گۆڕان نیوز- یکی از بزرگترین کارخانه‌های تولیدی کردستان که به دلیل بدعهدی بانک‌ها در پرداخت تسهیلات فاز توسعه و سرمایه در گردش تعطیل شده بود، اگرچه مصوبه استانی و ملی کارگروه رفع موانع تولید دارد اما بازهم در بروکراسی اداری و سلیقه‌ای بانک‌های عامل گیر کرده است.

به گزارش گۆڕان نیوز به نقل از فارس، سال‌های ۸۳ و ۸۴ بعد از ماه‌ها تلاش برای ایجاد زیرساخت‌ها بالاخره نخستین کارخانه صنعتی تولید بستنی در کردستان افتتاح کردم کاری که از یک مغازه کوچک تولید و فروش بستی سنتی شروع شده بود در سال ۹۱ به واحد بزرگی با تولید انواع بستنی‌ها تبدیل شد، تولیدات این کارخانه به شهرهای مختلف کشور و حتی بیرون مرزها به شهرهای نجف اشرف، کربلا، بغداد و اقلیم کردستان صادر می‌شد.

به خاطر تولیدات خوب و میلیون‌ها دلار صادرات، از سوی سازمان صمت و اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان واحد تولیدی برتر و کارآفرین نمونه چندین بار مورد تقدیر و تشویق قرار گرفتیم.

نهایتا در پی سفر پرخیر و برکت مقام معظم رهبری به استان کردستان و توجه ویژه ایشان به بخش صنعت و ایجاد اشتغال پایدار در استان کردستان، طرح توسعه این واحد به شرط پرداخت ۷۰ میلیارد تومان از سوی بنیاد برکت و تسهیلات بانکی در دو فاز شامل توسعه واحد تولید بستنی و ایجاد اولین گاوداری شیری صنعتی بزرگ در استان کردستان کلید خورد، پلان کار آماده شد و طرح توجیهی را ارائه کردیم.

بخش آمونیاک واحد تولید بستنی را استارت زدیم و در زمین‌هایی که در دشت دهگلان داشتیم آخرین متد روز گاوداری‌ را که از کشور هلند وارد کرده بودم در واحدی با زیربنای ۲۶ هزار متر سوله مسقف و ۲۵ هزارمتر سوله غیرمسقف ایجاد کردیم.

بهترین نوع دستگاه‌های شیردوشی و ماشین‌آلات مورد نیاز را خریداری و نصب کردیم.

هدفم ایجاد واحد تولیدی در بالاترین سطح تکنولوژی دنیا بود در همین راستا دستگاه شیردوشی ۹۶ واحدی و انواع ماشین‌آلات روز دنیا را با دلار ۹۰۰ تومانی با صرف ۲ میلیون دلار از کشور ایتالیا خریداری و وارد کشور کردیم.

سال‌ها منتظر پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش بودیم ولی عدم همراهی بانک‌ها و لغو مشارکت بنیاد برکت موجب شد عملا دستمان در تامین مواد اولیه خالی بماند کار در بالاترین سطح کیفیت انجام شده بود و طرح توسعه این واحد با وجود تمام موانع، آماده بهره‌برداری شد.

با توجه به بزرگ بودن واحد تولید بستنی، مقرر شد مراسم افتتاح طرح توسعه با حضور رئیس جمهور وقت برگزار شود، حتی سایت ویژه بالگرد را هم در خود واحد ایجاد کردیم اما در نهایت با حضور معاون اول رئیس جمهور مشروط به تزریق ۴۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی با نرخ ۶ درصد جهت خرید دام و سرمایه در گردش، طرح توسعه این واحد تولید وارد فاز تولید شد.

متاسفانه بعد از افتتاح این مجموعه وعده‌ها به فراموشی سپرده شد و با وجود پیگیری‌های فراوان هیچ تسهیلاتی از سوی دو بانک عامل کشاورزی و سپه به ما پرداخت نشد و با هزار و یک دلیل که هیچ کدام منطقی نبود از پرداخت این تسهیلات سر باز زدند.

برگزاری ۹۰۰ جلسه رفع مشکلات این واحد تولیدی، ۵۸ مصوبه کارگروه ملی و ۳۸ مصوبه استانی در کارگروه‌ تسهیل و رفع موانع و اقتصاد مقاومتی گرفتیم اما هیچکدام از مصوبات این کارگروه‌ها در ارتباط با این مجموعه عملی نشد و تا امروز گره‌ای از مشکلات بزرگترین واحد صنعتی بستنی غرب کشور باز نکرد.

بعد از هر بار شرکت در این کارگروه‌ها تصمیمات خوبی روی کاغذ برای رفع مشکلات و احیای دوباره این ظرفیت عظیم گرفته شد اما در همان کارگروه‌های اقتصاد مقاومتی باقی ماند.

تمام توانم را برای حفظ این واحد تولیدی بکار گرفتم ولی متاسفانه کسانی که باید همراهی می‌کردند با بی‌توجهی و سنگ‌اندازی نان ۱۰۰ها خانواده بی‌سرپرست را آجر کردند این را جمال ساعدی مدیرعامل کارخانه بستنی عسل کردستان در جریان بازدید نماینده ولی فقیه از این واحد تولیدی دانش‌بنیان گفت و ادامه داد: تجهیزات موجود در این واحد تولید ظرفیت تولید یک میلیون عدد بستنی را در دو شیفت کاری با اشتغال بالای ۱۷۰ نفر را دارد زمانی بیش از ۸۰ تا ۹۰ خانم‌ سرپرست خانوار و بی‌بضاعت در اینجا کار می‌کردند.

صفر تا ۱۰۰ هرآنچه را برای ما در قالب مصوبات کارگروه‌ها لحاظ می‌کردند تا انتها می‌رفتیم ولی به خاطر عدم همراهی بانک باز به اول خط باز می‌گشتیم.

مالیات، دارایی، بدهی بیمه و هزار و یک سنگ که جلوی پای ما می‌انداختند، برمی‌داشتیم اما وقتی نوبت به پرداخت تسهیلات می‌رسید با بدعهدی بانک‌ها مواجه می‌شدیم.

عدم انجام تعهدات بانکی این سرمایه‌گذاری عظیم که ظرفیت اشتغال‌زایی برای بیش از ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر و ارزآوری قابل توجهی دارد از سال ۹۸ بلااستفاده باقی مانده است.

سال ۹۹ گفتیم که این کار درست شدنی نیست در نهایت تصمیم به واگذاری کردم، اما بعد از اطلاع‌رسانی و خبرسازی‌هایی که صورت گرفت، استاندار با کل اعضای کارگروه رفع موانع تولید در واحد تولیدی حضور یافت و بعد از بررسی‌های صورت گرفته تصمیم به پرداخت ۱۷۰ میلیارد تومان برای خرید هزار راس دام و سرمایه در گردش و راه‌اندازی این واحد تولیدی با ظرفیت کامل گرفته شد.

پرداخت این تسهیلات ظرف ۱۰ روز از مصوبات این کارگروه بود، اما متاسفانه عملا این اقدام صورت نگرفت در نهایت باز کار را از تهران و بانک کشاورزی مرکز دنبال کردیم، طرح در کارگروه ملی مورد بررسی قرار گرفت و همه مراحل را طی کرد و نهایی شد اما با گذشت ۶ ماه اجرا نشده است.

براساس ماده ۶۱ قانون مصوبات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید لازم‌الاجراست اما این موضوع در خصوص واحد ما اجرا نشد الان وعده داده‌اند تا یک هفته دیگر کار را درست کنند هر چند امیدی به انجام این کار نیست.

این کارآفرین کردستانی گفت: متاسفانه وقتی بخواهند کار انجام نشود دنبال هر نوع حاشیه‌سازی می‌گردند امیدواریم احیای دوباره این کارخانه به عنوان یکی از برکات سفر دور دوم رئیس جمهور به کردستان کام مردم این استان را شیرین کند و بستر بازگشت بیش از ۱۵۰ نیروی تولیدکننده را در نخستین مرحله و بیش از یک‌هزار نفر را در ادامه فراهم کند.

نماینده ولی فقیه در کردستان نیز در جریان این بازدید با بیان اینکه حفظ این واحد تولیدی با توجه به زیرساخت‌های خوبی که وجود دارد از اولویت‌های است که امیدواریم هرچه زودتر جامه عمل پوشانده شود.

وی خاطرنشان کرد: از اصحاب رسانه انتظار داریم که با دقت و حساسیت خاص موضوع را دنبال کنند و به عنوان یک مطالبه زمینه احیای این واحد صنعتی را فراهم سازند.

وی خطاب به مدیرعامل این کارخانه گفت: اگر بعد از یک هفته که بانک کشاورزی برای پرداخت این تسهیلات تعیین کرده، کاری صورت نگرفت موضوع را به دفتر نماینده ولی فقیه اطلاع دهید تا به صورت ویژه بررسی کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان نسبت به بازدید از واحد گاوداری هزار راسی گاو شیری طی هفته آینده خبر داد و گفت: تمام توان خود را برای احیای این واحد بکار خواهیم کرد و اگر نیاز باشد موضوع را در نشستی که قرار است در محضر رئیس جمهور برای ارائه مشکلات استان باشیم، مطرح خواهم کرد.

حجت‌الاسلام پورذهبی اضافه کرد: هر کس در هرجایگاه و با توان و ظرفیتی که دارد باید به حوزه اشتغال و تولید کمک کنند در همین راستا رفع  مشکلات واحدهای تولید و کمک به واحدهای اشتغالزا در استان اولویت ما است.

و اما…

 سرمایه‌گذار این واحد تولیدی و گاوداری شیری ۱۵۰۰ راسی، برای بازگشت به چرخه تولید چشم امید به دولت مردمی دوخته است؛ امروز احیای این واحد تولیدی که می‌تواند بسترساز ایجاد هزار فرصت شغلی و ارزآوری به استان باشد در گیرودار موانع بانک‌ها و برخی کج‌سلیقگی‌ها باقی مانده و متاسفانه میلیاردها تومان سرمایه و تجهیزات و زیرساخت آن خاک می‌خورد، به امید روزی که چرخ‌های تولید در این واحد بار دیگر به چرخش درآید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *