گۆڕان نیوز- مدیرکل تامین اجتماعی کردستان از بهره‌مندی کارفرمایان کردستانی از بخشودگی جرائم بیمه‌ای به شرط حفظ اشتغال خبر داد.

گۆڕان نیوز- مدیرکل تامین اجتماعی کردستان از بهره‌مندی کارفرمایان کردستانی از بخشودگی جرائم بیمه‌ای به شرط حفظ اشتغال خبر داد.

به گزارش گۆڕان نیوز، سیدصلاح قریشی در نشست با اصحاب رسانه در سنندج اظهار کرد: تامین اجتماعی متعلق به شرکای این سازمان است و معتقدیم مردم صاحبان و سهام‌داران اصلی تامین اجتماعی هستند.

وی افزود: در حال حاضر در کردستان ۲۱۸ هزار بیمه شده اصلی داریم که ۶۶۶ هزار نفر از جمعیت کل استان را پوشش می‌دهند.

وی با بیان اینکه ضریب نفوذ تامین اجتماعی در استان ۳۹.۸ درصد است، خاطرنشان کرد: سال گذشته اعتباری بالغ بر ۳ هزار و ۴۶۰ میلیارد تومان در راستای تحقق تعهدات کوتاه‌مدت و بلندمدت هزینه شده است که البته در ۲ ماهه اخیر این میزان پرداخت ۶ هزار و ۶۹۰ میلیارد تومان بود.

قریشی گفت: طرح بخشودگی جرایم بیمه‌ای کارفرمایان در راستای حمایت از کارفرمایان کارگاه‌های فعال تولیدی، صنعتی، معدنی و خدماتی و اصناف در سال مهار تورم، رشد تولید در سطح کشور و استان اجرا می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به نام‌گذاری امسال به نام سال «مهار تورم، رشد تولید» از سوی مقام معظم رهبری و با هدف کمک و مساعدت به کارفرمایان واحدهای تولیدی، صنعتی، معدنی، خدماتی و اصناف و تقویت توان تولیدی کشور، طرح بخشودگی جرایم بیمه‌ای کارفرمایان در سطح استان اجرا می‌شود.

مدیرکل تامین اجتماعی کردستان با بیان اینکه اجرای این طرح بر اساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته از اول خردادجاری کلید خورد و تا پایان مرداد ماه به مدت سه ماه اجرا می‌شود، تصریح کرد: کارفرمایان متقاضی استفاده از بخشودگی جرایم بیمه‌ای می‌توانند اصل بدهی بیمه‌ای خود را به صورت نقدی و یا اقساط پرداخت کنند.

وی با اشاره به اینکه پرداخت نقد و یا به صورت اقساط ۱۲ ماهه بخشودگی صددرصد جرایم برای کارفرما دارد گفت: در صورتی‌که در ۱۸ ماه اقساط بدهی خود را پرداخت کند از ۸۵ درصد بخشودگی جرایم استفاده می‌کند.

به گفته وی، اقساط ۲۴ یا ۳۶ ماه به ترتیب از ۷۵ درصد و ۵۰ درصد بخشودگی برای کارفرمایان بهره‌مند می‌شود.

سیدصلاح قریشی در ادامه به شرایط بهره‌مندی کارفرمایان از این تسهیلات گریزی زد و گفت: با توجه به برنامه‌ راهبردی دولت سیزدهم در راستای بهبود شرایط اشتغال، این طرح با محوریت حفظ اشتغال موجود کارگاه‌ها اجرایی می‌شود.

وی اضافه کرد: کارفرمایانی مشمول استفاده از این تسهیلات می‌شوند که حداقل به مدت یک سال از زمان تقسیط بدهی، نسبت به حفظ یا افزایش اشتغال نیروی انسانی کارگاه بر مبنای لیست اسفندماه سال ۱۴۰۱ و ارسال لیست و پرداخت کامل حق بیمه کارکنان شاغل کارگاه در دوره تقسیط اقدام کنند.

وی اضافه کرد: کارگاه‌هایی که بر مبنای لیست اسفندماه سال گذشته تعداد بیمه‌شدگان شاغل در آنها کاهش یافته باشد بعد از بازگشت نیروی کار تعدیل شده یا جایگزینی آنها در زمان درخواست و رعایت حفظ اشتغال در دوره تقسیط، از بخشودگی جرایم برخوردار خواهند شد.

به گفته قریشی، در حال حاضر ۱۸ هزار و ۷۰۰ کارگاه فعال داریم که لیست بیمه ای پرداخت می کنند که کارگاه های که زیر ۱۰۰ نفر اشتغال دارند مشمول این طرح می شود.

وی بر ضرورت اطلاع رسانی هرچه بیشتر اصحاب رسانه در مورد قانون بخشودگی جرائم بیمه ای در استان تاکید کرد و گفت: این موضوع کمک جدی به کارفرمایان و جامعه مشغول به کار است.

وی در پایان گفت: کارفرمایان باید از طریق از طریق سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تأمین‌اجتماعی به نشانیes.tamin.ir حداکثر تا تاریخ سی‌ویکم مرداد ماه ثبت کنند و هیچ درخواست کتبی از کارفرمایان گرفته نخواهد شد.

اجرای طرح فراگیر بیمه‌ای

وی به نحوه اجرای بیمه خانوار ایرانی«طرح فراگیر در استان کردستان» هم گریزی زد و گفت: در طرح بیمه فراگیر تامین اجتماعی خانواده‌ها زنان، دختران و پسران دانشجو بین ۱۸ تا ۸۰ سال بیکار می‌توانند با پرداخت حق بیمه از مزایای بیمه مشاغل بهره‌مند شوند.

وی افزود: پرداخت حق بیمه این طرح ۱۲ درصد، ۱۴ درصد و ۱۸ درصد است فردی که خود را بیمه می‌کند بر اساس انتخاب، ماهانه بین ۶۵۸, ۷۶۷ تا ۹۸۷ هزار تومان حق بیمه پرداخت می‌کنند.

مدیرکل تامین اجتماعی استان کردستان اضافه کرد: افرادی که حق بیمه ۱۸ درصدی پرداخت می‌کنند، می‌توانند از مزایای کامل بازنشستگی بهره‌مند شوند.

به گفته وی، بر این اساس همه شهروندان فاقد بیمه می‌توانند از مزایای این طرح که متاسفانه در استان نسبت به سایر استان‌ها مغفول مانده بهره‌مند شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *