گۆڕان نیوز- مدیر عامل سرای سالمندان سنندج می‌گوید: هزینه‌ها و مخارج سرای سالمندان به صورت ماهیانه مبلغی در حدود ۷۵۰ میلیون تومان تا یک میلیارد تومان است که سهم زیادی از این مبلغ توسط خیرین و نیکوکاران تامین می‌شود.

فردین کمانگر/ روزنامه‌نگار، «اسعد بازشاهی» مدیر عامل سرای سالمندان سنندج در گفت‌وگوی اختصاصی با گۆڕان نیوز عنوان می‌کند: در حال حاضر ۱۰۸ سالمند به صورت مراقبت،  نگهداری و توانبخشی شبانه روزی در سرای سالمندان سنندج زندگی می‌کنند ۷۳ نفر مرد و ۳۵ نفر نیز بانوان را تشکیل می‌دهند.

وی همچنین با اشاره به شرایط جسمانی سالمندان می‌گوید: ۴۸ نفر از این عزیزان کاملاً وابسته به تخت بیمارستانی و سایر سالمندان نیز دارای بیماری‌های خاص همچون معلولیت دیابت اوتیسم هستند.

مدیرعامل سرای سالمندان سنندج در ادامه تصریح می‌کند: تیم ۵۷ نفره متشکل از ۳۸ نفر مراقبین، ۵ نفر ایستگاه پرستاری، که از پرستاران مجرب و متخصص در استان هستند، ۵ نفر تدارکات، هفت نفر در بخش اداری و همچنین یک پزشک عمومی مستقر در سرای سالمندان مشغول فعالیت و ارائه خدمات شبانه روزی به سالمندان عزیز هستند.

بازشاهی توضیح می‌دهد: سرای سالمندان سنندج، تحت پوشش حمایت‌های نیکوکاران و خیرین ارجمند است مراقبت از سالمندان کاری سخت و بس دشوار است و این امر بدون حمایت‌های مادی و معنوی همشهریان و انسان‌های نوع دوست محقق نخواهد شد و ما در همه شرایط چشم به راه حضور و مشارکت‌های مردم عزیز، خیرین و نیکوکاران عزیز هستیم.

وی به هزینه‌های و مخارج سرای سالمندان سنندج نیز اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: هزینه‌ها و مخارج سرای سالمندان به صورت ماهیانه مبلغی در حدود ۷۵۰ میلیون تومان تا یک میلیارد تومان است، که سهم زیادی از این مبلغ توسط خیرین و نیکوکاران عزیزی که در همه شرایط سخت و دشوار یاریگر و همراه ما بودند و هستند تامین می‌شود.

بازشاهی می‌افزاید: خدمت به این قشر از جامعه رسالت بزرگی است که بر دوش ما قرار گرفته است و امیدوارم بتوانیم شرایط و محیطی برای جامعه سالمندان و در راستای تحقق تکریم آنها مهیا کنیم و این مهم بدون حمایت و مشارکت مردم و مدیران موفق نخواهد شد بنابراین انتظار داریم که باز هم ما را یاری و در کنار ما باشند.

وی تصریح می‌کند: بازدید و عیادت از سالمندان از اولویت‌هایی‌ است که باید در امورات روزمره خود قرار دهیم زیرا این گونه ارتباطات، تاثیرات بسزایی در روحیه و روان سالمندان در بر خواهد داشت و خوشبختانه در این مورد اقدامات بسیار خوبی را انجام داده‌ایم و امروز شاهد آن هستیم که برخی از سالمندان برای دیدار با خانواده‌هایشان به مرخصیهای چند روزه می‌روند. البته خیرین و نیکوکاران ارجمند هم می‌توانند پس از انجام هماهنگی‌های لازم از سالمندان عیادت کنند.

مدیرعامل سرای سالمندان سنندج به روش‌های ارتباط گیری و اهدای کمک‌های مالی به سرای سالمندان اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: خیرین ارجمند می‌توانند حمایت‌ها و کمک‌های مادی و نقدی خود را به شماره کارت و حساب سرای سالمندان سنندج واریز و یا با مراجعه به دفتر سرای سالمندان هدایای خود را اهدا کنند و انتظار داریم این عزیزان نیازهای اصلی سرای سالمندان را در نظر داشته باشند که در این مورد می‌توانند با متوالیان سرای سالمندان سنندج مشاوره و نیازسنجی کنند زیرا در حال حاضر ماهیانه ۸۵ میلیون تومان صرف هزینه خرید ایزو لایف می‌شود و هزینه نگهداری هر فرد سالمند به صورت ماهیانه مبلغی در حدود ۱۵ میلیون تومان است.

«اسعد بازشاهی» می‌افزاید: جا دارد که از این تریبون از تلاش‌های شبانه روزی مراقبینی که وظیفه نگهداری از سالمندان را بر عهده دارند تشکر و قدردانی کنم همچنین از اعضای هیئت امنای سرای سالمندان سنندج که بدون هیچگونه چشمداشت مادی تمام توان خود را برای ارائه خدمات بهتر و درخور شان به سالمندان به کار گرفته‌اند و به صورت شبانه روزی مشغول انجام فعالیت هستند تشکر می‌کنم.

مدیرعامل سرای سالمندان سنندج در ادامه به اجرای طرح ساماندهی ساختمان اشاره می‌کند و می‌گوید: مدیریت سرای سالمندان براساس برنامه‌های خود اقدام به اجرای طرح ساماندهی و توسعه زیرساخت‌های موجود نموده است و در این مدت اعتباری در حدود ۷۰۰ میلیون تومان از محل مشارکت‌های مردمی برای ساماندهی ساختمان بانوان هزینه شده است.

«اسعد بازشاهی» تصریح می‌کند: پزشک عمومی در سرای سالمندان به صورت شبانه روزی مستقر و خدمات پزشکی را به سالمندان عزیز ارائه می‌کند که این مسئولیت بر عهده سرکار خانم «هیرو یزدان پناه» است و جناب آقای دکتر کارو ثروت یاری نیز به صورت مستقیم حضور دارند همچنین دکتر «افشین افشار» روانشناس، دکتر «سالار باغبانی» فیزیوتراپ و عضو هیئت مدیره سه راه سالمندان دکتر ختمی که به صورت ماهیانه هزینه ۱۵ میلیون تومان داروهای مصرفی سالمندان را متقبل شده‌اند و این عزیزان نیز در حال ارائه خدمات لازم به سالمندان عزیز هستند.

وی همچنین به اجرای برنامه‌های فرهنگی اجتماعی اشاره می‌کند می‌افزاید: مدیریت سرای سالمندان از همه برنامه‌های فرهنگی اجتماعی که به حفظ حرمت و کرامت و جایگاه سالمندان توجه شده باشد استقبال می‌کند زیرا امروز سالمندان بیش از ما به آرامش، شادی و نشاط اجتماعی نیازمندند و ما در این راستا بیش از ۳۰ برنامه فرهنگی اجتماعی را در مناسب‌ها خاص، در سرای سالمندان سنندج برگزار کرده‌ایم و خوشبختانه امروز وضعیت روحی سالمندان ساکن در این سرا بسیار خوب است.

وی در ادامه می‌افزاید: با توجه به رشد جمعیت سالمند در کشور و به ویژه در استان کردستان ما نیازمند تاسیس سرای سالمندان با امکانات و شرایط مناسب و استاندارد در سطح استان هستیم زیرا در سایر استان‌های کشور به این مهم توجه شده است و امروز مسئولان استان نیز باید در راستای تحقق این مطالبه عمومی گام بردارند.

بازشاهی تصریح می‌کند: امروز با وجود حضور و مشارکت بسیار خوب خیرین توانستیم امورات سرای سالمندان را به خوبی برگزار کنیم اما در کنار این موارد انتظار داریم که در خصوص پرداخت هزینه ۳۰۰ میلیون تومانی که باید از طریق سرای سالمندان سنندج به خزانه سازمان بهزیستی واریز شود تجدید نظری اعمال شود و این مبلغ جهت تامین سایر مخارج هزینه شود.

«اسعد بازشاهی» عضو هیئت موسس و هیئت مدیره انجمن خیریه «مراد انصار سنندج» در کانامه کاری خود دارد و از سال ۱۳۷۸ در شهر سنندج فعالیت خود را آغاز و تاکنون افتخار حمایت ۳۰ کودک بی سرپرست را به صورت کامل بر عهده داشته که هم اکنون بسیاری از آنها توانستند با کسب مدارک دانشگاهی صاحب کسب و کارهای موفق در جامعه باشند و با این وجود هنوز این سرمایه‌های اجتماعی را تنها نگذاشتند و تحت مشاوره سایر خدمات انجمن مراد انصار سنندج هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *