گۆڕان نیوز- استاندار کردستان گفت: یکی از اقداماتی که می‌تواند نقش بسیار جدی در کنترل قاچاق داشته باشد، تعیین تکلیف و بازگشایی بازارچه‌های موقت مرزی بوده که البته در حال پیگیری است.

گۆڕان نیوز- استاندار کردستان گفت: یکی از اقداماتی که می‌تواند نقش بسیار جدی در کنترل قاچاق داشته باشد، تعیین تکلیف و بازگشایی بازارچه‌های موقت مرزی بوده که البته در حال پیگیری است.

به گزارش گۆڕان نیوز، اسماعیل زارعی‌کوشا روز سه‌شنبه در اولین جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان در سنندج اظهار کرد: تعیین تکلیف بازارچه‌های مرزی و بازگشایی آن، باعث تجمیع انرژی دستگاه‌ها در مرز برای ارائه خدمات بهتر به مردم خواهد شد.

وی به تعطیلی بازارچه‌های مرزی طی سال‌های قبل اشاره کرد و افزود: این موضوع باعث شده است فشار مضاعفی به مرزنشینان از لحاظ معیشت و همچنین به مرزبانی وارد شود؛ چراکه نیروهای مرزبانی جدا از وظیفه ذاتی خود که حفاظت از مرز است، ناچارند کجدار و مریز با قاچاق نیز مقابله کنند که با چالش‌هایی نیز مواجه می‌شوند.

استاندار کردستان از دبیر کمیسیون مقابله با قاچاق کالا و ارز استان خواست با همکاری دستگاه‌های مرتبط، علت تعطیلی بازارچه‌های مرزی، دلایل و مستندات قوی برای بازگشایی آن را ارائه دهند تا دغدغه مرزنشینان و اشکالات موجود برطرف شود.

زارعی کوشا به پیگیری بازگشایی بازارچه‌ها در سال گذشته و روزهای اخیر اشاره کرد و ادامه داد: کمیسیون باید امسال برنامه عملیاتی آماده و هدفی مانند بازگشایی مجدد بازارچه‌ها یا ساماندی مرزها را انتخاب و روند اجرای آن را پیگیری کند.

ضرورت توجه به مقابله با قاچاق ارز، ایجاد شعبه ارزی بانکها در مرز سیرانبند و کنترل نظم در پایانه‌ها پیش از نقطه صفر مرزی از دیگر نکاتی بود که استاندار کردستان بر آن تاکید کرد.

استاندار کردستان یادآور شد: فعالیت منطقه آزاد تجاری جدی‌تر شده و طی روزهای آینده تصمیم‌هایی در دولت راجع به هیات مدیره و مدیرعامل گرفته خواهد شد و کار به صورت رسمی شروع می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *