به گزارش گۆڕان نیوز- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان با اشاره به نقش و جایگاه رسانه‌های محلی در توسعه عنوان کرد: رشد توسعه فرهنگی جامعه مستلزم عزم جدی خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای در امر آگاهی رسانی به مردم است و ضروری است، که بیش از پیش از مطبوعات محلی و رسانه‌های استان حمایت شود


به گزارش گۆڕان نیوز- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان با اشاره به نقش و جایگاه رسانه‌های محلی در توسعه عنوان کرد: رشد توسعه فرهنگی جامعه مستلزم عزم جدی خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای در امر آگاهی رسانی به مردم است و ضروری است، که بیش از پیش از مطبوعات محلی و رسانه‌های استان حمایت شود.
به گزارش گۆڕان نیوز، علی اصغر دریایی با حضور در دفتر هفته نامه گۆڕان در پاسخ به پرسش‌های خبرنگار این هفته نامه پیرامون موضوعات مطبوعات محلی از جمله فضای نقد در مطبوعات و مسائل فرهنگی و به‌کارگیری زبان کردی در مطبوعات کردستان پاسخ داد و اظهار کرد: مطبوعات محلی با عملکرد رسانه‌ای خود می‌توانند به رشد و توسعه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی در استان کمک کنند و تحقق این امر مستلزم کار حرفه‌ای و توسعه محور است.
وی با تاکید بر ارتقای کیفیت نشریات محلی گفت: باید تنوع و کیفیت نشریات را ارتقا دهیم تا مخاطبان و به ویژه مردم بتوانند نیازهای رسانه‌ای خود را انتخاب و از خوراک رسانه‌ای مناسب برخوردار شوند با مرتفع کردن این خلاء‌ها مردم باز هم به رسانه‌های داخلی اعتماد خواهند کرد و رسانه‌های داخلی بازهم به عنوان مرجع خبری در امر اطلاع رسانی ایفای نقش خواهند نمود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان با اشاره به وضعیت مطبوعات محلی در کردستان گفت: با وجود تلاش‌های فعالان رسانه‌ای در امر آگاهی دهی و اطلاع رسانی، هنوز نشریات محلی به جایگاه اصلی خود نرسیدند زیرا در کردستان انتظارات از مطبوعات محلی بیشتر است و مطبوعات کردستان باید برای رسیدن به جایگاه اصلی خود تمام توان خود را به کار گیرند.
دریایی با تاکید بر کار حرفه‌ای در حوزه رسانه عنوان کرد: ما به عنوان متولیان حوزه رسانه در کردستان از هر گونه فعالیتی در این حوزه حمایت و پشتیبانی می‌کنیم و انتظار داریم افرادی که به عرصه رسانه ورود پیدا می‌کنند دغدغه رسانه‌ای داشته باشند زبان مردم را درک و شناسایی کنند.
وی تصریح کرد: امروز ضروری است که فعالان رسانه‌ای که در این عرصه فعالیت می‌کنند نیازهای مخاطبان را شناسایی و همه رویدادهای فرهنگی اقتصادی اجتماعی کردستان را پوشش دهند.
دریایی همچنین اضافه کرد: رسانه‌ها باید هم صدای مردم و هم تریبونی برای دولت باشند و ما قائل به تفکیک در این عرصه نیستیم و رسانه‌ها باید دردها و مشکلات مردم را به گوش مخاطب اصلی برسانند و همچنین دستاوردها و عملکرد مدیران و مسئولان را نیز انعکاس دهند تا امیدآفرینی در جامعه نیز ایجاد شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان با اشاره به ایجاد فضای نقد در رسانه‌ها عنوان کرد: در فضای نقد، جامعه به رشد و تکامل خواهد رسید و ما نیز از نقدی که در راستای رفع موانع و مشکلات جامعه و رشد و آبادانی کشور و استان باشد استقبال و حمایت می‌کنیم و بر این باوریم که نقد نباید با حب و بغض و مسائل شخصی و سیاسی همراه باشد.
«علی اصغری» دریای در ادامه از زبان و فرهنگ کردی به عنوان یک فرصت برای رشد و توسعه فرهنگی کشور نام برد و عنوان کرد: زبان کردی ثروت ملی است و تنوع زبانی و فرهنگی فرصتی برای رشد و پیشرفت کشور است و ما هیچ گونه محدودیتی در به کارگیری زبان کردی در رسانه‌ها نداریم و اکنون بسیاری از مطبوعات و خبرگزاری‌های استان به صورت دو زبانه کوردی و فارسی مشغول فعالیت هستند.
«فردین کمانگر» مدیر مسئول هفته نامه گوران نیز در ادامه با اشاره به مشکلات حوزه مطبوعات محلی در کردستان عنوان کرد: امروز نشریات محلی نیازمند حمایت هستند زیرا بسیاری از نشریات محلی به دلیل مشکلات مالی و اقتصادی دچار رکود و یا به حالت نیمه تعطیل درآمده‌اند و ضروریست که متولیان امر نگاه ویژه تری به مطبوعات محلی در کردستان داشته باشند.
وی در ادامه عنوان کرد: کم کاری مطبوعات به معنای مرگ مطبوعات نیست امروز مطبوعات با وجودی که، در باتلاق مشکلات قرار گرفتند اما گره گشای بسیاری از مشکلات، اجتماعی و سیاسی در کشور هستند.
مدیرمسئول گوران در ادامه افزود: مطبوعات محلی با تمام مشکلات و موانعی که پیش رو دارند در راستای توسعه و آگاهی دهی جامعه گام برمی‌دارند.
کمانگر در ادامه تصریح کرد: متولیان فرهنگی در کردستان باید بیش از پیش از مطبوعات به ویژه مطبوعات محلی حمایت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *