گۆڕان نیوز- محلات قدیمی شهر سنندج در گیرودار تغییر و تحولات شهری هستند خانه‌های قدیمی محله تخریب ‌های چند طبقه‌ای به جای آنان ساخته شده بسیاری از اهالی محله نیز به شهرک‌ها کوچ کردند در این میان هنوز می‌توان بافت قدیمی محلات را در شهر یافت محلاتی که در آن مهر مهر صفا محبت و بوی زندگی هنوز در آن جاریست.

فردین کمانگر/ روزنامه‌نگار، چهارباغ یکی از محلات قدیمی شهر سنندج است، مدرنیزاسیون هنوز نتوانسته بافت قدیمی آن را از بین ببرد و مغازه‌ها بقالی‌ها با کرکره‌های قدیمی زیبایی خاصی به آن داده‌اند وجود صنف و شغل‌های قدیمی از دیگر زیبایی‌های خاص این محله است.

کاک عابد صلواتی یکی از کاسبان محله چهارباغ شهر سنندج است که به گفته خودش در حدود ۲۲ سال در این محله مغازه کفاشی دارد و به اهالی محل و شهروندان سنندجی خدمات ارائه می‌کند و جزو کاسبان محبوب این محله است.

این کاسه به سنندجی در گفت‌گو با خبرنگار ما عنوان می‌کند بنده متولد ۱۳۴۶ هستم تاکنون شغل‌های بسیاری را تجربه کردم کارگری استادکاری آشپزی نجاری کفاشی و اما بنابر برخی دلایل الان مشغول شغل کفاشی ناف گرفتن هستم.

عابد صلواتی تصریح می‌کند: در ایامی استادکار اداره میراث فرهنگی استان بودم و قالب نمای عمارت خسروآباد گروس و امامزاده شیخ کاظم بیجار را طراحی و اجرا کردم و با توجه به توانایی‌ها که در این حوزه داشتم از سوی مسئولان و سایر استادکاران، بارها مورد تعریف و تمجید قرار می‌گرفتم اما متاسفانه پس از مدتی فعالیت از شغلم اخراج شدم.

وی می‌افزاید: بنده در حدود ۱۵ شغل را به صورت حرفه‌ای یاد گرفتم برخی از این شغل‌ها را به شیوه ذاتی و بدون داشتن استادکار یاد گرفتم و با تلاش و کار بسیار تبحر خاصی در این شغل‌های پیدا کردم ویکی از افتخاراتم است که به عنوان یک کارآفرین و خلاق تاکنون بیکار نبودم و همیشه به دنبال رزق و روزی حلال بوده و هستم.

این کاسب سنندجی در ادامه تصریح می‌کند: بنده در کنار شغل کفاشی، ناف گیری یا درمان «افتادگی ناف» هم در مغازه انجام می‌دهم ناف گیری که جزو طب سنتی است را از مرحومه مادرم یاد گرفتم و روزانه چندین نفر برای معالجه به بنده مراجعه می‌کنند.

صلواتی توضیح می‌دهد: به اصطلاح محلی وقتی وقتی ناف می‌افتد فرد دچار مشکل زیادی می‌شود و هیچ پزشکی از نظر علمی و دانشگاهی به این موارد و پی نبرده است فرد مبتلا دارای علائمی همچون آب دهان خشک می‌شود، میزان فشار خون و قند دچار نوسانات می‌شود، فرد مبتلا دچار دل پیچه و شکم درد می‌شود در راه رفتن احساس بی‌حسی و خستگی و ضربان قلب افزایش پیدا می‌کند و وقتی نزد پزشک می‌رود پزشک احساس می‌کند که فرد دچار بیماری معده است و تشخیص درستی از این مورد ندارند زیرا زمانی که ناف می‌افتد تنظیمات دستگاه گوارش معده و کبد فرد بهم می‌ریزد معده دچار ناراحتی می‌شود و درد معده به پشت فرد می‌زند اسید معده زیاد و فرد دچار اسهال و در برخی موارد نیز دچار یبوست می‌شود در هنگام بلند شدن فرد دچار سرگیجه چشم‌هایش رو به سیاهی می‌رود چون گردش خون فرد دچار مشکل شده فرد با این علائم به بنده مراجعه می‌کند و تشخیص بنده نیز در مورد ناف این مشکلات را در فرد برطرف می‌کند و سلامتی را دوباره به او هدیه می‌دهم.

وی با اشاره به فراموش شدن بسیاری از آداب و سنن در جامعه و به ویژه مناطق کردن نشین عنوان می‌کند: در گذشته مادران کودکان و نوزادان را به خوبی مواظبت می‌کردند و کاملاً رفتارها و سلامت کودکان را رصد می‌کردند «فریشک که‌فتن»، «سه‌ر که‌فتن» و‌«مه‌لاژن‌ که‌فتن» را به خوبی تشخیص می‌دادند در بسیاری از موارد کودک بر اثر این موارد دچار بیماری می‌‌شد و این مادران بودند که باز هم سلامتی را به کودکان خود هدیه می‌دادند اما امروز مادران کمتر از این موارد اطلاع و آگاهی دارند و بیشتر به سمت داروهای شیمیایی رفتند.

این کاسب سنندجی می‌افزاید: بیماران بسیاری از شهرهای استان‌های همجوار برای درمان و معالجه به بنده مراجعه می‌کنند حتی برخی افراد نیز بودند که در بستر بیمارستان بودند بنده توانسته‌ام که مشکل آنها را برطرف کنم فکر می‌کنم این نعمتی خدایی است که به بنده عطا شده است و امیدوارم بتوانم به مردم خدمت کنم.

عابد صلواتی به دلایل افتادگی ناف نیز اشاره می‌کند و توضیح می‌دهد: افتادگی ناف دلایل مختلفی دارد که می‌توان به ترس، استرس، سرما، سردی، غصه، زور کردن و بسیاری موارد دیگر همچون فرد دچار شوک شدن اشاره کرد.

وی می‌افزاید: بنده این علم و فن را از مرحوم مادرم یاد گرفتم و به فرزندانم هم آموزش دادم تا آنها نیز بتوانند این راه را ادامه دهند و با این علم یا دانش بتوانم به جامعه خدمت کنند این کاسب سنندجی عنوان می‌کند با وجودی که هنوز به صورت علمی به این بها داده نشده هنوز در مراکز درمانی و بیمارستانی ناشناخته مانده اما مردم به آن باور دارند به ما مراجعه می‌کنند هرچند که از مکان مناسبی برای معالجه

برخوردار نیستیم اما آنچه در توان داریم برای خدمت ارائه می‌دهیم با عشق و علاقه به این شغل ادامه خواهم داد بر این باورم که از معنویات خالی باشید هیچ ارزشی نخواهد داشت حتی اگر میلیاردر هم باشید بنابراین باید با مردم مهربان باشیم و این بزرگترین سرمایه است و اگر شخصی برای معالجه به ما مراجعه کند و از توان پرداخت هزینه برخوردار نباشد به صورت رایگان انجام خواهم داد.

وی همچنین می‌افزاید: چهارباغ جزو محلات قدیمی شهر سنندج است و خوشبختانه کاسبان اهالی محل با هم ارتباط خوبی دارند در خوشی‌ها و تلخی‌ها یار و غمخوار همدیگر است و هنوز می‌توان در این محله بوی زندگی را حس کرد.

*بازنشر و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *