گۆڕان نیوز-إِنَّ اللّهَ لاَ یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ؛ در حقیقت‏ خدا حال قومى را تغییر نمى‏‌دهد تا آنان حال خود را تغییر دهند».

 نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به رهبری حضرت امام(ره) گام اول را با مردم و تمامی سیاست‌گذاری‌ها را هم با مردم و برای مردم تدوین نمود و بارزترین آن قانون اساسی است که جای‌جای آن به نقش مردم و مشارکت مردم اشاره شده است که این مهم برگرفته از مبانی دینی و اسلامی است.

اگر تاریخچه مردمی‌سازی را در کشور مورد کاوش قرار دهیم، نهضت امام خمینی(ره) از سال ۴۲ تا ۵۷ بهترین الگوی مردمی‌سازی و مشارکت مردم است. امام راحل بعنوان یک عالم امور دینی برای تغییر سرنوشت و با تمسک از کلام وحی “وَ نُرِیدُ أَن نَّمُنَّ عَلَی الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّهً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِینَ” ما مى‏خواهیم بر مستضعفان زمین منّت نهیم و آنان را پیشوایان و وارثان روى زمین قرار دهیم! ،امامت امت را عهده‌دار شدند و با دست‌خالی و بدون هیچ عِده و عُده‌ای در طول ۱۵ سال(سال ۴۲ تا ۵۷) از هیچ، همه‌چیز ساختامام اقدامش سلب نبود، بلکه ایجاب بود، امام فطرت خداجوی مردم را بیدار کرد و همین باعث شد، زن و مرد، پیر و جوان با هر گرایش سیاسی و فکری و اجتماعی و قومی و مذهبی به ایشان لبیک گفتند و انقلاب اسلامی پیروز شد.

در روز جمهوری اسلامی امام پیام دادند و نقش مردم در پیام امام، تبلور داشت،قانون اساسی نگاشته شد و در جای جای آن حضور مردم، نقش و مشارکت مردمی مورد توجه قرار گرفت تا با مشارکت افراد و اجتماع مسیر تکامل به سرانجام برسد.در بدو شکل‌گیری انقلاب، به فرمان حضرت امام خمینی(ره) ۹۷ نهاد مردمی تشکیل شد؛ جهاد سازندگی با حضور و مشارکت مردم بستر خدمات‌دهی، جاده سازی، رفع‌محرومیت و … را برای مردم تسهیل نمود، کمیته‌امداد کفالت محرومین را توسط مردم عهده‌دار شد و امروز هم مشارکت مردم را به همراه دارد بنیاد مسکن،بنیاد مستضعفان، سازمان تبلیغات اسلامی، نهضت‌سوادآموزی، بسیج مستضعفین و دهها نهاد مردمی دیگر ،محصول تفکر صالح امام در راستای مردمی‌سازی بوده که خدمات این نهادها و نقش‌آفرینی مثبت آنها برکسی پوشیده نیستشاید وضعیت مشارکت امروزی مردم مورد رضایت باشد اما برای تکامل امت و تحقق تمدن اسلامی کفایت نمی‌کندباید در تمامی شئون زمینه حضور و مشارکت مردم فراهم شود چه در مقام افاده و چه در مقام استفاده.چه در تصدی و نقش‌آفرینی امورات جامعه و چه در مقام نظارت عمومی بر عملکرد دولتمردان.

اولین گام در مردمی‌سازی ،#مردم_داری است و بدین معناست که در میان مردم حاضر شدن، شنیدن حرف و مطالبه مردم و پاسخگو بودن و اقناع‌سازی است.

گام بعدی مردمی‌سازی، شامل چند مرحله است؛۱.شناخت؛ مشارکت مردم در شناسایی مسائل ۲.راه‌حل؛ مشارکت مردمی در ارائه راه‌حل برای مسائل۳.اقدام؛ مشارکت مردم در عملیاتی‌سازی راه‌حل‌ها و اجرای پروژه‌ها ۴. مطالبه‌گری و نظارت؛ مشارکت مردم در مطالبه‌گری و نظارت بر برنامه‌ها و محیط زندگی و بازخوردگیری آنه.

گام نهایی گسترش گفتمان مردمی‌سازی در دولت و بدنه مردمآنچه از مردمی‌سازی مورد انتظار است، فراهم‌سازی بستر‌ها و هدایت مردم جهت مشارکت و نقش‌آفرینی برای ایجاد تحول توسط حلقه‌های میانی است،حالیکه حلقه‌میانی افراد باشد یا مجموعه های فعال مردمیان‌شاءالله با بسیج آحاد مردم و مسئولین وفاق و همدلی بیش از پیش ایجاد خواهد شد و محصول مردمی‌سازی، تحقق تمدن اسلامی خواهد بود.

محمدصادق صادقی دستیار استاندار کردستان در امر مردمی‌سازی دولت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *