سال هاست که موضوع کولبران به یک کلاف سردرگم، تبدیل شده و از زمان ریاست جمهوری احمدی نژاد تا دولت آقای رییسی اتفاق خاصی برای آنها در جهت ساماندهی شان رخ نداده است.

فردین کمانگر

آرمان امروز : سال هاست که موضوع کولبران به یک کلاف سردرگم، تبدیل شده و از زمان ریاست جمهوری احمدی نژاد تا دولت آقای رییسی اتفاق خاصی برای آنها در جهت ساماندهی شان رخ نداده است. در دوران آقای جهانگیری به عنوان معاون اولی در دولت دوازدهم، اقداماتی برای احداث بازارچه های مرزی رخ داد، اما هنوز خیلی کارساز نبوده و مسیرهای صعب العبور، کوهستانی تنها راه هزاران نفر از مردم مرزنشین برای امرار معاش و گذران زندگی است. اما سوال اساسی اینجاست که کشور ایران به عنوان کشوری ثروتمند واقعا قادر نیست که در گره کور شده را باز کند، تا شاهد مرگ جوانان در کوه ها نباشیم. در این شرایط ناپدید شدن خبر کشته و زخمی شدن کولبران در میان موجی بزرگی از خبرهای رسمی در رسانه‌های داخلی سبب شده، که شدت برخورد های سهوی یا عمدی با این قشر زحمتکش از جامعه بیشتر شود و امروز شاهد انتشار خبرها و تصاویری از زخمی شدن و کشته شدن جوانان کولبری هستیم که برای به دست آوردن لقمه نان حلال باید کیلومترها راه سخت و دشوار را با کوله‌های سنگین طی کنند تا بار را به مقصد برسانند اما در میانه راه با چنین برخوردهایی دچار آسیب‌های جدی جسمی و گاهاً مرگ می‌شوند.

در این روزها بارها و بارها خبرهایی پیرامون کشته شدن تعدادی از هم‌وطنانمان در استان‌های مرزی کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود که دل هر انسانی را به درد می‌آورد انتشار چنین تصاویری در فضای سوشیال مدیا دستاویزی برای نوشتن یادداشت پیش رو شد تا مسئولان دستگاه‌های زیر ربط برای بررسی و پیگیری این مساله اقدام کنند.

با وجودی که در مدت زمان یک ماه گذشته خبر بازگشایی بازارچه‌های مرزی در مناطق غربی کشور به ویژه استان کردستان از سوی مسئولان استانی منتشر شد و خوشبختانه بازخوردهای مثبتی را نیز در بازار اقتصادی استان و کشور را در به دنبال داشت. اما امروز در کنار این خبر شاهد آن هستیم که تعدادی از این کولبران در مناطق مرزی بر اثر شلیک گلوله ماموران مرزبانی که آنها را با قاچاقچیان انسان اشتباه می گیرد یا تعقیب و گریز دچار آسیب و گاهاً نیز کشته شده‌اند متاسفانه تاکنون هیچ کدام از مسئولان استانی و کشوری نسبت به انتشار این گونه اخبار واکنشی رسمی نداشته‌اند. نگارنده برای پیگیری این موضوع با چند نفر از نمایندگان استان کردستان تماس گرفتم اما پاسخی برای سوالات خود پیدا نکردم و اصلاً کسی پاسخگو نبود.

بنابراین به عنوان یک شهروند یک فعال رسانه‌ای و براساس رسالت کاری و حرفه ای خود از مسئولان ذیربط می‌خواهم پیرامون این وقایع و حوادث که در مناطق مرزی به ویژه در استان‌های کردستان کرمانشاه و آذربایجان غربی اتفاق افتاده است پاسخگو باشند و جهت تنویر افکار عمومی توضیحات لازم را ارائه دهند و مانع چنین برخوردهایی با کولبران که اکثراً از اقشار آسیب پذیر و کم درآمد جامعه هستند شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *