره خواهیم بود.

وی در ادامه تصریح می‌کند: سرانه‌ی فضای سبز در شهر دیواندره ۶/۵ (پنج‌وشش) مترمربع بوده که با بهره‌برداری از پارک جنگلی سرانه‌ی مذکور به ۱۰ متر مربع افزایش پیدا خواهد کرد.

شهرداری دیواندره؛ ایجاد درآمدهای پایدار

شهردار دیواندره در ادامه با تأکید بر ایجاد درآمدهای پایدار عنوان می‌کند: وظایف شهرداری‌ها نیز به‌عنوان سازمان اداره‌کننده‌ی شهر، در امور مربوط به خدمات‌رسانی به شهروندان افزایش یافته و ابعاد گسترده‌تری پیدا کرده که لازمه‌ی آن کسب درآمد بیشتر می‌باشد. در این صورت اگر شهرداری‌ها نتوانند درآمد کافی و پایداری به‌دست آورند، در انجام امور مربوط به خدمات‌رسانی و رفع نیازهای ضروری شهر با مشکلات فراوانی مواجه خواهند شد.

«منصور مرادویسی» به فعالیت‌های انجام شده در حوزه‌ی ایجاد درآمدهای پایدار اشاره و ادامه می‌دهد: با توجه به ثبت معدن کوهی و بهره‌برداری از آن در سال گذشته و جاری بیش از ۴۰ هزار تن مصالح استخراج گردید که جهت استفاده به کارخانه‌های شهرداری انتقال داده شد.

وی همچنین به رفع موانع پیش روی فعالیت کارخانه‌ی آسفالت دیواندره اشاره و تصریح می‌کند: در سنوات گذشته به‌دلیل وجود پاره‌ای از مشکلات، این کارخانه دچار رکود شده بود که با همت شهرداری مشکل اصلی آن -که تأمین برق لازم و کمبود مواد اولیه بود- رفع گردیده و کارخانه برای تأمین مواد و مصالح عمرانی مورد نیاز مهیا شده و هم‌اکنون در حال تولید و فعالیت است.شهردار دیواندره از ابتکار و خلاقیت شهرداری دیواندره در راه‌اندازی یک واحد تولیدی خبر داد و توضیح می‌دهد: بسیاری از شهرداری‌ها برای تأمین مصالح عمرانی و تهیه‌ی اقلام مورد نیاز به بخش خصوصی مراجعه می‌کنند، اما امروز شهرداری دیواندره با خرید یک دستگاه تولید سنگ‌فرش به مرکز تولید مصالح عمرانی در این زمینه تبدیل شده که می‌تواند علاوه بر تأمین نیازهای داخلی، محصولات تولیدی خود را به سایر شهرداری‌ها، بخشداری‌ها، سازمان‌ها و دستگاه‌ها و بخش خصوصی عرضه نماید.

مرادویسی تصریح می‌کند: خرید کارخانه‌ی تولید سنگ‌فرش توسط شهرداری دیوانداره اقدامی مهم و زیربنایی است که می‌تواند شهرداری را از خرید بسیاری از اقلام و مصالح برای انجام پروژه‌های عمرانی بی‌نیاز کند و شعار درآمد پایدار را نیز محقق نماید.شهردار در خصوص تجهیز ماشین‌آلات نیز گفت: در سال جاری تمامی ماشین‌آلات تجهیز و تعمیر گردید.

وی در ادامه تصریح نمود در دوران تصدی اینجانب دو خودرو من‌جمله یک دستگاه جرثقیل و یک دستگاه ماشین حمل زباله به حوزه‌ی عمران و ماشین‌آلات شهرداری اضافه گردید. وی در ادامه به نصب المان‌های شهری در میدان معلم و میدان شورا اشاره و افزود: هدایت آب‌های سطحی، ایجاد گل‌خانه در پارک ملت، آسفالت ۶۶۰ هزار مترمربع در نقاط مختلف سطح شهر از دیگر اقدامات صورت گرفته‌ی این شهرداری است.

شهردار دیواندره در پایان گفت: این موفقیت‌ها بدون حمایت اعضای محترم شورای اسلامی شهر دیواندره محقق نمی‌شد و بنده بر خود لازم می‌دانم که از استاندار محترم، تمامی اعضای گرانقدر شورای اسلامی، معاونت معزز امور عمرانی، مدیر کل محترم دفتر امور شهری و شوراها و مدیر کل گرانقدر دفترفنی استانداری استان کردستان نهایت تشکر و قدردانی را داشته باشم.

شهرداری دیواندره؛ ایجاد درآمدهای پایدار
شهردار دیواندره در ادامه با تأکید بر ایجاد درآمدهای پایدار عنوان می‌کند: وظایف شهرداری‌ها نیز به‌عنوان سازمان اداره‌کننده‌ی شهر، در امور مربوط به خدمات‌رسانی به شهروندان افزایش یافته و ابعاد گسترده‌تری پیدا کرده که لازمه‌ی آن کسب درآمد بیشتر می‌باشد. در این صورت اگر شهرداری‌ها نتوانند درآمد کافی و پایداری به‌دست آورند، در انجام امور مربوط به خدمات‌رسانی و رفع نیازهای ضروری شهر با مشکلات فراوانی مواجه خواهند شد.
«منصور مرادویسی» به فعالیت‌های انجام شده در حوزه‌ی ایجاد درآمدهای پایدار اشاره و ادامه می‌دهد: با توجه به ثبت معدن کوهی و بهره‌برداری از آن در سال گذشته و جاری بیش از ۴۰ هزار تن مصالح استخراج گردید که جهت استفاده به کارخانه‌های شهرداری انتقال داده شد.
وی همچنین به رفع موانع پیش روی فعالیت کارخانه‌ی آسفالت دیواندره اشاره و تصریح می‌کند: در سنوات گذشته به‌دلیل وجود پاره‌ای از مشکلات، این کارخانه دچار رکود شده بود که با همت شهرداری مشکل اصلی آن -که تأمین برق لازم و کمبود مواد اولیه بود- رفع گردیده و کارخانه برای تأمین مواد و مصالح عمرانی مورد نیاز مهیا شده و هم‌اکنون در حال تولید و فعالیت است.
شهردار دیواندره از ابتکار و خلاقیت شهرداری دیواندره در راه‌اندازی یک واحد تولیدی خبر داد و توضیح می‌دهد: بسیاری از شهرداری‌ها برای تأمین مصالح عمرانی و تهیه‌ی اقلام مورد نیاز به بخش خصوصی مراجعه می‌کنند، اما امروز شهرداری دیواندره با خرید یک دستگاه تولید سنگ‌فرش به مرکز تولید مصالح عمرانی در این زمینه تبدیل شده که می‌تواند علاوه بر تأمین نیازهای داخلی، محصولات تولیدی خود را به سایر شهرداری‌ها، بخشداری‌ها، سازمان‌ها و دستگاه‌ها و بخش خصوصی عرضه نماید.
مرادویسی تصریح می‌کند: خرید کارخانه‌ی تولید سنگ‌فرش توسط شهرداری دیوانداره اقدامی مهم و زیربنایی است که می‌تواند شهرداری را از خرید بسیاری از اقلام و مصالح برای انجام پروژه‌های عمرانی بی‌نیاز کند و شعار درآمد پایدار را نیز محقق نماید.
شهردار در خصوص تجهیز ماشین‌آلات نیز گفت: در سال جاری تمامی ماشین‌آلات تجهیز و تعمیر گردید. وی در ادامه تصریح نمود در دوران تصدی اینجانب دو خودرو من‌جمله یک دستگاه جرثقیل و یک دستگاه ماشین حمل زباله به حوزه‌ی عمران و ماشین‌آلات شهرداری اضافه گردید. وی در ادامه به نصب المان‌های شهری در میدان معلم و میدان شورا اشاره و افزود: هدایت آب‌های سطحی، ایجاد گل‌خانه در پارک ملت، آسفالت ۶۶۰ هزار مترمربع در نقاط مختلف سطح شهر از دیگر اقدامات صورت گرفته‌ی این شهرداری است.
شهردار دیواندره در پایان گفت: این موفقیت‌ها بدون حمایت اعضای محترم شورای اسلامی شهر دیواندره محقق نمی‌شد و بنده بر خود لازم می‌دانم که از استاندار محترم، تمامی اعضای گرانقدر شورای اسلامی، معاونت معزز امور عمرانی، مدیر کل محترم دفتر امور شهری و شوراها و مدیر کل گرانقدر دفترفنی استانداری استان کردستان نهایت تشکر و قدردانی را داشته باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *