گۆڕان نیوز- مدیرکل بنیاد مسکن کردستان گفت: تاکنون ۴۷ هزار و ۹۲۳ واحد مسکن روستایی معادل ۳۹ درصد واحدها در استان مقاوم سازی شده است.

به گزارش گۆڕان نیوز به نقل از ایرنا، سعید رسولی به مناسبت روز ملی روستا و عشایر اظهار کرد: طبق بررسی‌های به عمل آمده، کردستان دارای حدود ۱۲۴ هزار و ۵۱۰ واحد مسکونی روستایی بوده که تا قبل از سال ۱۳۸۴ بیش از ۹۵ درصد آن از مصالح کم دوام و بی دوام ساخته شده است و از نظر وقوع بلایا و حوادث طبیعی جزو مناطق پرخطر کشور محسوب می شود.

وی با بیان اینکه احداث مسکن مقاوم روستایی و تامین متناسب با نیاز روستاییان اغلب از عناصر مهم برنامه های مختلف توسعه بوده است، افزود: دولت در راستای توسعه و عمران روستاهای کشور و رفع مشکلات موجود بخش مسکن روستایی در سال ۱۳۸۵، مقرر کرد طی ۲ برنامه پنج ساله (۱۰ سال) ۲ میلیون واحد مسکونی روستایی غیرمقاوم و ناپایدار با پرداخت تسهیلات کم بهره بانکی و کمک فنی و نظارت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مقاوم سازی و نوسازی شود.

مدیرکل بنیاد مسکن کردستان یادآور شد: بر این اساس سالانه باید ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در سطح کشور مقاوم سازی شود که سهم بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کردستان چهار هزار واحد است.

رسولی تاکید کرد: از جمله اهداف و اثرات اجرایی طرح ویژه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی، افزایش تمایل به ماندگاری هرچه بیشتر در روستاها، جلوگیری از مهاجرت به شهرها و احداث مسکن مهندسی ساز مقاوم و ایجاد آرامش روحی و روانی است.

وی از دیگر اهداف طرح مقاوم سازی مسکن روستایی را ارتقا سطح اجتماعی و امنیت جانی در زمان حوادث، امکان افزایش ارزش افزوده دارایی شخصی روستاییان، تلاش در جهت حفظ هویت و اصالت معماری بومی مسکن روستایی و تامین جنبه های زیبا شناسانه سیمای روستاها اعلام کرد.

مدیرکل بنیاد مسکن کردستان اضافه کرد: احداث مسکن روستایی مطابق با نیازهای زندگی امروزی، تغییر نگاه و نگرش تامین سرپناه برای روستاییان به تامین مسکن مقاوم و بادوام و تلاش در جهت بهینه سازی مصرف انرژی در مسکن روستایی از دیگر اهداف بهسازی مسکن روستایی است.

استان کردستان با مساحتی بیش از ۲۸ هزار کیلومتر مربع در غرب کشور قرار گرفته و از شمال با استان آذربایجان غربی، از شمال و شمال شرقی با استانهای زنجان و همدان، از جنوب با استان کرمانشاه و از غرب با کشور عراق هم مرز است.

این استان دارای ۱۰ شهرستان، هزار و ۸۶۷ روستا در ۱۰ شهرستان و یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر جمعیت است که حدود۳۰ درصد آن در روستاها ساکن هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *