مدیرعامل شرکت گاز کردستان گفت: در راستای کاهش و مدیریت مصرف توصیه می‌شود که قیمت گاز به مقدار واقعی خود برسد و در کنار آن سیاست‌های تشویقی و فرهنگی به کار گرفته شود.

به گزارش گۆڕان نیوز؛ احمد فعله گری، در مورد اهمیت مصرف گاز طبیعی در نیروگاه سیکل ترکیبی سنندج برای تولید برق اظهار کرد: انرژی یکی از مهمترین ارکان اساسی چرخه اقتصادی است و در این میان گاز از جمله مهمترین حامل‌های انرژی است که نه تنها در تحول جامعه صنعتی نقش اساسی دارد، بلکه به لحاظ زیست محیطی نیز حائز اهمیت می‌باشد.

وی افزود: مصرف گاز طبیعی علاوه بر مزیت‌های زیست محیطی، منجر به کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری و افزایش قابلیت اطمینان بهره‌برداری از واحدهای نیروگاهی نسبت به سوخت مایع است، بنابراین هم‌اکنون بیشترین مصرف بخش نیروگاهی کشور از گاز طبیعی تأمین می‌شود.

فعله‌گری فرهنگ سازی مصرف بهینه گاز طبیعی را ضرورتی اجتناب ناپذیر ذکر و بیان کرد: اگر اقدامات و سیاست‌های پیشگیرانه در مورد مصرف انرژی وجود نداشته باشد، بخش انرژی در کشور ما به گونه‌ای رشد خواهد کرد که در آینده نزدیک با مشکلات زیادی مواجه خواهیم شد.

فعله‌گری ادامه داد: به منظور برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح مصرف نیازمند اطلاع از میزان و چگونگی تأثیر عوامل مختلف بر مصرف ضروری است.

وی در مورد مصرف ۱۲ ماهه سال ۱۴۰۱ نیروگاه سیکل ترکیبی تولید برق سنندج گفت: میزان مصرف در ۱۲ ماهه سال ۱۴۰۱ معادل یک میلیارد و ۱۲۲ میلیون و ۷۸۳ هزار متر مکعب بوده در حالی که این میزان مصرف در مدت مشابه سال ۱۴۰۲ برابر با ۱ میلیارد و ۱۴۰ میلیون و ۴۹۴ هزار متر مکعب بوده است.

مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان صرفه جویی در مصرف حامل‌های انرژی را ضروری دانست و گفت: در فصل گرما به علت استفاده از وسایل سرمایشی مصرف برق به شدت و با شیب بسیار تندی افزایش می‌یابد و این امر موجب استفاده بیشتر نیروگاه‌ها از گاز طبیعی است.

فعله گری در پایان سخنان خود بیان کرد: بر اساس نتایج بدست آمده در صورتی که مدیریت و کنترل صحیحی بر مصرف گاز طبیعی صورت نگیرد با توجه به رشد جمعیت و افزایش تعداد مصرف کنندگان و مشترکین در آینده کشور با مشکلات بزرگی مواجه خواهد شد، لذا در راستای کاهش و مدیریت مصرف توصیه می‌شود که قیمت گاز به مقدار واقعی خود برسد و در کنار آن سیاست‌های تشویقی و فرهنگی به کار گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *