گۆڕان نیوز- مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری کردستان گفت: مهاجرت معکوس و درآمد پایدار برای روستاییان، ۲ اولویت مهم دفتر امور روستایی استانداری کردستان است.

به گزارش گۆڕان نیوز، سیروان بهرامی روز به مناسبت هفته روستا در جمع خبرنگاران در سنندج با اشاره به اینکه توجه به روستاهای مناطق محروم از اولویت‌های دولت در استان است گفت: علاوه بر جمعیت و وسعت، شاخص توسعه نیافتگی را هم به شاخص های توزیع بودجه در مناطق روستایی اضافه کرده ایم تا توازن منطقه ای در توسعه روستاهای استان ایجاد شود.

به گفته وی در همین راستا شاهد رشد ۱۸۸ درصد واریزی اعتبارات دهیاری ها در سال ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۰ بودیم همچنین اعتبارات دهیاری ها در ۶ ماهه نخست امسال ۲۰ درصد افزایش یافته است.

وی رویکرد جدید دولت را ایجاد منابع درآمدی پایدار برای روستاها عنوان کرد و گفت: برای اولین بار ۱۱ طرح با ۱۵۰ میلیارد ریال تسهیلات در کمیته استانی تسهیلات دهیاری ها تصویب شد که بیانگر تلاش همکاران برای توسعه روستاها و طرح مهاجرت معکوس به روستاها است.

بهرامی گفت: سال گذشته افزون بر ۱۰ هزار و ۶۰۰ متر لوله برای ساماندهی فاضلاب ۵۲ روستا خریداری شد امسال هم مشکل فاضلاب ۵۴ روستا با تامین ۴۰ هزار متر لوله رفع شد.

مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری کردستان در مورد اجرای طرح هادی در روستاها هم گفت: از تعداد کل روستاهای استان طرح هادی تنها در ۶۰۰ روستا انجام نشده است که بیشتر به دلیل جمعیت و وسعت کم بوده است.

بهرامی همچنین از افتتاح چند طرح بزرگ روستایی همزمان با سفر رییس جمهور به استان خبر داد.

مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری کردستان از رشد ۲۳ درصدی تعداد پروانه های بهره برداری در روستاها در سال گذشته به نسبت سال ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: این رقم در ۶ ماهه امسال نیز ۸ درصد رشد داشته است.

به گفته وی خرید و نصب ۴۲۳ متر گاردریل، توجه به سیما و منظر روستایی، تخصیص ۶ دستگاه کمپرسی برای روستاها، رسیدگی به ساخت و سازهای غیرمجاز، برپایی ۱۸ دوره آموزشی برای دهیاران، برگزاری مسابقات ورزشی، توجه به مسایل فرهنگی و اجتماعی روستاها و برگزاری جشنواره های فرهنگی از دیگر برنامه ها و طرح های اجرا شده در مناطق روستایی است.

بهرامی با اشاره به اینکه در هفته دولت امسال ۵۱۵ پروژه عمرانی به ارزش چهار هزار میلیارد ریال به بهره برداری رسید افزود: امسال همچنین ۳۲۰ میلیارد ریال برای نوسازی راه، مدارس، قنوات و اماکن ورزشی روستاهای استان تصویب شده است.

یعقوبی، کارشناس دفتر امور روستایی استانداری کردستان هم در این نشست با اشاره به ضرورت خودکفایی دهیاری ها گفت: جهت دهی برنامه های آموزشی و سیاست های اجرایی، خودکفایی روستاها است و در این راستا اقداماتی از جمله برگزاری دوره های آموزشی و برگزاری سفرهای آموزشی به استان های موفق انجام شده است.

وی راه اندازی مراکز بومگردی را از دیگر اولویت‌های دهیاری ها عنوان کرد و گفت: ۲۵ تعاونی دهیاری در استان داریم که ۶ مورد آن فعال است و به دنبال راه اندازی اتحادیه تعاونی های روستایی هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *