دیواندره یکی از شهرهای استان کردستان است که در دو سال گذشته از ثبات مدیریت شهری برخوردار نبوده و امروز با انتخاب مهندس «منصور مراد ویسی» شهردار جدید از سوی اعضای شورای اسلامی شهر، مردم چشم براه تغییر و تحول در حوزه عمران شهری و رسیدن به توسعه شهری در دیواندره هستند.

گۆڕان نیوز- دیواندره یکی از شهرهای استان کردستان است که در دو سال گذشته از ثبات مدیریت شهری برخوردار نبوده و امروز با انتخاب مهندس «منصور مراد ویسی» شهردار جدید از سوی اعضای شورای اسلامی شهر، مردم چشم براه تغییر و تحول در حوزه عمران شهری و رسیدن به توسعه شهری در دیواندره هستند.

به گزارش گۆڕان نیوز، شهرداری‌ها مهمترین نهاد خدمتگزاری به مردم می‌باشند. نوسازی و زیباسازی یکی از اهداف عمده طرح‌های توسعه شهری است. تجربه سالیان اخیر به خوبی نشان داده است که شهرداری‌ها در خط اول تحولات اقتصاد ملی قرار دارند. این نقش بیش از آنکه ناشی از توسعه شهرنشینی باشد از آنجا گسترش یافته که بطور کلی مدیریت شهری قالب اجرائی مدیریت ملی را یافته و با کنش‌های گوناگون خود بعنوان یکی از مهمترین واسطه میان مردم و دولت عمل می کنند.

شهرداری دیواندره نیز سعی نموده که برای توسعه و رشد خدمات شهری اقداماتی را انجام دهد تا بتواند رضایت شهروندان دیواندره‌ای را کسب کند اما در دو سال گذشته به دلیل نبود ثبات مدیریت، بخش زیادی از برنامه‌های این سازمان در حوزه عمرانی، فضای سبز شهری و خدمات شهری ناتمام مانده است و امروز نیازمند و چشم براه توجه ویزه مسئولان استانی و مدیریت شهری است که برنامه‌هایی برای رفع مشکلات و معضلات شهری در این شهر اجرا شود.

دیواندره دارای قدمت تاریخی و فرهنگی است اما در حال حاضر با مشکلات متعددی در حوزه مدیریت شهری مواجه است و شهروندان این شهر چشم به راه اجرای برنامه‌های شهرداری برای رفع مشکلات و معضلات شهری هستند که دیواندره نیز به جایگاه اصلی خود دست پیدا کند. به مناسبت انتخاب مهندس «منصور مراد ویسی» به عنوان شهردار شهر دیواندره با وی گفت‌وگویی انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید.

چه توصیفی از شهر دیواندره دارید؟

قبل از هرچیز برخودلازم می دانم از تمامی اعضای شورای اسلامی شهر دیواندره که به اینجانب اعتماد نموده و سکان داری این امر مهم را به بنده واگذار نموده‌اند سپاسگزاری نمایم؛ و اما در مورد شهر دیواندره، قبل از هر چیز به شعر ماموستا ملاعمر صالحی صاحب استناد می کنم که این دیار را به درستی شهر عشق و محبت خطاب نموده است. این شهر گهواره بزرگ مردان و خالق اسطوره های شرف و حماسه بوده است که در اوج عطوفت‌های بشری به منصه ظهور رسیده چنانکه موسیقی والای این سرزمین و اشعار این مردمان خود شاهدی بر مدعا است. قدمت تاریخ دیواندره عظمت کرفتو را در یاد هر ایرانی زنده می کند و طبیعت زیبای سارال و چهل چشمه آن همانند خصائل نیکوی مردمان این شهر زبانزد خاص و عام است.

شهروندان دیواندره‌ای از کمبودها و ضعف‌های اساسی در نبود زیرساخت‌های شهری در دیواندره ابراز نگرانی می‌کنند شما به عنوان یک مسئول وضعیت شهر دیواندره را ارزیابی می‌کنید آیا این شهر سامان خواهد گرفت؟

اصولا شهر دیواندره در این دو سال گذشته به دلیل نبود مدیریت یکپارچه شهری و عدم انتخاب شهردار و همچنین برنامه منسجم و زمان‌مند برای توسعه شهری دچار مشکلاتی شده است که همین امر برنامه ریزی آنی و فوری برای جبران این کاستی را می طلبد. خوشبختانه شهرداران گذشته هر کدام به نوبه خود برای آبادانی و توسعه شهر سنگی را برای آنچه که مد نظر شماست به این بنا افزوده‌اند. اما برنامه‌های اینجانب در زمینه‌های عمرانی، فضای سبز شهری، خدماتی، فرهنگی و غیره جامع و آنی بوده که با حول و قوه الهی و همکاری مجموعه خدوم شهرداری و راهنمایی‌های اعضای شورای محترم اسلامی شهر دیواندره و با حمایت فرماندار محترم شهرستان و همکاری اعضای محترم شورای اداری استان در چند ماه آینده شاهد تحولات اساسی در امورات شهری خواهیم بود.

امروز شهر دیواندره با معضل ترافیک مواجه است و خیابان اصلی این شهر به محل تردد خودروهای سنگین نیز تبدیل شده که این امر سبب ایجاد گره‌های کور ترافیکی و ترافیک سنگین در این خیابان شده است شما برای رفع این مشکل چه تمهیداتی اندیشیده‌اید؟

به نکته بسیار خوبی اشاره کردید که در این مورد نیز باید عنوان کنم که ازابتدای ورود به خیابان اصلی شهر تا خروج آن که نزدیک به سه کیلومتر طول دارد ترافیک مهمترین معضل بوده و چهره‌‌ای نامناسب را برای چهره شهر ایجاد کرده است. البته ترافیک تنها تنها مختص به دیواندره نیست بلکه شهرهای دیگر نیز درگیرودار مشکلات مشابه هستند که این امر دلایل زیادی دارد.اما با وجود این تفاسیر نباید امر ترافیک و سد معبر را توجیه کرد و بایستی در فکر چاره جویی بود بنابراین اولین اقدام باید تمرکز زدایی از خیابان اصلی و توزیع بار ترافیکی از این خیابان بود که اجرای این امر مستلزم همکاری ادارت ذیربط و ایجاد مسیرهای جایگزین همانند خیابان شهید رجایی و ادامه احداث مسیر ۳۶ متری می باشد.

علاوه بر این با توجه به بازدیدی که از سطح شهر و استعلاماتی که از مسئولین واحدهای شهرداری اخذ نموده ام در سال گذشته برای جلوگیری از عدم ورود خودروهای سنگین به داخل شهر دو دوربین و تابلوهای لازم نیز نصب شده است اما با توجه به اینکه شهر از پیشتر فاقد پارکینگ ماشین های سنگین بوده متاسفانه شاهد ورود این نوع خودروها هستیم. اما با این وجود باید متذکر بود خوشبختانه با پیگیری همکاران در این زمینه پارکینگ آقای علی کریمی در ورودی شهر از طرف سنندج ظرف سال جاری به اتمام خواهد رسید و همین مسئله نقش به سزایی در کاهش ترافیک خواهد داشت.

 از طرف دیگر اتمام پروژه خیابان بیست متری که به صورت ناقص اجرا شده است می‌تواند به معضل ترافیک شهر پایان دهد. این خیابان که تا میدان شورا اجرا شده تمامی شهرک‌های منتهی به این خیابان را به هم متصل می کند اما تا عدم اتصال به میدان بسیج و ایجاد کامل کمربندی به صورت نوزاد ناقص الخلقه ای می ماند که قادر به رسیدن به هدف اصلی که ایجاد کاهش بارترافیکی است نیست. بنابراین یکی از برنامه‌های کاری اینجانب اتمام این پروژه خواهد بود. ساماندهی به دستفروشان و رفع سد معبر، جانمایی ماشین های میوه فروش از برنامه‌های کوتاه مدت اینجانب برای کاهش ترافیک و رفع سد معبر خواهد بود

یکی دیگر از مشکلات شهر دیواندره وضعیت پروژه‌های عمرانی است در این حوزه چه برنامه‌هایی را در نظر دارید؟

کارهای عمرانی را می توان به دو پروژه کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم کرد کوتاه مدت شامل پیاده رو سازی بیست متری شهرک اندیشه، ورودی میدان بسیج می باشد. لکه گیری نیز جداول نیز شامل مسیرهای، خیابان اصلی جنب پست بانک و شهرک زاگرس می باشد.

 آسفالت که مهمترین دغذغه به حق شهروندان و ساکنین شهرک های جدید الاحداث است در اولویت اول عمرانی قرار دارد چنانکه شهرک های قاضی، زاگرس و خیابان جنب اداره آب و فاضلاب با مساحت ۴۳ هزار متر مربع آسفالت شده‌اند. لازم به ذکر است آسفالت تنها محدود به مسیرهای فوق الذکر نبوده و اکیپ‌های لکه گیری نیز در نقاط مختلف سطح شهر اعم از شهرک سپاه، بهداشت، کوی کشاورز، بیست متری و …مشغول به فعالیت هستند و بالغ بر ۸۴۰۰ متر مربع لکه گیری شده است. با توجه به اینکه شهرک گلشن در دو سال گذشته مورد کم توجهی قرار گرفته است در این زمینه کارهای اساسی و زیر بنایی را در این شهرک انجام خواهیم داد که امیدواریم مورد رضایت مندی ساکنین این شهرک قرار گیرد.

پروژه های بلند مدت نیزکه می‌تواند رنگ و بوی جدیدی به شهر ببخشد احداث ساختمان پزشکان است که در شرف اتمام بوده و برای هفته دولت افتتاح خواهد شد. این ساختمان علاوه بر ظاهر زیبایی که به خیابان خواهد بخشید در شان پزشکان و مراجعین نیز خواهد بود.

یکی دیگر از پروژه‌های مهم شهرداری که در حال اتمام است پمپ بنزین است که می‌تواند نقش به سزایی در ارائه خدمات به شهروندان و مسافران ایفا می کند. این پروژه که از چند سال پیش آغاز شده است به همت شهرداری و شورای اسلامی در ایستگاههای پایانی قرار دارد و احتمالا در هفته دولت به بهره برداری خواهد رسید.

برخی از شهروندان از درآمد و هزینه های شهرداری سوالاتی دارند و خواستار آن هستند که این موارد به صورت شفاف اطلاع رسانی شود. درآمد و هزینه شهرداری به چه صورت است؟ و ماهانه چه قدر حقوق پرداخت می کنید؟

بودجه سال ۱۴۰۲ شهرداری ۶۰ میلیارد تومان است که از سه محل درامدهای داخلی، کمک‌های دولتی و تملک دارایی سرمایه ای لحاظ شده است. از این مقدار ماهیانه سه میلیارد و پانصد میلیون تومان آن جهت پرداخت حقوق و مزایای پرسنل پرداخت می‌شود

یکی از رسالت‌های شهرداری‌ها توجه ویژه به توسعه فعالیت‌ها و زیرساخت‌های فرهنگی در سطح شهرهاست شما در این مورد چه برنامه‌هایی دارید؟

با وجود مشکلات مالی عدیده که امروز گریبانگیر شهرداری‌های شده است با شورای محترم بر این امر اتفاق نظر داریم که نسبت به راه اندازی جشنواره‌های موسیقی، برنامه های فرهنگی، مراسم های هنری و دیگری امورات مربوط به تفریح مردم شریف دیواندره اقدام نمایم تا بتواند خلائی را که به آن اشاره نمودید تا حدی پر نماید.

در دوره‌های گذشته شهرداران نسبت به بازسازی پارک ملت، بوستان محلات، احداث پارک شانو اقدام نموده‌اند اما با این توصیف حد سرانه فضای سبز شهر در حد استانداردهای لازم نیست آیا شهروندان دیواندره‌ای می‌توانند به توسعه و رشد سرانه فضای سبز شهری امیدوار باشند؟

متاسفانه همانگونه که اشاره کردید شهر دیواندره از لحاظ سرانه فضای سبز در حد پایینی قرار دارد هر چند که شهرداری در شهرک‌های بهداشت، روحانی، آزادگان، اندیشه دو، فاز سوم اقدام به ایجاد بوستان‌های جدیدی اقدام نموده است اما با این وجود کم و کاستی‌های فراوانی در این زمینه دیده می‌شود. لذا علاوه بر حفظ وضع موجود با توجه به مسئله کم آبی احداث پارک و بوستان برای محله‌های دیگر شهر در نظر گرفته شده است که ظرف چند هفته آینده عملیات احداث آغاز خواهد شد. اما بیشترین تاکید و مهمترین پروژه اینجانب در حوزه فضای سبز بر ایجاد فضای گردشگری و پارک جنگلی در ورودی شهر از طرف میدان بسیج متمرکز شده است که با بازدیدهای که از این محل داشته ام کارهای زیادی انجام گرفته است و امیدوارم ظرف چند ماه آینده قسمت عمده‌ای از برنامه‌ریزی‌های آن برای اجرایی نمودن و بهره برداری به اتمام برسد.

دیواندره دارای ظرفیت‌ها و توانایی‌های خاصی در حوزه فرهنگ و هنر و ورزش است و حضور چهره‌های شاخص دیواندره‌ای درسطح کشوری و بین المللی واهی بر این ادعاست چه برنامه‌هایی برای بهره‌گیری و استفاده از این نیروها در حوزه مدیریت شهری دارید؟

اساسا شرط لازم برای ایجاد جامعه‌ای با نشاط در گرو برنامه ریزی مدیریت شهری است. چنانکه در این زمینه رشته‌های نیز با عناوین مختلف مثل جامعه شناسی ورزش یا تحقیقات دانشگاهی زیادی نیز به این امورات می پردازند. تبلیغ و حمایت از ورزش و فرهنگ سلامتی نه تنها باعث ایجاد فضای نشاط اجتماعی در شهر می گردد بلکه شهروندانی قانون مدار را نیز پرورش خواهد داد که خود این امر به شهرداری‌ها در انجام و اتمام پروژه‌های عمرانی کمک خواهد نمود. بنابراین اولین کار تعریف شده در این حوزه حمایت از جامعه فرهنگ و هنر و ورزشکاران و هیات‌های مربوطه خواهد بود به عنوان مثال در مدت اخیر بیشترین کمک و مساعدت به هیات های ورزشی به عمل آمده است.

جناب شهردار؛ مبلمان شهری تا حدودی فرسوده شده است هرچند کارهای اساسی نیز در این زمینه انجام گرفته است اما از ایستگاههای تاکسی گرفته تا دیگر صندلی‌های فرسوده در شان مردم این شهر نیست و انتقاداتی نیز در این زمینه مطرح شده است. آیا انجام این امر در دستور کار شما نیز قرار گرفته است؟

با توجه به بازدیدهای که از سطح شهر داشته‌ام ایستگاه‌های تاکسی در وضعیت نامناسبی قرار داشت به همین منظور به مسئولین واحدهای مربوطه ابلاغ نموده تا در اسرع وقت نسبت به ساماندهی آن اقدام نمایند. لازم می دانم به این امر اشاره کنم مبلمان های متنوع و جدیدی نیزبرای مکانهای مختلف سطح شهر خریداری که در کمترین زمان ممکن نصب و به اطلاع شهروندان خواهد رسید

کلام آخر؟

درپایان لازم می دانم مراتب تشکر و امتنان خود را از نمایندگان فهیم مردم نجیب دیواندره در پارلمان محلی عنوان نمایم و از تمامی عزیزان، دوستان، آشنایان و همکاران که در این مدت با پیام تبریک و یا حضور در دفتر کار اینجانب زحمتی متقبل شده و حضور به هم رسانده‌اند کمال تشکر امتنان را داریم از مشارکت و همدلی شهروندان شریف و قدرشناس دیواندره که در تمام اقدامات و پروژه‌های شهرداری همکارانی گرانمایه بوده‌اند تقدیر نموده و به راستی آنان شایسته بهترین خدمات می باشند درپایان از درگاه ذات حضرت حق خواستارم ما را در اراده خدماتی خالصانه و خاضعانه به مردم این شهر یاری فرماید.

*گفتی است که مهندس «منصور مراد ویسی» دانش آموخته رشته مهندسی عمران و دارای ۲۷ سال سابقه کاری است. شهردار جدید دیواندره پیش‌تر به مدت ۵ سال در معاونت فرمانداری شهر مریوان و ۸ سال نیز به عنوان شهردار شهر موچش مشغول فعالیت بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *