گۆڕان نیوز- شنبه‌شب، مردم شهرستان خوی از توابع استان آذربایجان‌غربی زلزله‌ای 9/5 ریشتری را تجربه کردند. اگرچه به‌دلیل قدرت این زمین‌لرزه میزان تخریب‌ بناها قابل توجه است،

گۆڕان نیوز- شنبه‌شب، مردم شهرستان خوی از توابع استان آذربایجان‌غربی زلزله‌ای ۹/۵ ریشتری را تجربه کردند. اگرچه به‌دلیل قدرت این زمین‌لرزه میزان تخریب‌ بناها قابل توجه است، اما خوشبختانه تلفات جانی ناشی از این حادثه بسیار کم بوده است. مسئولان مربوطه درباره این زلزله به رسانه‌ها گفته‌اند که در این حادثه هیچ فردی زیرآوار نمانده است، اما برف و سرما از یک‌سو و غیرقابل‌سکونت‌ بودن منازل از سوی دیگر مردم حادثه‌دیده را با بحرانی سخت مواجه کرده است.

به گزارش گۆڕان نیوز، ساعت ۲۱ و ۴۴ دقیقه شنبه‌شب، هشت بهمن ۱۴۰۱ زلزله‌ای به بزرگی ۹/۵ ریشتر در عمق هفت کیلومتری زمین، حوالی شهرستان خوی را لرزاند؛ زلزله‌‌ای که در بخش اعظمی از شهرهای واقع در شمال غرب کشور احساس شد. کانون این زلزله روستای زاویه‌ حسن‌خان واقع در یک‌کیلومتری منطقه فیرورق (پره) بود و تا لحظه نوشتن این گزارش بیش از ۳۰ پس‌لرزه در این شهرستان به‌وقوع پیوسته که بزرگ‌ترین آن ۲/۴ ریشتر اعلام شده است. این زلزله دومین زمین‌لرزه طی دو هفته اخیر و سومین زلزله از ابتدای فصل سرد سال در خوی است.

روز ۲۸ دی‌ماه زمین‌لرزه‌ای با قدرت ۵/۴ ریشتر در عمق ۱۲کیلومتری زمین، شهرستان خوی را لرزاند و ۱۲۰ مصدوم برجای گذاشت. پیش از آن هم زلزله ۱۳ مهرماه در خوی به‌وقوع پیوست که بنابر اعلام مرکز لرزه‌نگاری، قدرت آن ۴/۵ ریشتر بوده و ۱۲۴ پس‌لرزه نیز به‌دنبال داشته است. به‌گفته ذبیح‌الله کاظمی، فرماندار خوی در ساعات ابتدایی بعد از زلزله ۱۵ تیم ارزیاب برای بررسی خسارات به منطقه اعزام شده‌‌اند. علی شیخی،‌ مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان‌غربی نیز در گفت‌وگو با ایسنا از ۱۵۰ قطعی گاز و هفت مورد تخریب علمک در پی زلزله خوی خبر داد و گفت: «پنج مورد از علمک‌ها، ترمیم و سه مورد نیز به‌کل قطع شده است. خوشبختانه تأسیسات زیرساختی گاز آسیب ندیده‌اند، اما گروه‌های نشت‌یابی هم‌اکنون شبکه‌های موجود را از نظر نشتی بررسی کرده‌اند تا در صورت نشت در شبکه‌ها، سریعاً آنها را رفع کنند. نیروهای امداد گاز در خوی در حالت آماده‌باش هستند. با توجه به حساسیت موضوع، اکیپ‌های امدادی از شهرستان‌های ارومیه، مرند، سلماس، چایپاره، ماکو و چالدران در خوی مستقر شده‌اند تا در صورت لزوم، عملیات امدادی را در سریع‌ترین زمان ممکن انجام دهند.» او همچنین هشدار داده که «احتمال جابه‌جایی در اتصالات لوله‌بخاری‌ها و یا جابه‌جایی کلاهک دودکش وسایل گازسوز وجود دارد و ضروری است مشترکان گاز از اتصال لوله‌ بخاری و آبگرمکن و سایر تجهیزات و همچنین عدم جابه‌جایی کلاهک دودکش اطمینان حاصل کنند.» در این بین نگرانی‌ها از وضعیت تخریب واحدهای مسکونی و شرایط آب‌‌و‌هوایی شهرستان خوی وجود دارد؛ شهرستانی که از مناطق سردسیری کشور محسوب می‌شود. آنطور که مردم محلی به هم‌میهن گفتند؛ «شب وقوع زلزله هوای این شهرستان منفی و همراه با بارش برف بوده است. وقوع زلزله باعث شد که مردم حادثه‌دیده شب سخت و سردی را تجربه کنند.» این در حالی است که محمدصادق معتمدیان، استاندار آذربایجان غربی از تخریب ۳۷۰ واحد در خوی به‌دنبال این زلزله خبر داده است؛ موضوعی که اسکان اضطراری مردم زلزله‌زده را در شرایط برودت هوا ضروری و فوری می‌سازد.

احمد وحیدی، وزیر کشور از آسیب حدود ۷۰ روستا در زلزله شب گذشته خوی خبر داد و گفت: «امیدواریم مرحله بعدی کار یعنی آواربرداری و بازسازی از روزهای آینده آغاز شود.» همچنین بنابر اعلام صادق محمودی، سرپرست سازمان امداد و نجات هلال احمر تاکنون ۱۸هزارو ۷۰۲ نفر اسکان اضطراری داده شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *