گۆڕان نیوز- مدیرکل کتابخانه های عمومی کردستان گفت: شاخص امانت کتاب در کتابخانه های عمومی استان کردستان در سال ۱۴۰۱ در مقایسه با سال قبل از آن ۹۵ درصد افزایش داشته است.

گۆڕان نیوز- مدیرکل کتابخانه های عمومی کردستان گفت: شاخص امانت کتاب در کتابخانه های عمومی استان کردستان در سال ۱۴۰۱ در مقایسه با سال قبل از آن ۹۵ درصد افزایش داشته است.

به گزارش گۆڕان نیوز، محمد مخدومی اظهار کرد: شاخص امانت کتاب در سال ۱۴۰۱ در کتابخانه های استان در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل از آن ۹۵ درصد افزایش داشته که این امر نشان دهنده تلاش و فعالیت مستمر این مجموعه فرهنگی بوده است.

وی عنوان کرد: در سال ۱۴۰۱ در مجموع ۳۸۵ هزار جلد کتاب توسط علاقمندان و اعضای کتابخانه های عمومی استان کردستان به امانت رفته در حالی که این میزان در سال قبل تر ۱۹۶ هزار جلد بوده است.

مخدومی با اشاره به عضویت ۴۳ هزار نفر در کتابخانه های عمومی استان کردستان، بیان کرد: این تعداد در ۱۴۰۰ بالغ بر ۳۱ هزار نفر بوده است و این شاخص نیز رشد ۳۶ درصدی را نشان می‌دهد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان تصریح کرد: بر اساس آمارها شهرستان سنندج با ۷۴ درصد، دهگلان با ۵۹ درصد و سقز با ۴۳ درصد به ترتیب بیشترین افزایش میزان عضویت را دارا بوده اند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر نزدیک به ۹۰۰ هزار نسخه کتاب در کتابخانه های عمومی استان کردستان موجود است، افزود: این میزان در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن ۲ درصد رشد داشته است.

مخدومی از افزایش ۹۶ درصدی اهدای کتاب به کتابخانه های عمومی کردستان در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال قبل خبر داد و عنوان کرد: در سال گذشته ۲۴ هزار و ۵۰۰ جلد کتاب با موضوعات متنوع از سوی خیرین و واقفین کتاب اهدا شده که بسیار حائز اهمیت است.

وی با تأکید بر لزوم ترویج فرهنگ اهدای کتاب، گفت: در سال ۱۴۰۱ شهرستان‌های سنندج، سقز و کامیاران به ترتیب رتبه‌های نخست تا سوم را از لحاظ اهدای کتاب به خود اختصاص داده اند.

مخدومی زیربنای کتابخانه های عمومی استان کردستان را ۲۴ هزار و ۳۵۰ متر مربع ذکر کرد و افزود: در آینده‌ای نزدیک با افتتاح کتابخانه های عمومی نایسر سنندج و ابوذر قروه شاخص زیربنای کتابخانه های عمومی افزایش می‌یابد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان همچنین با اشاره به برگزاری ۲ هزار و ۵۰۰ برنامه متنوع فرهنگی در استان در سال گذشته بیان کرد: این میزان فعالیت فرهنگی در سطح کتابخانه‌های عمومی استان مطلوب بوده که این مهم با تلاش کتابداران و کارشناسان حاصل شده است.

وی برگزاری نشست‌های مطالعاتی، نشست‌های کتابخوان، کارگاه‌های آموزشی، جلسات مشاوره، محافل ادبی، نشست‌های جمع‌خوانی کتاب، رونمایی از کتاب، مسابقات کتابخوانی مکتوب و مجازی، نقد کتاب، نشست‌های تخصصی کتابخوان، قصه‌گویی، برنامه‌های ویژه در بخش‌های کودک، جشنواره رضوی، جشنواره قصه‌گویی، طرح‌های «هدهد سفید» و «با هم بخوانیم» را از جمله این برنامه‌ها برشمرد.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان با اشاره به روند رو به رشد شاخص‌های کتابخوانی در استان نسبت به سنوات گذشته، اضافه کرد: تلاش می‌کنیم این روند مثبت در سال جاری نیز با تلاش کتابداران و کارشناسان کتابخانه‌های عمومی ادامه پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *