گۆڕان نیوز- مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی کردستان گفت: یک ساختمان غیرمجاز مربوط به یکی از بیمه‌ها که در محوطه و بافت تاریخی شهرستان سنندج احداث شده بود، پس از گذشت پنج سال با حکم مراجع قضایی تخریب شد.

به گزارش گۆڕان نیوز، مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی کردستان گفت: یک ساختمان غیرمجاز مربوط به یکی از بیمه‌ها که در محوطه و بافت تاریخی شهرستان سنندج احداث شده بود، پس از گذشت پنج سال با حکم مراجع قضایی تخریب شد.

یعقوب گویلیان افزود: این ساختمان حدود پنج سال پیش با ارتفاعی بیشتر از حد مجاز قانونی در محدوده بافت تاریخی سنندج و در حریم یکی از آثار ثبتی شاخص این شهر، احداث شده بود.

وی با اشاره به عدم توجه مالک این ساختمان اداری به تذکرها و اخطارهای مکرر، ادامه داد: پس از انجام تشریفات قانونی و اخذ دستور مرجع قضایی توسط واحد حقوقی، حکم تخریب طبقه آخر این ساختمان که برخلاف ضوابط میراث‌ فرهنگی در محدوده عمارت خسروآباد و بافت تاریخی سنندج ساخته شده بود، به‌اجرا درآمد.

مدیرکل میراث فرهنگی کردستان اضافه کرد: براساس ضوابط اعلام شده، ارتفاع مجاز برای ساخت‌ و ساز در این محدوده تاریخی ۱۲ متر است که مالک این بنا حدود ۳.۵ متر از این میزان تخطی کرده بود.

وی یادآور شد: طبق قانون، اخذ استعلام‌های لازم از اداره میراث‌ فرهنگی قبل از صدور هرگونه مجوز در محدوده بافت‌های تاریخی ضروری است، در غیر اینصورت با ساخت‌ و ساز غیرمجاز در حریم آثار تاریخی برخورد خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *