گۆڕان نیوز- استاندار کردستان گفت: دستگاه‌های اجرایی استان مکلف هستند نسبت به پرداخت مطالبات شهرداری سنندج اقدام کنند، ضمن اینکه مطالبات اراضی شهری شهرداری از راه و شهرسازی نیز باید پرداخت شود.

به گزارش گۆڕان نیوز، اسماعیل زارعی کوشا روز پنجشنبه در نشست با اعضای شورای اسلامی شهر سنندج که با حضور فرماندار و شهردار سنندج و جمعی از مسئولان استانی برگزار شد، اظهار کرد: ۲ هکتار از ۲۰ هکتار خالص مسکونی که شهرداری از راه و شهرسازی طلب دارد ظرف ۶ ماهه نخست امسال باید بازگردانده شود و به مرور مابقی این مطالبه نیز بازگردد.

وی از شهرداری به عنوان جبهه اصلی خدمات‌رسانی نام برد و فعالیت در این نهاد را فرصتی برای انجام کارهای ماندگار دانست و افزود: شهرداری‌ها یکی از اصلی‌ترین نهادهای خدمات‌رسانی در نظام هستند، مردم اگر از خدمات شهری رضایت نداشته باشند آن را به کل نظام تسری می‌دهند.

استاندار کردستان با بیان اینکه عملکرد شورا و شهرداری در فضای رسانه‌ای به صورت غیرمنصفانه نقد می‌شود و نباید اجازه دهیم این روند ادامه پیدا کند، گفت: اعضای شورا و شهرداری‌ها باید مسئله و مشکلات را در صحن حل کرده و در فضای رسانه‌ای از این عملکرد دفاع کنند، چرا که عملکرد شهرداری نتیجه تصمیم‌گیری شورا است.

وی با تاکید براینکه شهردار و معاونین شهردار نیز باید پاسخگوی مطالبات به حق مردم باشند، افزود: اینکه شهرداری همیشه مورد نقد است طبیعی است اما عملکرد مطلوب شهرداری در حوزه‌های مختلف نباید تحت‌الشعاع برخی مشکلات داخلی قرار گیرد.

زارعی کوشا با تاکید بر اینکه فضای تعاملی بین شورا و مجموعه مدیریت شهری موجب دلگرمی مردم می‌شود، اظهار کرد: بی‌اعتمادی که امروز وجود دارد، محصول مطرح کردن برخی مسائل در فضاهای رسانه‌ای است.

به گفته وی اعتماد خوبی نسبت به مسئولان در استان وجود دارد، نباید اجازه دهیم این فضای مطلوب اعتماد از بین برود.

وی در مورد تعامل ضعیف برخی از دستگاه‌ها با مجموعه شورا و شهرداری هم گفت: این موضوع از طریق معاونت امور عمرانی استانداری بررسی و ساز و کارهای لازم در این خصوص اتخاذ خواهد شد.

استاندار کردستان با اشاره به اختصاص سه هزار و ۵۰۰ تن قیر به شهرداری در سال جاری اظهار کرد: اختصاص ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار به پروژه تقاطع تکیه چمن از سوی سازمان برنامه ریزی استان رقم مناسبی است که تا کنون ۱۲۰ میلیارد ریال آن تامین شده است که امیداریم به اجرای این پروژه کمک شود.

ایجاد درآمد پایدار؛ نیاز شهرداری‌های کردستان

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کردستان نیز در این نشست بر ضرورت ایجاد بسترهای لازم برای کسب درآمد پایدار در شهرداری‌های استان تاکید کرد و افزود: در زمینه ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری‌ها بر اساس چارچوب‌ها و قوانین دریغ نخواهیم کرد.

اکبر محمدی با اشاره به اینکه شهرداری‌ها باید حتما به سمت درآمد پایدار حرکت کنند و به اعتبارات و بودجه دولتی وابسته نباشند، گفت: توزیع هدفمند اعتبارات در قالب چارچوب‌های قانونی اولویت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان است.

وی با اشاره به وضعیت تورم و اشتغال در استان و شهر سنندج، اظهار کرد: نرخ تورم شهر سنندج و در کل استان کردستان موضوع ریشه‌ای و عمیق است، البته تورم ماهانه از مهرماه سال گذشته به شدت کاهشی بوده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کردستان تورم مسکن در استان کردستان را بالا اعلام کرد و با بیان اینکه نرخ تورم سالانه در کردستان کاهشی است، گفت: وضعیت اشتغال استان نیز مطلوب است و شاهد رشد اشتغالزایی و کاهش نرخ بیکاری در استان هستیم.

۶۰ هکتار به فضای سبز سنندج اضافه می‌شود

شهردار سنندج نیز در این نشست با اشاره به اقدامات شهرداری در حوزه توسعه فضای سبز، نهضت آسفالت و پروژه‌های عمرانی در شهر سنندج، اظهار کرد: سال گذشته در قالب نهضت آسفالت یک میلیون و ۵۰۰ هزار مترمربع از معابر اصلی، خیابان‌ها، کوچه‌ها در سطح شهر آسفالت شد و برنامه امسال انجام بیش از ۲ میلیون مترمربع با محوریت مناطق کم برخوردار است.

سید انور رشیدی افزود: اجرای پارک‌های بزرگ مقیاس و پارک‌های درون‌محلی سال گذشته در کنار ارتقای سرانه فضای سبز امیدآفرینی خوبی در بین مردم ایجاد کرد که امسال نیز این مهم استمرار پیدا می‌کند.

وی اعلام کرد: سال گذشته پارک ۲۰ هکتاری روجیار و پارک چهارهکتاری لاوان افتتاح شد که امسال نیز فاز اول پارک ۳۶ هکتاری پیرچنار، پارک ۲۰ هکتاری نیشتمان و سه هکتاری نایسر و ۲۰ پارک درون محلی دیگر به بهره‌برداری می‌رسد.

شهردار سنندج با بیان اینکه امسال براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته ۶۰ هکتار فضای سبز به سرانه فضای سبز شهر سنندج اضافه می‌شود، افزد:از تمام ظرفیت‌هایی که در اختیار داریم در مسیر خدمت به شهر و شهروندان بهره می‌گیریم.

وی اضافه کرد: هرآنچه در یکی دو سال اخیر در سطح شهر در حوزه فضای سبز، آسفالت، پروژه‌های عمرانی و غیره انجام شده است امسال با تلاش مضاعف و شبانه روزی به صورت هدفمندتر استمرار پیدا می‌کند.

رشیدی افزود: اقدامات انجام شده با وجود تمام مشکلات و تنگناهای اقتصادی حاصل کار تیمی و برنامه‌ریزی هدفمند بوده گرچه ادعا نمی‌کنیم تمام مشکلات رفع شده است اما هرآنچه در توان و بضاعت داشته‌ایم را در خدمت شهر و شهروندان بکار خواهیم گرفت.

وی در ادامه با اشاره به اجرای طرح ساماندهی وانت‌های میوه‌فروش و دست‌فروشان در سنندج، گفت: تمام توان خود را برای اجرای موفق این طرح به کار می‌گیریم البته در این راستا نیازمند همراهی و همدلی دستگاه‌های مختلف به ویژه نیروی انتظامی هستیم.

شهردار سنندج یادآور شد: هدف خدمت به شهر و شهروندان است و در این راستا هرگز خود را درگیر برخی حاشیه‌سازی‌ها نمی‌کنیم، اما در موقع خود اگر نیاز باشد به برخی سم‌پاشی‌هایی که در فضای مجازی صورت می‌گیرد پاسخ خواهیم داد.

طلب ۲۰ هکتار زمین مسکونی شهرداری سنندج از راه و شهرسازی

رئیس شورای شهر سنندج نیز گفت: شهرداری سنندج ۲۰ هکتار زمین خالص مسکونی از راه و شهرسازی طلب دارد که اگر این مطالبات به شهرداری بازگردانده شود تحول جدی را در حوزه توسعه و عمران شهری در مرکز استان شاهد خواهیم بود.

عزت رضایی در ادامه با اشاره به مشکل کمبود زمین مسکونی در شهر سنندج به خاطر توپوگرافی کاسه‌ای شکل آن، افزود: زیرساخت‌های عمرانی و فرهنگی با توجه به اینکه سنندج شهر فرهنگی است نیاز ضروری بوده و باید با تخصیص اعتبارات خاص و جهشی اقدامات اساسی در این خصوص انجام شود.

رئیس شورای شهر سنندج با انتقاد از عدم حضور و مشارکت برخی از مسئولان و متولیان دستگاه‌های فرهنگی استان در برنامه‌های هفته سنه، گفت: اینکه مسئولان و متولیان فرهنگی مراسمات روز و هفته فرهنگی سنه و سایر برنامه‌های فرهنگی شهرداری و شورا حضور ندارند، باید در این زمینه پاسخگو باشند.

وی ادامه داد: ما به عنوان شورای شهر و نماینده مردم در شورای اسلامی انتظار داریم که ادارات خدمات‌رسان بیشتر در خدمت مردم و شهر باشند اما متاسفانه شاهد کم‌کاری‌های این دستگاه و شکایات مردم در این زمینه هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *