گۆڕان نیوز- رئیس کانون وکلای کردستان اظهار کرد: هفتم اسفندماه روز استقلال وکیل است، استقلال به معنای داشتن جسارت و اعتماد به نفس برای دفاع از حقوق عامه مردم در برابر قدرت حاکمه است.

گۆڕان نیوز- رئیس کانون وکلای کردستان اظهار کرد: هفتم اسفندماه روز استقلال وکیل است، استقلال به معنای داشتن جسارت و اعتماد به نفس برای دفاع از حقوق عامه مردم در برابر قدرت حاکمه است.

به گزارش گۆڕان نیوز، «احمد نامداری» در نشست با خبرنگاران رسانه‌های استان که به مناسبت سالروز استقلال کانون وکلای دادگستری و روز وکیل‌مدافع برگزار شد، شعار امسال را وکیل، مردم، مسوولیت اجتماعی اعلام کرد و گفت: هفتم اسفندماه روز استقلال وکیل است، استقلال به معنای داشتن جسارت و اعتماد به نفس برای دفاع از حقوق عامه مردم در برابر قدرت حاکمه است.

وی با اشاره به نقش رسانه‌ها در آگاه سازی جامعه عنوان کرد: کانون وکلا، مامنی برای روشنگری و رفع مشکلات مردم است و این نهاد همسو با رسانه‌ها فعالیت می‌کند و انتظار داریم که رسانه‌های استان بیش از پیش با کانون وکلا در ارتباط باشند و ما را در این راه یاری کنند.

رئیس کانون وکلای کردستان با اشاره به شعار کانون وکلا در سالجاری « وکیل، مردم، مسوولیت اجتماعی»افزود: همکاران ما از دیرباز نقش مسئولیت اجتماعی خود را ایفا کردند و در کنار مردم در تمام عرصه حضور داشتند و امروز جزو صنف‌های گسترده و فعال در سطح کشور و استان کردستان محسوب می‌شود.

 نامداری استقلال وکیل را یک ضرورت دانست و عنوان کرد: نفع استقلال وکیل به اجتماع و مردم می‌رسد و تحقق استقلال سبب می‌شود که وکلای ما بتوانند به عنوان نماینده حقیقی مردم در دادسراها حضور پیدا کنند و از حق مردم و موکلانشان دفاع نمایند.

وی یاداوری کرد: کانون وکلای کردستان در سال ۸۵ راه‌اندازی شده است گرچه کانون وکلای ایران عمر ۷۰ ساله دارد و در حال حاضر نیز هشتمین هیات مدیره کانون وکلا در استان فعالیت می‌کنند.

رئیس کانون وکلای کردستان تصریح کرد: کانون وکلای کردستان با ۶۰ نفر عضو فعالیت خود را شروع کرد و اکنون بیش از ۴۷۱ عضو پایه یک و ۶۰ کارآموز دارد.

«احمد نامداری» اظهار کرد: در سالجاری با برگزاری آزمون طرح تسهیل، از فارغ‌التحصیلان رشته حقوق ۹۸ نفر جذب شدند که ۱۷ نفر آن سهمیه ایثارگران بود.

وی در ادامه با اشاره به وضعیت نامناسب فعالیت وکلا در کردستان عنوان کرد: وکلا باید آبان ماه پروانه وکالت خود را تمدید کنند اما به دلایل نبود کار و کمبود پرونده تاکنون تعداد ۲۹ از وکلا پروانه‌های خود را تمدید نکرده‌اند.

رئیس کانون وکلای کردستان خاطرنشان کرد: در حالیکه اعلام می‌شود در دادگستری‌ها ورودی پرونده‌ها زیاد است، اگر وکالت اجباری شود و افراد از وکیل استفاده کنند، تعداد پرونده‌ها به دادگستری‌ها کاهش می‌یابد.

نامداری تصریح کرد: اگر دولت و مجلس وکالت را جز کسب و کار اعلام می‌کنند باید به ایجاد اشتغال آن نیز توجه کند چرا که بی‌توجهی به این قضیه سیستم دلالی را بیشتر می‌کند.

وی در ادامه گفت: هر وکیل موظف است در سال سه پرونده معاضدتی انجام دهد که امسال تعداد ۱۶۴ پرونده‌ معاضدتی در کانون وکلا پذیرش شده و یک ریال به حاکنیت و دولت تحمیل نشده است

رئیس کانون وکلای کردستان افزود:  امسال همچنین ۳۸۸ پرونده تسخیری، ۲۸ فقره کمیته امداد و ۳۰ فقره پرونده بهزیستی توسط کانون وکلا پیگیری شده است.

رئیس کانون وکلای کردستان همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص چگونگی حمایت کانون وکلا از اعتراضات مردمی، گفت: اعتراضی که منجر به اغتشاش و آشوب شود نه مورد حمایت قانون و نه مورد حمایت کانون وکلای کردستان است و معتقدیم که دولت باید زمینه‌ای فراهم کند تا مردم اعتراضات به حق خود را مطرح و پیگیری نمایند.

روشنگری و آگاه سازی جامعه

در ادامه امیر احمدی سخنگوی کانون وکلای کردستان  عنوان کرد: کانون وکلا همانند رسانه‌ها نقش نظارتی را در جامعه برعهده دارد و در راستای روشنگری و آگاه سازی جامعه فعالیت می‌کند.

وی در ادامه افزود: در ناآرامی‌های اخیر کانون وکلا در راستای تحقق عدالت به پرونده‌های برای از بازداشت شدگان ورود پیدا کرد و طی فراخوانی آمادگی خود را برای وکالت پرونده‌ها بدون هیچ چشم داشت مالی اعلام کردیم و ۶۰ درصد پروندهها وکلای کانون حضور دارند و این تلاش‌ها در راستای اعمال قانون در جامعه است.

سخنگوی کانون وکلای کردستان تصریح کرد: اقدامات کانون وکلای کردستان در جهت تحقق مسئولیت اجتماعی است و خوشبختانه نتایج بسیار خوبی را کسب کردیم و امروز مسئولان دستگاه قضایی در استان از فعالیت کانون استقبال می‌کنند

احمدی در ادامه با تاکید بر حفظ استقلال کانون وکلا عنوان کرد: اگر استقلال کانون وکلا در کشور تضعیف شود عواقب آن دامنگیر جامعه خواهد شد و ما به عنوان کانون وکلای استان کردستان از ادغام کانون، مخالفت خود را اعلام می‌کنیم زیرا این ادغام استقلال وکیل را نابود می‌کند و چهره وکلای ایرانی نیز در حوزه بین الملل را کمرنگ خواهد کرد بنابراین ما تمام تلاش خود را برای اقنا نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به کار خواهیم بست تا بتوانیم استقلال وکلا را حفظ کنیم.

وی همچنین به پرونده شلیر رسولی اشاره کرد و گفت: کانون وکلای کردستان به صورت رسمی پرونده شلیر رسولی را برعهده گرفته است و تا بتواند از حق قانون موکلش دفاع کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *