گۆڕان نیوز- مدیر امور شعب بانک مسکن کردستان با اشاره به اینکه در بانک های استان ۴۱۱ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است، گفت: از این میزان بانک مسکن ۳۶ هزار میلیارد ریال معادل ۹ درصد تسهیلات پرداخت کرده است.

به گزارش گۆڕان نیوز، امید راست‌بین، مدیر امور شعب بانک مسکن کردستان در جمع خبرنگاران، جمعیت تهران را ۱۷ درصد با میزان سپرده متمرکز ۵۴ درصد و میزان تسهیلات را ۶۱ درصد عنوان کرد و اظهار داشت: میزان سپرده در استان کردستان ۶ دهم درصد و میزان تسهیلات پرداختی ۶ دهم درصد است.

وی افزود: میانگین سرانه سپرده در سال ۱۴۰۱ طبق آمار بانک مرکز ۵۴ میلیون تومان است که در استان کردستان ۲۸ میلیون تومان و سیستان و بلوچستان ۱۹ میلیون تومان بوده است. مدیر امور شعب بانک مسکن کردستان بیان کرد: میانگین تسهیلات پرداختی در کشور۳۲ میلیون تومان که این میزان در استان ۲۱ میلیون تومان است.

راست بین، منابع استان کردستان را ۴۱۲ هزار میلیارد تومان برشمرد و عنوان کرد: ۶ درصد از این منابع مربوط به بانک مسکن است. وی با اشاره به اینکه در بانک های استان ۴۱۱ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است، گفت: از این میزان بانک مسکن ۳۶ هزار میلیارد ریال معادل ۹ درصد تسهیلات پرداخت کرده است.

مدیر امور شعب بانک مسکن کردستان افزود: بانک های استان ۵۸ هزار میلیارد ریال تسهیلات تکلیفی و اشتغالزایی پرداخت کرده که سهم بانک مسکن ۱۷ میلیارد ریال یعنی ۳۰ درصد تقبل کرده است. راست بین اضافه کرد:بانک مسکن ۱۵۷ فقره با اعتبار ۷۶ میلیارد ریال تسهیلات فرزند آوری پرداخت شده است.

وی با اشاره به اینکه در طرح نهضت ملی بانک مسکن به ۴ هزار و ۲۷۳ واحد مسکن تسهیلات پرداخت می کند، اظهار کرد: شهرستان سنندج با بیشترین واحدها و شهرستان سقز در ردیف دوم قرار گرفته اما تاکنون در شهرستان بانه و مریوان به دلیل نبود زمین اقدامی انجام نشده است.

مدیر شعب بانک مسکن در استان کردستان بیان کرد: رقم عقد قرارداد تسهیلات به واحدها در استان حدود ۱۴ هزار میلیارد ریال بوده که از این تعداد ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال یعنی ۴۵ درصد پرداخت شده است. راست‌بین با اشاره به اینکه هر واحد نهضت ملی مسکن مشمول ۵۵۰ میلیون تومان تسهیلات است، تصریح کرد: طبق مصوبه شورای عالی نرخ سود از ۲۳ درصد به ۱۸ درصد تبدیل می‌شود. وی ادامه داد: تسهیلات به مسکن روستایی در سطح استان تاکنون با ۲۳۴ واحد عقد قرارداد شده که رقم آن ۴۰۱ میلیارد ریال است.

وی با اشاره به افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن در کردستان، تصریح کرد: براساس موافقت شورای پول و اعتبار و در راستای اثر بخشی میزان تسهیلات مسکن و ارزش املاک مسکونی و شرایط خانه‌دار شدن اقشار مختلف جامعه، سقف این تسهیلات از محل اوراق بهادار نسبت به گذشته افزایش یافته است. مدیرعامل بانک مسکن استان کردستان گفت: سقف پرداخت این تسهیلات بدون سپرده گذاری با نرخ ۲۲.۵ درصد و مدت باز پرداخت آن ۱۲ ساله انجام می‌شود.

راست‌بین اضافه کرد: اقساط پرداخت این تسهیلات می‌توان به صورت ساده و یا پلکانی باشد. همچنین حداکثر قدمت ساختمان تا ۳۰ سال، تسهیلات پرداخت می‌شود.(افرادی که ساختمانی با قدمت ۳۰ هم خریداری کنند می‌توانند از این طرح استفاده کنند)

وی به افزایش تسهیلات خرید مسکن برای زوجین، اشاره و عنوان کرد: بانک مسکن به صورت انفرادی۳۲۰ میلیون تومان تسهیلات جهت خرید مسکن و ۱۶۰میلیون تومان بابت تعمیرات پرداخت می‌کند اما در طرح زوجین تسهیلات دو برابر خواهد شد و سقف تسهیلات مسکن در شهر سنندج با شرط املاک حداکثر ۳۰ سال ساخت ۸۰۰ میلیون تومان و برای دیگر شهرستان‌ها ۶۴۰ میلیون تومان تعیین شده است. مدیرعامل بانک مسکن استان کردستان، به شرایط تسهیلات ودیعه مسکن پرداخت و خاطرنشان کرد: دولت در نظر دارد در حالت تکلیفی بند (الف) تبصره ۱۶ بودجه ۱۴۰۲، فرزند سوم به بعد ۲۰۰ میلیون تومان وام قرض الحسنه پرداخت کند. راست بین یادآور شد: همچنین در بند (و) تبصره ۱۶ قانون بودجه تسهیلات ودیعه مسکن به مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی در شهرستان سنندج ۱۰۰ میلیون تومان و در سایر شهرستان ها ۸۰ میلیون تومان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *