گوران نیوز- جانشین دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر  بهزیستی استان کردستان گفت: اعتیاد یک آسیب اجتماعی بسیار مهم و جدی است و همه ما باید برای مقابله با این بلای خانمان سوز متحد شویم و  با آگاهی بخشی به جامعه کمک کنیم.

به گزارش خبرنگار گوران نیوز،دکتر کریمی جانشین دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر بهزیستی استان کردستان در همایش “همه با هم نه به اعتیاد” که با حضو جمعی از مسئولان و مردم شهرستان بیجار در مجتمع فرهنگی نور برگزار شد اظهار داشت:اعتیاد یکی از آسیب های اجتماعی مهمی است که امروزه به بلایی خانمان سوز تبدیل شده است و این مهم نیازمند توجه و رسیدگی بیشتر است.

وی افزود:لازم است تا همه دستگاه‏ها و سازمان‌‏های مردم‌نهاد و آحاد مردم به‌ ویژه جوانان تلاش و کمک کنند و با عزم همگانی، سهم خود را در امر مبارزه با موادمخدر و روان‌گردان‌ها به‌منظور کاهش بروز و شیوع اعتیاد ادا کنند.

وی به اهمیت آموزش و آگاهی بخشی جامعه  در راستای کنترل و کاهش آسیب اعتیاد بین مردم اشاره کرد و افزود: اعتیاد، از مهم‌ترین دغدغه و آسیب‌های اجتماعی در اکثر کشورها است و هرساله مبلغ زیادی در راستای کنترل اعتیاد و قاچاق موادمخدر هزینه می‌شود.

کریمی به اهمیت خود آگاهی نیز تاکید کرد و بیان داشت:خود آگاهی برترین مهارت است وقتی که فرد آموزش درست وصحیح برای مقابله با اعتیاد و آثار مخرب آن  ببیند بینش و آگاهی خود تغییر می کند و می تواند زمینه ساز تغییردر سایر افراد نیز شود.

وی در ادامه به آمار طلاق نیز اشاره کرد و بیان داشت :متاسفانه ۵۵درصد طلاق ها به دلیل مسایل جنسی اتفاق می افتد و ۹۰ درصد این افراد دامن گیر اعتیاد هستند.

خانواده نقش مهم و اساسی در پیشگیری از اعتیاد بر عهده دارد

فرماندار بیجار نیز در این مراسم به اهمیت مقابله با اعتیاد اشاره کرد و گفت:اعتیاد و مصرف مواد یکی از مهمترین معضلات جامعه جهانی در حال حاضر است و در این میاد هدف مهم دشمن از بین بردن نظام خانواده است.

قاسمی افزود:نقش مهم و اساسی خانواده در پیشگیری از مصرف مواد مخدر یکی از اصلی ترین راهکار هاست و باید آموزش لازم به خانواد ها داده شود چرا که اعتیاد خود زمینه ساز آسیب های اجتماعی مهمی از جمله طلاق،هسر آزاری و کودک آزاریی است.

وی ادامه داد:تاکید و توان ما علاوه بر مقابله باید بر پیشگیری از اعتیاد متمرکز باتشد و این مهم با برگزاری کاراه های آموزشی به شیوه های مختلف و مراقبت ها و حمایت از معتادان بهبود یافته محقق می شود.

فرماندار بیجار به اهمیت آموزش از طریق نهاد های مرد نهادا تاکید کرد و بیان داشت:استفاده از فضاهای آموزشی مدارس و دانشگاه ها ، مساجد ،هیئات مذهبی و سازمان های مردم نهاد و روحانوین برای مقابله با اعتیاد تاثیر گذار است.

وی ادامه داد:در شهرستان بیجار دو کمپ ترک اعتیاد و پنج مرکز درمان سوء مصرف مواد مخدر وجود دارد و در سال گذشته  حدود ۱۰۰ نفر تحت درمان قرار گرفت که به ۷۶ نفر از این افراد یارانه درمان تعلق گرفته است.

قاسمی  تاکید کرد:در سال گذشته ۸۴ معتاد تجاهر با هزینه دولت در کمپ بستری شد و به تعداد ۲۴ نفر از بهبود یافتگان ۱۲ میلیارد ریال تسهیلاد اشتغالزایی تعلق گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *