گۆڕان نیوز- محمد ابراهیم صبائی می‌گوید: با اجرای پروژه‌های آهن اسفنجی بیجار و فولاد قروه برای بیش از ۱۵ هزار نفر اشتغال‌زایی می‌کند

گۆڕان نیوز- محمد ابراهیم صبائی می‌گوید: با اجرای پروژه‌های آهن اسفنجی بیجار و فولاد قروه برای بیش از ۱۵ هزار نفر اشتغال‌زایی می‌کند

شرکت صنایع فولاد کردستان فعالیت خود را تحت نظارت سهامداران خود یعنی ایمیدرو و شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات که از جمله هلدینگ‌های بزرگ توسعه‌ای در زمینه معدن و صنایع معدنی کشور هستند به پیش می‌برد.

سید محمدصابر سبحانی/ خبرنگار گۆڕان نیوز، شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات یکی از بزرگترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری در ایران است که بیش از ربع قرن در عرصه توسعه بخش معدن و صنایع معدنی کشور حضور جدی داشته است. این مجموعه یک هلدینگ توسعه محور است که در بورس به نام (ومعادن) معروف است و با هدف ارتقا معدن و صنایع معدنی در کشور در حال فعالیت است.

کاهش فقر و محرومیت در کردستان

پروژه‌های در دست اجرای شرکت صنایع فولاد کردستان به عنوان تکمیل کننده زنجیره فولاد در استان از جمله مؤثرترین پروژه‌های استان کردستان محسوب می‌شوند که قادر است در اشتغال زایی و تولید ثروت در استان و کاهش فقر و محرومیت این استان محروم اما شایسته توسعه، نقش به سزایی ایفا کند.

این طرح که با سرمایه گذاری مشترک ایمیدرو، شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات و شرکت های تجلی توسعه معادن و فلزات و توسعه معدنی و صنعتی صبانور شکل گرفته است، در زمره ۴۸ پروژه بزرگ صنعتی کشور قرار دارد که سال گذشته عملیات اجرایی آن توسط گروه پیشرانان پیشرفت ایران در سراسر کشور آغاز شد.

مهندس «محمد ابراهیم صبائی»، معاون فنی و نظارت بر اجرای طرحهای شرکت صنایع فولاد کردستان در گفت‌وگوی با خبرنگار گۆڕان در کردستان اظهار کرد: پایه و اساس زنجیره فولاد کردستان طبعاً برمی‌گردد به معادن و ذخایر سنگ آهن و منابع تأمین آب و برق موجود در استان زمانی که این پروژه کلید خورد، بالغ بر ۱۰۰ میلیون تن ذخیره‌ی قطعی سنگ‌آهن تأیید شده در استان کردستان وجود داشت و اکتشافات جدیدی هم در حال انجام می باشد که قطعاً در نتیجه اکتشافات جدید، ما با افزایش ذخایر مواجه خواهیم شد، در عین حال، تعدادی معادن کوچکتر هم هستند که در حال کار می باشند. آن ۱۰۰ میلیون تن را پایه اش را گذاشتیم روی شرکت هایی که به نوعی از ابتدای پروژه سهامداران ما بودند و یک تفاهم‌نامه تأمین خوراک ۲۰ ساله با ما دارند.

وی افزود: گام اول اینکه آیا این پروژه اساساً براساس سنگ‌آهن درون استانی حرکت می‌کند؟ پاسخ مثبت است، به این ترتیب این پروژه برمحور سنگ آهن داخل استان پایه‎گذاری شده است، بعلاوه برای ظرفیت‌های در نظر گرفته شده برای دو پروژه آهن اسفنجی بیجار و فولاد قروه، منابع لازم و کافی آب و برق نیز وجود دارد و وزارت نیرو تخصیص های لازم را در نظر گرفته و تعیین نموده است، بنابراین طرح تکمیل زنجیره فولاد کردستان بر پایه ظرفیت های موجود در استان پایه گذاری شده است.

مأموریت فولاد کردستان

مهندس صبائی افزود: اگر در مورد زنجیره بخواهیم صحبت کنیم، پروژه‌های فولاد کردستان عنوانش تکمیل‌کننده‌ی زنجیره فولاد کردستان است؛ معنی‌اش این است که پیش از آن معادن سنگ آهن و کارخانه‌های تولید کنسانتره و گندله را در استان داریم. مأموریت فولاد کردستان شامل ۲ پروژه می شود؛ اول، پروژه آهن اسفنجی که احداث یک واحد آهن اسفنجی به ظرفیت۱/۶ میلیون تن در سال در شهر بیجار است. دوم، پروژه فولادسازی قروه یا به اختصار؛ فولاد قروه هست که این هم شامل ذوب و نورد پیوسته، تولید ورق گرم فولادی به ظرفیت یک میلیون تن در سال است، این دو پروژه زنجیره‌ی فولاد کردستان را با هدف ایجاد بیشترین ارزش افزوده ممکن کامل می کند.

معاون فنی و نظارت بر اجرای طرحهای شرکت صنایع فولاد کردستان گفت: این دو پروژه‌ جزو ۴۸ پروژه‌‌ی مهم و ماندگار کشور است که به دفتر ریاست محترم جمهوری معرفی شده و در شهریور ماه ۱۴۰۰ در سالن همایش‌های صدا و سیما با حضور ریاست محترم جمهور رونمایی گردید و پیشرفت آن ها بطور مستمر از سوی معاونت محترم ریاست جمهوری و سهامداران محترم پیگیری می شود.

وی یادآور شد: در حوزه‌ی مسئولیت اجتماعی پروژه‌ها مستحضر هستید که پروژه‌های معدنی و صنایع معدنی عموماً در نقاط محروم و کمتر توسعه یافته احداث می‌شوند و با توجه به اینکه اساساً استان کردستان خدمات کمتری را طی دهه‌های گذشته دریافت کرده، در لیست استانهای کمتر برخوردار قرار می‌گیرد و دو شهرستان بیجار و قروه هم به همین ترتیب؛ اینها جزو شهرهایی نیستند که از امکانات و تسهیلات مناسب و مطلوبی برخوردار بوده باشند، لذا سرمایه گذاری حدود ۳۰ هزار میلیارد تومانی دو پروژه مذکور، قطعا در افزایش نرخ اشتغال و بهبود زندگی مردم و توسعه شهرستان های یاد شده اهمیت به سزایی خواهد داشت.

مهندس «محمد ابراهیم صبائی»، تاکید کرد: حدود چهار هزار میلیارد تومان برای احداث کارخانه تولید آهن اسفنجی قرارداد منعقد و یک قرارداد حدودا ۱۶ هزار میلیارد تومانی هم با پیمانکار احداث کارخانه‌ی فولاد قروه منعقد شده است، جمع اینها با احتساب هزینه های تامین زیرساخت پروژه ها و افزایش قیمتهایی که با آن مواجه خواهیم شد را اگر بخواهیم معادل سازی کنیم، حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان ارزش سرمایه گذاری ثابت این پروژه ها خواهد بود، به طور کلی با توجه به این موضوع که این نوع پروژه‌ها در نقاط محروم کشور ایجاد می‌شوند، خدمات زیادی را می‌توانند به آن نواحی منتقل کنند. علاوه بر بحث اشتغال و یک جریان نقدینگی که ایجاد می‌کنند، از حوزه مسئولیت اجتماعی هم که پروژه ها قانوناً میبایست درواقع تعهدات خودشان را ایفا کنند، اینها هم به آباد کردن آن محدودهها کمک می کندکه ما بتوانیم خدمات بیشتری را در این حوزه ارائه بدهیم کما اینکه این کار را الان هم داریم در محدودههایی انجام می دهیم که پروژه‌های ما درگیر اجرا هستند.

منافع اقتصادی پروژه‌های فولاد

وی افزود: پروژه‌ها منافع اقتصادی دارند و محل درآمد هستند و جریان نقدینگی خوبی را در استان و کشور ایجاد می‌کنند و بخشی از ظرفیت فولادی کشور را تشکیل می‌دهند. به همین دلیل است که غیر از ایمیدرو که در قامت یک هلدینگ توسعه‌ای نقش بسیار مهم و موثری در سطح کشور ایفا می‌نماید و ۴۴ درصد سهام ما را دارا می باشد، یک بخش خصوصی مثل هلدینگ سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات با مجموعه‌ی شرکت‌های تابعه‌اش در پروژه ها مشارکت داشته و ۵۶ درصد سهام شرکت صنایع فولاد کردستان را دارد.

معاون فنی و نظارت بر اجرای طرحهای شرکت صنایع فولاد کردستان با اشاره به اینکه ۴۸ پروژه‌ی مهم دولت قرار گرفته اند اظهار کرد: اشتغال مستقیم پروژه‌ی بیجار را حدود ۵۰۰ نفر و فولاد قروه را حدود ۱۲۰۰ نفر ارزیابی می کنیم که موجب اشتغال غیر مستقیم حدود ۱۴۰۰۰ نفر می‌شود که یک عدد بسیار بزرگی برای اشتغال منطقه هست و این را می‌توانیم به جرأت بگوییم این سرمایه‌گذاری کمک می‌کند که مهاجرت معکوس در منطقه داشته باشیم. امروز وقتی وارد روستاهای مجاور پروژه می‌شویم، می‌بینیم بسیاری از جوا‌ن‌هایشان از محل خارج و وارد شهرهای پیرامونی و حاشیه تهران شده اند که خب این تبعات اجتماعی، اقتصادی را برای شهرها خواهد داشت و به پایداری خانواده ها هم آسیب وارد می کند.

وی افزود: زنجیره فولاد، از معدن هست تا تولید ورق که محصول نهایی است، درنتیجه تا اینجا هدف، ایجاد بیشترین ارزش افزوده است که ما محصول نیمه تمامی را از استان خارج نکنیم و این کمک میکند و باعث اشتیاق سهامداران هم شده که سرمایه گذاری کنند، پروژه را جدی بگیرند و بر پایه پروژه‌های فعلی که در حال اجرا هستند و دارند توسعه می‌دهند، توسعه‌ی آتی هم مدنظرشان باشد. کردستان امکانات زیادی دارد، ما از این امکانات متناسب با ظرفیت های موجود می‌توانیم استفاده کنیم به همین دلیل میگوییم که کردستان شایسته‌ی توسعه است.

مهندس «محمد ابراهیم صبائی»، توضیح داد: میزان آب مورد نیاز پروژه قروه چهار میلیون متر مکعب در سال است که تخصیص آن توسط وزارت نیرو انجام گرفته و از آبهای سطحی ذخیره شده در سد قوچم در استان کردستان، در فاصله حدودی ۶۰ کیلومتری پروژه تأمین خواهد شد، پروژه بیجار ۳۰ مگاوات و پروژه فولاد قروه به ۱۸۸ مگاوات برق نیاز دارد، قرارداد واگذاری انشعاب را با شرکت برق منطقهای غرب منعقد کردیم. تأمین انرژی آن هم در زمانی که کارخانه می‌خواهد به بهره برداری برسد، از چند محل قابل تأمین است، احداث نیروگاه یا خرید از بورس و یا اینکه مستقیما با بعضی از شرکت‌هایی که نیروگاه دارند.

وی افزود: قرارداد تأمین گاز به میزان ۴۰۰ هزار نرمال متر مکعب سالانه برای پروژه قروه منعقد شده و تخصیص ۴۴۰ میلیون نرمال متر مکعب در سال برای پروژه بیجار (به عنوان خوراک کارخانه) نیز از طریق وزارت نفت انجام گرفته است.

پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها

معاون فنی و نظارت بر اجرای طرحهای شرکت صنایع فولاد کردستان اظهارداشت: در حال حاضر حدود ۱۴ درصد پروژه‌ی بیجار و حدود ۱۰ درصد پروژه قروه پیشرفت کرده است، به پروژه‌ی فولاد قروه ۹۰ هکتار زمین اختصاص داده شده، که اکنون در مرحله‌ی تجهیز کارگاه و خاکبرداری‌ هستیم و تمامی این ۹۰ هکتار توسط دیواربتنی پیش‌ساخته محصورشده است، در پروژه بیجار هم۳۰ هکتار زمین داریم. آنجا هم کار محصور کردن این ۳۰ هکتار با دیوارهای بتنی پیش‌ساخته در حال انجام هست.

وی در خصوص زمان دقیق بهره‌برداری ۲ پروژه توضیح داد: تنفیذ قراردادهایمان با پیمانکاران EPC در مرداد ۱۴۰۱ بوده و دوران ساخت پروژه بیجار ۳ سال و پروژه قروه ۴ سال خواهد بود. در نتیجه بهره برداری پروژه بیجار در نیمسال دوم ۱۴۰۴ و پروژه قروه در نیمسال دوم ۱۴۰۵ میتواند اتفاق بیفتد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *