گۆڕان نیوز- رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بانه از برگزاری پنجمین جشنواره سراسری هه‌لپه‌رکی در ماه جاری در این شهرستان خبر داد.

به گزارش گۆڕان نیوز، محمد احمدی اظهار کرد: جشنواره سراسری هه‌لپه‌رکی سال‌های قبل در ایام تعطیلات نوروز برگزار می‌شد اما با توجه به خواست علاقه‌مندان، این جشنواره امسال در آبان‌ماه جاری برگزار می‌شود.

وی با اشاره به هماهنگی‌های انجام شده برای برگزاری ان جشنواره، ادامه داد: مسئول کمیته‌ها مشخص و حکم آنها تحویل شده و شورا اسلامی و شهرداری بانه بخشی از هزینه را پرداخت می‌کنند.

احمدی گفت: برآورد هزینه برگزاری این جشنواره ۵۵۰ میلیون تومان است که از محل اعتبارات اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، شورای اسلامی و شهرداری بانه و منابع دیگری تامین می‌شود.

وی اظهار داشت: سیداحمد توکلی به عنوان مسوول کمیته علمی و داروی، کمیته اسکان و تشریفات رامین محمدی‌پور، کمیته امور مالی هوشیار صالحی، کمیته هنری اشکان عبدالهی،کمیته چاپ و تبلیغات و کمیته روابط عمومی انور نصیری انتخاب شده‌اند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بانه ادامه داد: گروه‌های هه‌لپه‌رکی که سرپرست آنها مسوول کمیته باشند نمی‌توانند در جشنواره شرکت کنند.

وی گفت: مسئول دبیرخانه آرام توکلی، دبیر اجرایی جشنواره امید زارعی و دبیر جشنواره نیز به عهده رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

احمدی افزود: فراخوان جشنواره به زودی منتشر و سایت جشنواره نیز بروزرسانی خواهد شد.

وی اظهار داشت: در این جشنواره ۱۲ گروه به مرحله نهایی راه می‌یابند که به برترین‌ها در بخش لباس، گاوانی، کودک، چوپی‌کش، موسیقی، جایزه ویژه داوران و جایزه بخش رای مردمی جوایزی اهدا می‌شود.

دبیر پنجمین جشنواره سراسری هه‌لپه‌رکی بانه افزود: دبیرخانه جشنواره نیز دایر و فعالیت آن آغاز شده و با توجه به دیداری که با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتم مقدمات دائمی‌شدن دبیرخانه این جشنواره فراهم شده است.

وی گفت: در صورت مساعد بودن هوا، کارناوال خیابانی در زمان جشنواره برگزار می‌شود ضمن اینکه مسابقه عکاسی و نمایشگاه غذاهای محلی نیز از دیگر برنامه‌های جانبی پنجمین جشنواره هه‌لپه‌رکی بانه خواهد بود.

احمدی با بیان اینکه گروه‌های ماهر هه‌لپه‌رکی یکی از ظرفیت‌های مهم برای برگزاری این جشنواره است اظهار داشت: در شهرستان بانه ۹ گروه هه‌لپه‌رکی مجوز فعالیت دارند که به طور متوسط ۴۰۰ نفر در این گروه‌ها فعالیت می‌کنند.

نخستین جشنواره هه‌لپه‌رکی بانه سال ۱۳۹۰ و چهارمین جشنواره هه‌لپه‌رکی در نوروز سال ۱۴۰۱ برگزار شد.

هه‌لپه‌رکی نوی رقص کردی است که در مراسم‌های مختلف و در زمان شادی به شیوه‌های مختلف اجرا می‌شود و هر نوع هه‌لپه‌رکی پیامی خاص را به مخاطب می‌رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *