گۆڕان نیوز- رییس اتحادیه مشاوران املاک و نمایشگاه‌داران قروه در ارتباط با سامانه‌های جدیدی که در حوزه معاملات مسکن طراحی و راه‌اندازی شده، گفت: راه‌اندازی سامانه «خودنویس» موجب شده تا بیشتر واحد صنفی مشاور املاک استان کردستان، در معرض خطربیکاری قرار گیرد.

«بهمن عزتی » در گفت‌وگو با خبرنگار گۆڕان نیوز، اظهار کرد: هدف از راه‌اندازی سامانه‌های «خودنویس» کنترل قیمت مسکن عنوان شده، از طرفی این تصور وجود داشته، که مشاوران املاک در گرانی قیمت مسکن تأثیرگذار هستند در حالی که مشاوران املاک تنها نقش واسطه میان خریدار و فروشنده هستند و هیچ دخل و تصرفی در افزایش یا کاهش قیمت مسکن ندارند در نتیجه ایجاد این سامانه‌ها نه تنها قیمت مسکن را کاهش نمی‌دهد، بلکه بستری برای افزایش تخلفات فراهم کرده است.

به گفته رییس اتحادیه مشاوران املاک و نمایشگاه‌داران قروه، از زمان راه‌اندازی سامانه‌های خودنویس  تخلفات نیز افزایش یافته است چرا که موجر و مستأجر یا خریدار و فروشنده عموما برای عقد قرارداد، درخانه خود بدون حضور مشاور املاک و  روئیت مدارک مالکیت اقدام به معامله مسکن می‌کنند ، در حالی که ممکن است ملک معامله شده بنام مالک یا موجر نباشد.

عزتی ادامه داد: ثبات قیمت مسکن تنها از طریق عرضه مسکن امکان‌پذیر است. به عبارت دیگر تا زمانی که عرضه و تقاضا در بازار مسکن به تعادل نرسد، قیمت‌ها روند کاهشی نخواهد داشت اما اکنون که عرضه مسکن به اندازه نیاز جامعه نیست، نمی‌توان با راه‌اندازی چند سامانه و حذف مشاوران املاک از چرخه فعالیت، قیمت مسکن را کنترل کرد.

بهمن عزتی تصریح کرد: اگر معاملات مسکن به روال گذشته برگردد و در بستر سامانه ایران املاک انجام شود، علاوه بر جلوگیری از تخلفات متعددی که صورت می‌گیرد، معیشت بخش قابل توجهی از این صنف به خطر نمی‌افتد.

رییس اتحادیه مشاوران املاک و نمایشگاه‌داران قروه  اضافه کرد: پس از سال‌ها همکاری مشاوران املاک با وزارت صمت، وقتی مدیریت سامانه تخصصی املاک به وزارت راه و شهرسازی منتقل شد، متاسفانه شاهد تضعیف بنیه صنف مشاوران املاک شدیم که آسیب‌های زیادی به جامعه و شرایط اقتصادی کشور وارد خواهدکرد. این در حالی است که بخش خصوصی و اصناف همیشه ثابت کرده‌اند که حامی دولت هستند و به پیشبرد توسعه و تکنولوژی کمک کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *