گۆڕان نیوز- مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان گفت: میزان اعتبارات محیط زیست استان ۵۰ درصد افزایش یافت که بخش عمده ای از آن به اعتبارات مصوب سفر رئیس جمهور به استان بر می گردد.

گۆڕان نیوز- مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان گفت: میزان اعتبارات محیط زیست استان ۵۰ درصد افزایش یافت که بخش عمده ای از آن به اعتبارات مصوب سفر رئیس جمهور به استان بر می گردد.

به گزارش گۆڕان نیوز، اقبال حمیدی به مناسبت هفته محیط زیست، اظهار کرد: اعتبارات سفر رئیس جمهور به استان بیشتر به سمت تالاب بین المللی زریبار سوق پیدا کرد.

وی اضافه کرد: از محل اعتبارات سفر رئیس جمهور ۳۰ میلیارد تومان برای تالاب بین المللی زریبار مریوان مصوب شد که از این میزان تاکنون هشت میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تخصیص داده شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان ادامه داد: اعتبار مصوب برای تالاب زریبار قرار شده طی سه سال در بخش‌های مختلف در راستای حفاظت از این تالاب تخصیص و هزینه شود.

کمبود نیروی محیط بان

حمیدی بیان کرد: براساس استانداردهای جهانی برای حفاظت از هر یک هزار هکتار باید یک محیط بان در عرصه حضور داشته باشد که این میزان در ایران به ازای هر هشت هزار هکتار یک نفر است و این نشان می دهد برای حفاظت محیط زیست نیاز به مشارکت بیشتری از سوی اقشار مختلف داریم.

وی یادآور شد: بارندگی مطلوب استان موجب شده پوشش گیاهی نسبت به سال های گذشته رشد بیشتری داشته باشد و این خطر افزایش حریق در مراتع و جنگل های منطقه را به دنبال دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان ادامه داد: نگرانی هایی بابت اتفاق مذکور وجود دارد لذا از مردم به ویژه مسافران و گردشگران درخواست داریم در طبعیت ته سیگار و ظروف پلاستیکی و شیشه‌ای را رها نکنند.

اقبال حمیدی یادآور شد: استان به ویژه در بخش غربی که صنعت در آن رشد چندانی پیدا نکرده دارای ظرفیت های زیادی هم در بخش گردشگری است که این اداره کل از حضور سرمایه گذاران با رعایت و حفظ مسائل زیست محیطی استقبال می کند.

افزایش۵۰ درصدی اعتبارات محیط زیست کردستان

وی در بخش دیگری از سخنان خود در ارتباط با مخالفت این اداره کل با ایجاد نمازخانه دریادمان شهدای مریوان که در منطقه تحت مدیریت این سازمان واقع شده است، گفت: بی هیچ وجه ما با یادمان و اردوهای راهیان نور مشکلی نداریم بلکه همواره خود را مدیون شهدا و آرمان های آنها می دانیم و همیشه هم پیرو و ادامه دهنده راه این ایثارگران مسیر اسلام و انقلاب خواهیم بود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان ادامه داد: در حال حاضر در یادمان شهدای مریوان دارای امکاناتی همچون سرویس بهداشتی و نمازخانه برای زیارت کنندگان هست.

حمیدی اضافه کرد: در این یادمان بدون دریافت مجوز زیست محیطی اقدام به ایجاد حسینیه کردند و این در حالی است که طبق قانون هر گونه ساخت و ساز در اراضی تحت مدیریت سازمان محیط زیست ممنوع است و بنابراین این موضوع را به سازمان منعکس کردیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان یادآور شد: در حال حاضر با اقدامات انجام شده و در حال اجرا، تالاب بین المللی زریبار در شرایط مطلوبی قرار دارد و امید می رود مردم با آگاهی بیشتر حافظ این گنجینه ارزشمند باشند.

اقبال حمیدی در زمینه پسماند و سگ های بلاصاحب هم اظهار کرد: ساماندهی این دو مسئله مهم که مطالبه عمومی است از رسالت های شهرداری های استان به شمار می رود که امیدواریم در راستای برطرف کردن مشکلات پیش آمده و نارضایتی های مردمی در این زمینه اقدامات اساسی انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *