گۆڕان نیوز- چند روز پیش در یکی از محله های شهر به صورت تصادفی گفتگوی فرزند پدری را، شنیدم که واقعا جا خوردم وحسی ناخوشایند بهم دست داد.

گۆڕان نیوز- چند روز پیش در یکی از محله‌های شهر به صورت تصادفی گفت‌وگوی فرزند پدری را، شنیدم که واقعا جا خوردم وحسی ناخوشایند بهم دست داد.


پسر بچه: پدر خدا وقتی روزا تو آسمونه شب‌ها کجا می‌خوابه!
پدر با زبان محلی و تند گفت: (ئەزانی فره گەوجی گێله گێلی چیته ئەمە….)
ترجمه: این چرت و پرتا چیه میگی..

دیالوگ ساده‌ای به نظر میرسد اما عمق فاجعه رو می‌شود حس کرد. بسیاری مواقع به این پرسش (از سوی افراد مختلف) برمیخوریم که می‌گویند، علوم دینی ،تاریخ  و فلسفه و یا ادییات و هنر به چه درد ما می‌خورد، یا چرا باید وقت خود را صَرف مطالعه زندگی و فکر و اندیشه مردگان بکنیم و یا اینکه تاریخ و فلسفه و ادبیات برای ما آب و نان نمی‌شود و نباید وقت خود را صَرف این امور کرد. ولی آیا وظیفه والدین نسبت به فرزند تنها درتامین نیازهای مادی وجسمانی او خلاصه می شود؟ یا نه پدر و مادر وظیفه‌ای دیگر در قبال فرزندشان دارند که برای آن ها روشن ودیده نشده است.

آیا تا کنون از خودمان پرسیدیم می‌خواهیم چه کسانی را وارد و آماده جامعه کنیم؟ جامعه‌ای که هر ثانیه اش در مسیر تغییر وتحول است. از دیدگاه آموزه های دینی،خانواده سنگ بنایی جامعه است، که فرد را به جامعه، و نسل ها دیگر مرتبط می سازد. والدین عزیز شما فقط محدود به برطرف کردن نیاز های مادی فرزندتان نیستید بلکه از آن مهم‌تر باید بیش تر به نیاز های معنوی و روحی فرزند آیندساز جامعه ات توجه کنید چون مادیت کمکی برای پرداختن به نیاز اصلی انسان یعنی معنویت می باشد.هیچ دردی و هیچ سوالی با توجه به پیشرفت علم و پدید آمدن بسیاری از اندیشه ها بی پاسخ نمانده و هرکس به نحوی به سوالات پاسخ میدهد، چقدر خوب است که جواب سوالاتی که به ذهن فردیت بخصوص فرزندان خطور میکند جوابش را اول از والدین خود بشنوند تا ازکسانی دیگر که خدای نکرده ذهنیت آنها را به بیراه سوق ندهند.

اگر در افکار وعقاید ارزش های خود باز اندیشی وفراتر اندیشی نکنیم نه تنها خود در جریان سریع رودخانه زمان نابود خواهیم شد بلکه نسلهایی را هم که ما مربیان آن هستیم وبه زغم خود آنان را تربیت می‌کنیم ،به سوی همین نابودی سوق خواهیم داد. یکی از مهم ترین راهکارهای قابل اعتماد مطالعه والدین و بروز رسانی ساختمان ذهنیت که همان طرز فکر است می باشد.صَرف وقت برای یادگیری و شناخت بهتر علوم دینی و فلسفه و تاریخ اتلاف وقت نیست بلکه تلاش برای زندگی بهتر و جامعه زیباتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *