گۆڕان نیوز- مدیر مخابرات منطقه کردستان گفت: در ۹ ماهه سال جاری هزار و ۳۵۶ میلیارد ریال پروژه در بخش‌های توسعه سیستم‌های مخابراتی، حوزه سیار، توسعه دیتا، حوزه انتقال، شبکه کابل و فیبرنوری در استان اجرا شد.

گۆڕان نیوز- مدیر مخابرات منطقه کردستان گفت: در ۹ ماهه سال جاری هزار و ۳۵۶ میلیارد ریال پروژه در بخش‌های توسعه سیستم‌های مخابراتی، حوزه سیار، توسعه دیتا، حوزه انتقال، شبکه کابل و فیبرنوری در استان اجرا شد.

به گزارش گۆڕان نیوز به نقل از ایرنا، آزاد حکمت اظهار کرد: ایجاد مرکز مستقل با حذف کابل‌های اقماری در ۱۷ روستا با ظرفیت‌سازی هزار و ۴۷۲ پورت، تعویض سوییچ های قدیمی در ۱۰ نقطه با مجموع هزار و ۹۲۰ پورت، توسعه سوییچ تلفن ثابت در ۵۲ مرکز شهری و روستایی با مجموع ظرفیت‌سازی ۲ هزار و ۸۶۰ پورت ثابت ADSL و VDSL از جمله اقدامات انجام شده در حوزه سیستم های مخابراتی است.

وی ایجاد اینترنت ADSL به میزان ۴۴۸ پورت در ۱۱ روستای جدید، دایری چهار هزار و ۹۷۳ خط تلفن ثابت برای مشتریان جدید، دایری ۱۴ هزار و۷۴۷ پورت جدید اینترنت پر سرعت مخابرات (ADSL)، دایری ۳۸۷ مشترک جدید FTTH و افزایش ظرفیت منصوبه FTTH به میزان هزار و ۲۴ پورت در شهرستانهای سنندج، قروه و مریوان را از دیگر پروژه های حوزه سیستم های مخابراتی اعلام کرد.

سرمایه‌گذاری ۷۸۵ میلیارد ریالی در بخش توسعه حوزه سیار

حکمت با اشاره به اینکه در بخش توسعه حوزه سیار ۷۸۵ میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است افزود: احداث هفت سایت جدید فول تکنولوژی موبایل در شهرستان های بانه، سنندج، قروه و مریوان، ارتقای تکنولوژی اینترنت موبایل از نسل دوم به نسل‌های سوم و چهارم در شهرستان‌های بانه، بیجار، سنندج، سقز، قروه، مریوان، کامیاران و دهگلان بر روی ۲۹ سایت از پروژه‌های اجرا شده در این حوزه است.

وی افزود: در بخش توسعه دیتا نیزبا مجموع سرمایه گذاری ۲۱ میلیارد ریال، برگردان UPLINK شهرستان‌های کامیاران، دیواندره و بانه بر روی لینک ۱۰G (معادل پنج برابر شدن پهنای باند) به صورت مجزا در هر شهرستان، برگردان ترافیک بانه، برگردان ترافیک مراکز وحدت و هشترودی سنندج بر روی سوئیچ مرکز وحدت و برگردان MPLS کشوری از مرکز PC به مرکز شهید چمران از اقدامات اجرا شده با هدف افزایش سرعت اینترنت قابل ارائه به مشتریان مخابراتی است.

مدیر مخابرات منطقه کردستان اجرای پروژه های برگردان ترافیک در مرکز شهید چمران سنندج، توسعه uplink مرکز شهید رشیدی نیا به۱۰G، ارتقا و بهینه سازی ظرفیت Bras استان، ارتقای uplink در ۷۱مرکز روستایی در شهرستان های بانه، بیجار، دهگلان، دیواندره، سقز، سنندج، قروه، کامیاران، مریوان و سروآباد را از دیگر فعالیت‌های مخابراتی در بخش توسعه دیتا اعلام کرد.

سرمایه گذاری ۲۵۹ میلیارد ریالی در توسعه حوزه انتقال

مدیر مخابرات منطقه کردستان همچنین به پروژه های اجرا شده با سرمایه گذاری ۲۵۹ میلیارد ریال در توسعه حوزه انتقال استان اشاره کرد و گفت: افزایش پهنای باند و فراهم کردن زمینه ارائه پهنای باند به اپراتورهای همراه اول و ایرانسل از جمله این برنامه‌ها است.

وی به نصب و راه اندازی ۵۰ دستگاه CWDM در شهرستان‌های بیجار، دهگلان، دیواندره، سقز، سنندج، قروه، کامیاران، مریوان و سروآباد، نصب و راه اندازی هفت لینک رادیو در شهرستان‌های بیجار، سقز، قروه، دهگلان و دیواندره، نصب و راه‌اندازی تجهیزات لازم در راستای افزایش ظرفیت و برگردان ترافیک به تعداد ۲۱ مورد در شهرستان های بیجار، دهگلان، سقز، سنندج، قروه، مریوان را از دیگر پروژه های مخابراتی عنوان کرد.

اجرای بیش از پنج هزار کیلومتر فیبرنوری

حکمت با اشاره به اینکه تحقق برنامه‌های شهر هوشمند و ارائه خدمات مخابراتی بر بسترهای نوین ارتباطی در دستور کار منطقه قرار دارد و افزود: در بخش شبکه کابل و فیبرنوری از ابتدای سال جاری تا کنون ۲۵۱ میلیارد ریال سرمایه گذاری صورت گرفته است.

وی افزود: اجرای ۹۰ کیلومتر کابل کشی فیبرنوری در نقاط شهری و روستایی، تبدیل ۷۰ کیلومتر فیبر هوایی به خاکی، اجرای فیبر سایت های BTS موبایل به منظور ارتقای کیفیت در شهرستان های سنندج، سقز، قروه و مریوان بر روی ۱۲ سایت، اجرای بیش از ۲۰ کیلومتر فیبر خاکی قروه به دلبران با هدف برگردان ارتباط رادیویی به فیبر و اجرای بیش از ۱۰ کیلومتر شبکه FTTH در روستای آساوله را می توان به عنوان پروژه های این منطقه در حوزه فیبر نوری برشمرد.

مدیر مخابرات منطقه کردستان با بیان اینکه هم اکنون بیش از ۶۰ طرح فیبر اختصاصی مربوط به سازمان‌ها و شرکت‌های سطح استان در دست اقدام قرار دارد، گفت: از آغاز پروژه و برنامه های فیبرنوری تاکنون پنج هزار و ۵۶ کیلومتر فیبرنوری در استان اجرا شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *