گۆڕان نیوز- فردین کمانگر روزنامه‌نگار با انتشار یادداشتی «نگرانی مردم از افزایش سرسام‌آور هزینه خدمات» به مسائله گرانی و افزایش هزینه‌های خدماتی در تمام حوزه‌ها در کشور پرداخته است و عنوان کرده که بار اصلی گرانی بر دوش مردم سنگینی می‌کند. متن یادداشت به شرح ذیل است.

گرانی و افزایش قیمت‌ها به یکی از مسائل روزمره ما ایرانی‌ها تبدیل شده است نوسانات قیمت‌ها و هزینه خدمات نیز به صورت روزانه تغییر پیدا می‌کند و کسی هم پاسخ قانع کننده‌ای برای چرایی افزایش نرخ‌‌ها را ارائه نمی‌کند.

چد روز گذشته برای گرفتن آزمایش عدم اعتیاد به یکی از مراکز بیمارستانی مراجعه کردم چند نفر با هم مشاجره می‌کردند که مدتی پیش هزینه گرفتن آزمایش عدم اعتیاد ۸۹ هزار تومان بوده و حالا شده ۲۰۹ هزار تومان، اصلا معلوم نیست بر چه اساسی این نرخ‌ها تعیین شده است؟!  این مهم سبب شد که یادداشتی پیش روی را به نگارش دربیارم که شاید گوش شنوایی پیدا شود.

افزایش سرسام‌آور هزینه خدمات و کالاها، بدون هیچگونه ضوابطی به صورت نجومی در حال افزایش است و هنگامی که برای خرید و یا دریافت ارائه خدمات به مراکز ذیربط مراجعه می‌کنیم نرخ‌هایی را ابلاغ می‌کنند که فرد دچار شک می‌شود انگاری همانند اصحاب کهف بعد از سالها از خواب بیدار شدیم و به شهر بازگشتیم. آنچه که در این میان بسیار حائز اهمیت است عدم همخوانی نرخ افزایش دستمزدها و حقوق با میزان رشد تورم و گرانی‌ها در بازار است و بیشتر اقشار جامعه با حقوق و دستمزدهای کمتر از ۱۰ میلیون تومانی و یا ۸ میلیون تومانی مشغول گذران زندگی هستند که این درآمدها کفاف هزینه‌ها را نمی‌دهد و اگر فرد مستاجر باشد باید نصفی از حقوق و دستمزد خود را به عنوان اجاره بها به موجر پرداخت کند.

از سوی دیگر در برخی موارد دیگر  نیز شاهد آن هستیم  برخی مراکز خدماتی افزایش هزینه‌های خود را به مالیات ربط می‌دهند که ما نرخ را افزایش ندادیم تنها مالیات را دریافت می‌کنیم به هرحال آنچه که ما داریم در دنیای امروز لمس می‌کنیم افزایش قیمت‌هاست و متاسفانه بازهم باید عنوان کنیم که بار اصلی گرانی هم بر دوش مردم و اقشار ضعیف جامعه است.

بنابراین مدیران و مسئولان ذیربط برای مهار و جلوگیری از رشد دوباره گرانی و تورم در بازار، تمام توان تلاش خود را به کار ببرند و با ارائه برنامه‌های مناسب و کاربردی رونقی در بازار ایجاد کنند و کام مردم را در سال ۱۴۰۳ شیرین کنند و کمکی به سفره‌های مردم کنند تا بازهم هر خانوار بتواند نیازهای اساسی خانوار خود را تامین و سفره‌ها بیش از این کوچکتر نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *