گۆڕان نیوز- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کردستان گفت: سرشماری زمستانه از پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی در منابع آبی استان آغاز شد.

گۆڕان نیوز- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کردستان گفت: سرشماری زمستانه از پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی در منابع آبی استان آغاز شد.

به گزارش گۆڕان نیوز، اقبال حمیدی اظهار کرد: با شروع پاییز و سرد شدن تدریجی هوا، مهاجرت پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی از عرض های شمالی که هوای سردتری دارند بطرف عرض های جنوبی که دمای هوا گرمتر است آغاز می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سرشماری پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی براساس زمان بندی از دهه دوم دی ماه سال جاری در استان آغاز و تا ۱۱ بهمن ادامه دارد، افزود: این سرشماری در منابع آبی و سدهای استان به ویژه در تالاب بین‌المللی زریبار مریوان توسط کارشناسان این اداره‌کل، محیط بانان و تعدادی از پرنده شناسان متخصص انجام می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کردستان اضافه کرد: سرشماری پرندگان آبزی و کنارآبزی به منظور دستیابی به آمار دقیق، تعداد گونه‌ها، ترکیب جمعیتی گونه‌ها، بررسی تغییرات احتمالی در کانون‌های جمعیتی پرندگان و اطلاع از شیوع بیماری‌هایی مانند آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و همچنین بررسی میزان سلامتی زیستگاه‌ها انجام می‌شود.

حمیدی یادآور شد: دریاچه زریبار به دلیل برخورداری از شرایط زیستی مناسب، امنیت و آب و غذای کافی، به یکی از زیستگاه‌های امن برای بسیاری از پرندگان مهاجر تبدیل شده است.

وی اظهار کرد: در سرشماری سال گذشته تالاب بین‌المللی زریباربا هفت هزار و ۴۷۹ قطعه پذیرای بیشترین جمعیت پرنده مهاجر آبزی و بیشترین تنوع پرنده در استان بود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کردستان با اشاره به اینکه تجهیزات مورد استفاده در سرشماری پرندگان شامل دوربین چشمی، تلسکوپ، دوربین فیلمبرداری و قایق موتوری است، اضافه کرد: در مجموع سال ۱۴۰۰ افزون بر ۱۴ هزار قطعه پرنده در کل منابع آبی استان سرشماری شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *