گۆڕان نیوز- رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان بیجار از آغاز فصل دوم گمانه‌‌زنی به‌منظور لایه‌نگاری و تعیین عرصه و حریم تپه قلعه‌بالای شهر بیجار خبر داد.

سیدمحمد صابر سبحانی خبرنگار گۆڕان نیوز، محمد ابراهیم الیاسوند گفت: به‌منظور رفع مشکلات مالکین منازل اطراف تپه و همچنین لایه‌نگاری آن اولین فصل گمانه‌زنی و تعیین عرصه و حریم، از محل اعتبارات سال ١٣٩٧کمیته برنامه‌ریزی شهرستان در سال ١٣٩٨ انجام شد.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان بیجار اظهار کرد: با توجه به تمام نشدن تعیین عرصه و حریم و نرسیدن به خاک بکر در گمانه‌های ایجاد شده برای لایه‌نگاری، این طرح مجددا با وقفه سه ساله در دستورکار قرار گرفت.

وی با اشاره به تأمین اعتبار این پروژه در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان افزود: این فصل از گمانه‌زنی به سرپرستی حمیدرضا ولی‌پور آغاز شده و در حال اجرا است.

الیاسوند عنوان کرد: امیدواریم در این فصل با تعیین عرصه و حریم تپه بتوانیم بخشی از مشکلات واحدهای مسکونی و تجاری اطراف آن‌را حل کنیم و با اتمام گمانه‌های ایجاد شده لایه‌های تاریخی و باستانی این اثر ارزشمند چند هزارساله مشخص و زمینه برای کاوش‌های بعدی آماده شود.

تپه قلعه بالا در مرکز شهر بیجار واقع شده و به‌شماره ۴٢٠ در فهرست آثار ملی به‌ثبت رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *