گۆڕان نیوز- مجید گودرزی کارشناس اقتصادی در یادداشتی به مسائله صنعت مسکن و سایه رکود بر بازار مسکن پرداخته است و عنوان کرده که امروز صنعت ساختمان با رکود تورمی شدید مواجه است و با وجود آنکه هم تقاضای مصرفی و هم تقاضای سرمایه گذاری به نزدیک صفر رسیده است، اما همچنان عده ایی در یک برنامه ریزی ویرانگر بر طبل توخالی افزایش قیمت‌ها به بهانه‌های مختلف، می‌کوبند. متن کامل یادداشت به شرح ذیل است.

امروز صنعت ساختمان با رکود تورمی شدید مواجه است و با وجود آنکه هم تقاضای مصرفی و هم تقاضای سرمایه گذاری به نزدیک صفر رسیده است، اما همچنان عده ایی در یک برنامه ریزی ویرانگر بر طبل توخالی افزایش قیمت‌ها به بهانه‌های مختلف، می‌کوبند.
هیچ مشتری ایی در بازار نیست حتی با ۳۰ درصد زیر قیمتهای سال قبل و کسی مایل نیست برای مدت‌های طولانی سرمایه خود را در بازار مسکن حبس کند اما کسانی که برای بحران سازی در اقتصاد ایران تلاش می کنند همچنان آگهی های کاذب بیشتر و معاملات صوری دیگری را پیش پای ذینفعان این بازار می گذارند. قیمت گذاری دلاری مسکن آخرین میخ تابوت مسکن ایران خواهد بود که خیلی از بخش های دیگر را هم با آسیب جدی مواجه خواهد کرد. از سوی دیگر، دوره انتظار برای خانه دار شدن به بالای ۱۰۰ سال رسیده و هنوز عده ایی تلاش می کنند در یک توطئه آشکار علیه اقتصاد ایران، این قیمتها را بیشتر کنند. باید گفت مسکن دلاری خاص کشورهایی است که با دلار درآمد دارند و با دلار هم هزینه می کنند. در آمریکا حداقل مزد ۲۰۰۰ دلار است و در ایران حدود ۲۰۰ دلار. تولید مسکن با کارگر ۲۰۰ دلاری و قیمت‌گذاری با کارگر ۲۰۰۰ دلاری یک خباثت و یک کلاهبرداری آشکار است. آیا ما به کارگری که باید مشتری این بازار باشد قادریم ماهیانه ۱۲۰ میلیون تومان دستمزد بپردازیم؟ آیا کارگری که ۱۱ میلیون در برخی اوقات حقوق می گیرد می تواند مسکن دلاری بخرد؟ تقریبا هیچکدام از مصالح و منابع ساختمانی ما از خارج تامین نمی شود و فراوان‌ترین منبع زمین است که در یک کمبود عمدی اکنون بیش از ۶۰ درصد بهای تمام شده مسکن، هزینه های تامین زمین شده است. بیم آن می رود که اقتصاد ایران با سقوط حتمی بازار مسکن، به بحرانی شبیه بحران سال ۲۰۰۸ آمریکا دچار شود. احتمال این رویداد و بحران هر روز بیشتر می شود.
در نهایت باید بگویم ادامه روند کنونی و قیمتهای فعلی در صنعت ساختمان ممکن نیست. اما هنر مدیران و تصمیم گیران ما باید تبدیل سقوط به فرود باشد . فرود به قیمتهای تعادلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *