گۆڕان نیوز- جمعی از معتمدین، ادباء و هنرمندان استان کردستان با حضور در منزل خوشنویس سنندجی استاد «امجد افتخار» از سالها هنرنمایی و تلاش این استاد پیشکسوت قدردانی کردند.

سلیمان الله مرادی/ گۆڕان، این مراسم تجلیل و تکریم که یک محفل ادبی ارزشمند هم بود به دعوت انجمن تجلیل از مفاخر و هنرمندان کردستان صورت گرفت و در آن علاوه بر اعضای انجمن خوشنویسان جمعی از ادبا، و کارآفرینان نیز حضور داشتند.

در ابتدا مراسم فتانه مرادی مجری توانا و شناخته شده و از اعضاء هیات مدیره این انجمن ضمن خیر مقدم به حاضرین از سالها فعالیت و انجام مراسمات انجمن تجلیل توضحیاتی ارائه داد.

انجمن تجلیل از مفاخر و هنرمندان کردستان

در ادامه یحیی صمدی مدیر انجمن تجلیل از مفاخر و هنرمندان کردستان، گزارشی کامل از فعالیت‌های انجمن در سال‌های گذشته ارائه کرد.

صمدی با اعلام اینکه افسردگی ناشی از زندگی ماشینی آفت جامعه است یکی از اهداف انجمن را احیای سنت حسنه تجلیل از خادمان عرصه فرهنگ و هنر دانست و گفت: برگزاری چنین محافلی در وانفسای بی‌تفاوتی انسانها نسبت به سرنوشت خود و هنرمندان و مفاخرش علاوه بر ایجاد دلگرمی در بین هنرمندان زمینه شور و نشاط اجتماعی را فراهم می‌کند.

وی افزود: امشب آمده‌ایم که به آقای امجد افتخار بگوییم استاد خسته نباشی، شما با اعتبار و قدم و قلمت سالها در نهایت صداقت و دلسوزی به فرهنگ و هنر این دیار کمک کردید و ما قدردانتان هستیم.

صمدی با یادآوری اینکه انجمن امروز به تکیه‌گاهی مطمئن برای مفاخر و هنرمندان کردستان تبدیل شده است تصریح کرد: از افتخارات انجمن استقلال آن است و ما بدون وابستگی به جریانات سیاسی داخل و خارج تنها هدفمان قدرشناسی از هنرمندان و چهره‌های ماندگار است.

«امجد افتخار»؛ معلمی از جنس هنر و اخلاق

دکتر فاتح عزت پور استاد خوشنویسی و از چهره‌های ماندگار کردستان نیز در ادامه با ابراز خرسندی از برگزاری این محفل ادبی گفت: آقای «افتخار» معلم هنر و اخلاق است و این جلسه برای من بی‌نهایت لذت بخش است.

عزت پور با اشاره به دوستی خود با «افتخار» از دوران کودکی اظهار کرد: یکی از افتخارات من آشنایی با استاد افتخار است. ایشان در کنگره‌ها، نشست‌ها، انجمن‌ها و نمایشگاه‌های زیادی شرکت کرده و همواره سفیر خوبی برای معرفی فرهنگ کردستان بوده است.

این دکترای هنر خوشنویسی افزود: “افتخار” تنها یک معلم خوشنویسی نیست بلکه اسوه اخلاق و ادب و نیکوکاری است و در طول سالها خدمتش هرگز چشمداشت مادی نداشته و آثارش در ایران معرف جلوه‌های زیبای کردستان است

عزت‌پور برنامه‌های انجمن تجلیل از مفاخر و هنرمندان کردستان را در کشور نمونه دانست و اظهار امیدواری کرد: برنامه تکریم از هنرمندان توسط انجمن‌های مردمی به الگویی برای سایر نقاط کشور تبدیل شود.

انجمن خوشنویسان کردستان در عرصه کشوری حرف برای گفتن دارد

در ادامه دکتر «حسن انجمن» از دیگر چهره‌های خوشنویس هم طی سخنانی گفت: آقای “افتخار” عمری به هنر خوشنویسی خدمت کرده و در خط شکسه استادی حازق هستند و در کشور حرف برای گفتن دارند.

وی اظهارداشت: جا دارد از خوشنویسانی که امروز در جمع ما نیستند از جمله استاد صابر صابر و استاد مهدی مردوخی یاد کنیم که زندگی خود را وقف هنر خوشنویسی کردند، برایشان طلب مغفرت می‌کنیم.

حسن انجمن یکی از ویژگی‌های اخلاقی «امجدافتخار» را مدیریتی دقیق و عرق به زادگاهش دانست و گفت: در عالم خوشنویسی ایران می‌توان رد پای انجمن خوشنویسان کردستان را به وضوح دید و این به همت بزرگان این عرصه ازجمله جناب “افتخار” است.

انجمن خوشنویسان سنندج سرآمد انجمن‌های کشور است

منصور عرب‌زاده دیگر چهره خوشنویس کردستان هم طی سخنانی گفت: از سال ۱۳۶۶ افتخار شاگردی جناب “افتخار” را دارم و این استاد برای شهر سنندج مایه مباهات است.

عرب زاده افزود: اگر کردستان با جلوه هنر می‌درخشد از برکت وجود این عزیزان است چرا که تشکلی راه انداختند که مایه دلگرمی جوانان و علاقه‌مندان است و شکر خدا انجمن سنندج به نسبت جمعیت کم استان از انجمن‌های سرامد کشور به شمار می‌رود.

این استاد خوشنویسی خاطرنشان کرد: دوسالانه خوشنویسی کوردی که در سنندج با حضور خوشنویسان ممتاز در سننج برگزار شد بزرگان خوشنویسی کشور را برآن داشت تا آثار و اشعار زیبای هنرمندان کردستان را قلمی کنند.

عرب زاده ضمن قدردانی از اقدام شایسته انجمن تجلیل از هنرمندان به جایگاه رفیع معلمی اشاره کرد و بیان داشت: آینده فرزندان ما در گرو تلاش عزیزان و اساتید هنرمند است، آقای افتخار سالها رئیس انجمن خوشنویسان بودند و از ما شاهد بودیم از جیب خود برای هنرجویان مایه می‌گذاشتند.

هنر خوشنویسی ریاضت می‌طلبد

فایق خالدی از شاگردان “افتخار” هم گفت: هر کس برای رنج‌های خود تعریفی بیابد سعادتمند و پیروز است. خوشنویسی ریاضت می‌طلبد و تحمل زیاد می‌خواهد و افتخار من آموختن درس از مکتب این بزرگان است.

سیروان کنعانی نقاش و طراح کردستانی نیز طی سخنانی بر استمرار برگزاری چنین محافلی و همچنین همبستگی و کمک به دیگران تاکید کرد.

کنعانی افزود: استاد “افتخار” جدا از هنرش به عنوان یک خیر همواره در خدمت شاگردان و تعالی و توسعه فرهنگی زادگاهش بوده است.

اسعد فتاحی از معلمین و فعالان اجتماعی کردستان هم در سخنانی کوتاه به نقش نظام آموزشی و معلمین اشاره کرد و ضمن برشمردن مزیت‌ها و آسیب‌های جهان مدرنیته گفت: مدرنیته با همه مزیت‌هایش باعث شده چنین ارزش‌های اینچنینی در جامعه کمرنگ شود و این می‌تواند برای ما آغاز یک مصیبت باشد.

فتاحی ادامه داد: متاسفانه نظام آموزشی ما از اهداف خود فاصله گرفته و در چنین شرایطی معلمین باید آستین‌ها را بالا بزنند و خلاها را پر کنند.

بنیاد کودک در کردستان

ژاله تابعی تابعی مدیر دفتر نمایندگی بنیاد کودک در کردستان که دانش‌آموزان مستعد را زیر نظر یونیسف حمایت می‌کند گفت: ۳۵۰ کودک مستعد را تحت پوشش داریم و از حمایتهای نیکوکاران در حمایت از این کودکان تشکر می‌کنیم و افتخار ما این است که استاد “امجدافتخار” از حامیان و اعضای هیات مدیره این بنیاد در استان هستند و همواره همراه و موجب حمایت و دلگرمی کودکان با استعداد بی بضاعت بوده اند.

ناصر رحیمیان از حامیان فرهنگ و ورزش کردستان نیز گزارشی از باشگاه فرهنگی ورزشی چاپ معلم ارائه کرد و از سختی و کم‌درآمدی کار فرهنگی و مشکلات کارگری سخن گفت و از حاضرین خواست برای رفع این مشکلات بیشتر گام بردارند.

نجیب شریفی کارآفرین و مدیرعامل تولیدی شرکت ون نیز ذر این مراسم طی سخنانی گفت: ۳۸ سال است وارد دنیای صنعت شده‌ام و امروز متاسفم که به علت عدم کمک دولت خبر تلخ تعطیلی واحد کیک و کلوچه بوبوتو را به شما اعلام می‌کنم که ۱۵۰ نفر در آن کار می‌کردند.

شریفی افزود: اولین اسپانسر فوتبال زنان بوده و در کنار فعالیت‌های تولیدی بخاطر علاقه شخصی و سلامت جامعه همیشه خواهان موفقیت تیم‌های مستعد استان بوده‌ام و حمایت کرده ام اما دولت دست ما را بسته است

آثار خوشنویسان ایرانی بر تارک تمدن کشورهای همسایه می‌درخشد

دکتر ابراهیم زارعی استاد دانشگاه نیز با تشکر از انجمن تجلیل از هنرمندان هنر خوشنویسی را سرآمد هنرها دانست و گفت: تاریخ ما مدیون هنر خوشنویسی است؛ چه در کتابت که خوشنویسان ایرانی به سختی نوشتند و چه در خلق تابلوهای زیبایی که نمونه‌های آن را در موزه‌ها می‌توان دید آثار خوشنویسان ایرانی بر تارک تمدن کشورهای همسایه می‌درخشد.

زارعی این را هم گفت که به سبب تاثیر معنوی جملات و عباراتی که دستمایه خلق آثار خطاطی می‌شود بر شخصیت خوشنویسان معمولا خوشنویسان دارای روحیاتی بسیار لطیف و شخصیتی متعالی هستند.

زاهد کریمی هنرمند نام‌آشنای کردستان نیز گفت: فرهنگ، زیرساخت است که متاسفانه آسیب جدی دیده و برای بازسازی و تعالی نیاز به اراده جمعی دارد. اگر کورسویی هم از ارزش‌های فرهنگی باقی مانده حاصل همین جمعهاست که امیدواریم استمرار یابد.

این هنرمند و از اعضای هیات مدیره انجمن تجلیل با برشمردن لیستی از آسیب‌های فرهنگی که گریبانگیر جوانان است خواستار مداخله جدی بزرگان و دلسوزان استان برای هویت‌بخشی به فرهنگ و نجات جوانان از منجلاب بی‌بندوباری شد.

در ادامه مراسم  اجرای موسیقی توسط هنرمند دیلان نصیری و مانی کنعانی و همچنین اجرای آواز با شعری از ماموستا هیمن توسط سید بهاالدین حسینی زینت بخش این محفل زیبا بود.

در پایان استاد «امجد افتخار» در جمع حاضرین به میهمانان خیر مقدم گفت و اظهار امیدواری کرد برای دلگرمی اصحاب هنر چنین نشستها و دیدارهایی استمرار یابد. وی در پاسخ به اظهار لطف سخنرانان گفتن آنچه شما بیان کردید خوبیهای خودتان است که به من نسبت دادید.

“افتخار” گفت: از همسرم به‌عنوان رفیق ۳۹ ساله‌ام تشکر می‌کنم چرا که بار زحمت روی دوش ایشان بوده است و در این سالها همراه و حامی من بوده است.

وی افزود: پیشتر کار نمایش می‌کردم و از سال ۶۴ وارد دنیای خوشنویسی شدم و از محضر اساتید فیض بردم.

وی ادامه داد: انجمن خوشنویسان امروز جزو انجمن‌های رده اول ایران است. ۱۳ استاد داریم. شکر خدا زحمات دوستان به بار نشسته و دو نمایشگاه بزرگ آثار خوشنویسی کوردی برگزار کرده و ۱۰۰۰جلد کتاب آثار هنرمندان برجسته ایران و کردستان در سراسر کشور توزیع کرده ایم و ما فقط ۳ اثر از استاد امیرخانی به زبان کُردی داریم و بسیاری اساتید رده بالا هم آثاری از شاعران کردستانی دارند.

استاد افتخار اظهار کرد: آرزو دارم موزه خوشنویسی در سنندج تاسیس شود و آثار بزرگان در ارتباط با فرهنگ کردستان را در آن نماش دهند تا در دسترس عموم قرار گیرد و هنرجویان ما نیز جزو برترین‌های کشور هستند. من به هنرجویانم افتخار می‌کنم.

در پایان این برنامه با اهداء لوح تقدیر انجمن تجلیل و هدایایی به استاد “امجد افتخار” و همسرش، از سالها تلاش و خدمات هنری، فعالیت های ارزشمند اجتماعی و خیرخواهانه این هنرمند پیشکسوت تجلیل بعمل آمد.

گفتنی است در این مراسم همچنین با دادن لوح و هدایایی از قهرمان تنیس روی میز آسیای میانه و کشور پاکزاد و پارسا رحیمیان که در رده سنی نونهالان و نوجوانان موفق به کسب رتبه اول و افتخار برای استان شده  بودند توسط موسسه نوای باران و تیم فوتبال هنرمندان کردستان تجلیل شدند.

همچنین از مهندس نبی حسینی به نمایندگی شرکت عمران پویش که سالها حامی ورزش و فرهنگ کردستان بوده و هستند در این مراسم تجلیل بعمل آمد.

لازم به ذکر است امجد افتخار فرزند عبدالوهاب متولد ۱۳۳۵ سنندج در خانواده ای فررهنگی، از سال ١٣۵١ شروع به کار تئاتر و از سال ١٣۵٣ در تمامی همایشهای تئاتری در غرب ایران شرکت داشته و چون شهر سنندج جزء شهرهای موفق در این زمینه بود هر سال برای اجرا در تهران انتخاب می شده است.

در سال ١٣۵۶ شروع به فعالیت صنفی در زمینه بهداشتی، آرایشی کرده و به جهت کسب تجربه چندین سفر به کشورهای مطرح در زمینه بهداشتی و آرایشی داشته که تاکنون ادامه دارد و از معتمدین بازار به حساب می آید.

به علت علاقه به خوشنویسی پرداخته و در نهایت از سال ١٣۶۴ با افتتاح انجمن خوشنویسان در سنندج زیر نظر مرحوم استاد کمالی کردستانی و مرحوم استاد محمد صابر صابر و بعدها تحت نظر استاد یدالله کابلی به صورت تخصصی بعد از اخذ مدرک ممتاز از سال ١٣۶٧ به تدریس خط در خط شکسته نستعلیق اقدام و تا کنون ادامه دارد. در تمامی دوران عضو شورای انجمن بوده و در مجموع حدود ٢١ سال است که سرپرستی انجمن خوشنویسان از طرف اعضاء و شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران دفتر کردستان را به عهده دارد در تمامی نمایشگاههای شهر سنندج و همایشها و کنگره های انجمن طی این سالها در شهر های مختلف ایران حضور فعال داشته است و در طی این سالها صدها هنرجو را آموزش داده که تعدای از این افراد موفق به دریافت درجه ممتاز و فوق ممتاز شده اند. خود استاد افتخار دارای درجه فوق ممتاز هستند.

عکس: اسد صیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *