گۆڕان نیوز- استاندار کردستان گفت: نامگذاری روزی با عنوان روز لباس کردی ظرفیتی برای جذب گردشگر در استان کردستان است که باید برای حفظ آن تلاش کرد.

به گزارش گۆڕان نیوز، اسماعیل زارعی کوشا در در نشست خبری اتاق اصناف کردستان با اصحاب رسانه به مناسبت روز جهانی لباس کُردی اظهار کرد: کشور ما رنگین کمان اقوام است و اقوام مختلف هر کدام با آداب، سننن، اصالت، قدمت و تاریخ با هم زندگی می کنند و در این میان یکی از قدیمی ترین و ایرانی ترین قوم، قوم کُرد است.

وی افزود: مزیتی که ما به عنوان مردم کُرد داریم و به آن افتخار می کنیم این است که نمادهای اصالت این مردم که در موسیقی، لباس و زبان متجلی است بیشتر از اقوام دیگر همچنان قوت دارد و شاید آنچنان که در استان کردستان و مناطق کُردنشین، لباس محلی هنوز هم جایگاه دارد و مردم از بزرگ و کوچک، امروزی و دیروزی، دانشگاهی و غیردانشگاهی با افتخار این لباس را پوشند در اقوام دیگر نباشد.

نامگذاری روزی با نام روز لباس کردی

استاندار کردستان اضافه کرد: در اقوام دیگر شاید پوشیدن لباس محلی به مجالسی خاص آن هم فقط برای چند نفر محدود شود، اما در میان مردم کُرد اینگونه نیست و این افتخاری برای ما به شمار می رود و باید تلاش کنیم این اصالت، روز بروز پررنگ تر شده و نمود بیشتری داشته باشد.

وی در ادامه گفت: نامگذاری روزی با نام روز لباس کردی خود فرصتی برای جذب گردشگر، اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری، معرفی بیشتر کرد و استان کردستان به تمام مردم دنیا است و بی شک این اقدام امروز اتاق اصناف به همت اهالی رسانه در دورترین نقاط هم بازتاب خواهد داشت.

زارعی کوشا اضافه کرد: پوشیدن لباس کردی در روزی که به نام لباس کردی نامگذاری شده است، تمرین خوبی بود اما باید سال آینده زودتر برنامه ریزی و اعلام کرد تا هم جذب گردشگر داشته باشیم و هم اینکه یک سری برنامه فرهنگی و هنری را در کنار این پوشش داشته باشیم.

وی یادآور شد: از روز گذشته بازخوردهای خوبی از استان خودمان و استان‌های دیگر دریافت کرده ام و از نامگذاری روز لباس کردی اظهار شعف کرده‌اند که این باعث افتخار است و باید از تمام ظرفیت‌های فرهنگی استان که می تواند به توسعه و اعتلای اقتصادی استان و رفع گره های معیشتی کمک کند، بهره بگیریم.

استاندار کردستان ادامه داد: امروز وقتی در زمینه درآمد سرانه خانوار با میانگین کشوری فاصله داریم باید از همه ظرفیت ها استفاده کنیم که این درآمد ارتقا پیدا کند و خود این نماد قومیت کرد و لباس کردی هم فلسفه دارد و می تواند ظرفیتی برای توسعه استان باشد.

وی ابراز امیدواری کرد این روز فرصتی باشد که ظرفیت های خود را به تمام مردم ایران و دنیا معرفی کینم و استان کردستان مرکز پایتخت توجه به اصالت ها و داشته های فرهنگی و قومی باشد.

مردم کُرد نیز دارای تاریخ پر از افتخارات زیادی است

فرماندار سنندج نیز ضمن قدردانی از توجه استاندار به مباحث فرهنگی استان، گفت: تاریخ هر کشور و ملتی نشانه هویت آن ملت است و مردم کُرد نیز دارای تاریخ پر از افتخارات زیادی است برای پیشرفت آینده کشور نیازمند هویت قوی هستیم و آن هم زمانی تحقق می‌یابد که حافظ میراث گذشتگان و معرفی به آیندگان باشیم.

حسن عسکری افزود: امیدواریم ۲۰ اسفندماه به عنوان روز جهانی لباس کردی در تقویم ملی ثبت شود تا فرزندان و آیندگانمان به هویت خود افتخار کنند چراکه کُردها قدیمی‌ترین قوم بوده و با افتخار خود را ایرانی معرفی‌ می‌کند و همین باعث وحدت و انسجام بیشتر می‌شود.

میانگین درآمد اصناف استان نصف میانگین کشوری

رئیس اتاق اصناف کردستان گفت: به ازای هر ۳۰ نفر در کشور یک واحد صنفی وجود دارد؛ اما در کردستان به ازای هر ۱۵ نفر یک واحد صنفی فعلیت می کند به همین دلیل میانگین درآمد مردم اصناف استان نصف میانگین کشوری است.

شهاب ناصری با بیان اینکه کردستان استانی غیرصنعتی است و بیشتر مردم در بازار مشغول به کار هستند، گفت: برای جمعیت ۱۰۰ هزار نفری اصناف در استان کردستان، حدود ۹۰ هزار پروانه کسب صادر شده است و حدود ۱۰ هزار نفر هم به‌طور غیرمجاز و بدون داشتن پروانه کسب مشغول به کارند.

رئیس اتاق اصناف کردستان حمایت از اصناف و بازار را در استان ضروری دانست و گفت: حمایت از بازار و اصناف در کردستان به بهبود اشتغالزایی و کاهش آمار بیکاری کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه بازار سنندج با مشکلات زیادی روبرو است و انتظار می‌رود این مسائل با کمک رسانه‌ها و پیگیری مسؤولان به حداقل برسد افزود: مالیات از جمله مشکلات بازاریان استان است ضرایب مالی در نظر گرفته‌شده در کردستان تبعاتی دارد که سال آینده نمایان‌تر می‌شود.

به گفته او، اجاره مغازه‌ها حتی در حاشیه شهر نیز زیاد است و این امر، تورم را افزایش می‌دهد اکنون واحدهای صنفی استان برای پرداخت اجاره و مالیات تحت فشار هستند، در حالی که درآمدها نصف میانگین کشوری است.

ناصری درخواست کرد با توجه به اینکه روند صنعتی شدن استان کردستان به کندی پیش می‌رود، می‌طلبد مسؤولان استانی توجه بیشتری به ظرفیت مهم بازار داشته باشند.

وی با انتقاد از روند پرداخت تسهیلات به بازاریان و اصناف استان کردستان، اظهار کرد: بیشتر واحدهای صنفی در استان با سرمایه‌گذاری شخصی شکل می‌گیرند که این امر دردناک است.

رئیس اتاق اصناف استان کردستان در بخش دیگری از سخنانش ضمن تبریک روز لباس کردی، افزود: امسال فراخوان پوشیدن لباس کردی در روز گرامیداشت این لباس توسط اتاق اصناف اطلاع‌رسانی و با استقبال بسیار مطلوبی از سوی بازاریان روبرو شد امیدواریم گرامیداشت این روز در سال‌های آینده با شکوه بیشتری برگزار شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *