در چند روز گذشته، روزهای سخت گازرسانی را در سطح کشور و به ویژه در استان‌های سردسیر کشور را تجربه کردیم روزهایی که با کمبود گاز در برخی نقاط از کشور مواجه بودیم و تنها راه برون رفت از این شرایط سخت و حساس مدیریت در مصرف و درست مصرف کردن گاز طبیعی بود تا بتوانیم این نعمت الهی را به همه خانه‌ها برسانیم.

در چند روز گذشته، روزهای سخت گازرسانی را در سطح کشور و به ویژه در استان‌های سردسیر کشور را تجربه کردیم روزهایی که با کمبود گاز در برخی نقاط از کشور مواجه بودیم و تنها راه برون رفت از این شرایط سخت و حساس مدیریت در مصرف و درست مصرف کردن گاز طبیعی بود تا بتوانیم این نعمت الهی را به همه خانه‌ها برسانیم.

کمبود گاز و استفاده از سوخت جایگزین

نشمین نوشادی/ گۆڕان

شدت مصرف انرژی در ایران بالا است و کشورمان رکورددار این شاخص در جهان است. البته مصرف انرژی در کشور در زمستان به مراتب بیشتر هم می‌شود و تنها در بخش خانگی و تجاری و صنایع غیرعمده بیش از ۶۵۰ میلیون مترمکعب گاز در یک روز می‌سوزد در حالی که میزان تزریق گاز شیرین به خطوط سراسری شبکه گاز که باید تامین‌کننده بخش‌های مختلف از جمله خانگی تا تجاری، صنایع عمده و صادرات باشد، روزانه ۸۴۰ میلیون متر مکعب است

بنابراین در زمستان، استفاده از سوخت جایگزین که شامل نفت‌گاز و نفت کوره می‌شود در دستور کار قرار می‌گیرد تا علاوه‌بر تامین برق مورد نیاز کشور، چرخ صنایع از حرکت باز نماند و با توجه به اهمیت تامین سوخت، از تابستان ذخیره‌‌سازی سوخت مایع در نیروگاه‌ها و صنایع آغاز می‌شود.

لذا برای استفاده درست از نعمت گاز باید عموم مردم از مصرف گاز صرف جویی کنند چراکه باصرفه جویی گاز همه مردم می‌توانند از گاز طبیعی بهره‌مند شوند و صنایع نیز به تولید بپردازند.

با توجه به‌شدت سرمای هوا در بیشتر استان‌های کشور و دمای منفی چندین درجه در برخی استان‌ها و همچنین کمبود روزانه ۱۶۰ میلیون مترمکعبی گاز در کشور به نظر می‌رسد که در صورت توجه نکردن مصرف‌کنندگان خانگی بر صرفه‌جویی هر چه بیشتر در مصرف گاز، در پاره ای از نقاط با کمبود گاز مواجه شویم. لذا با مدیریت درست در مصرف گاز، آموزش در بین خانواده‌ها و دانش آموزان و سایر افراد جامعه می‌توان فرهنگ درست مصرف کردن انرژی را در سطح جامعه نهادینه کرد.

واحدهای بزرگ و پرمصرف در کردستان

احمد فعله گری مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار گوران اظهار کرد: بالاترین مصرف گاز در استان کردستان را نیروگاه برق قلیان سنندج با مصرف روزانه ۴ الی ۴.۵ میلیون مترمکعب عنوان کرد و گفت: از ابتدای فروردین‌ماه تا پایان آذرماه سال گذشته مصرف گاز کل استان کردستان بدون احتساب مصرف نیروگاه تولید برق سنندج یک میلیارد و ۳۱۷ میلیون و ۹۳۶ هزار مترمکعب گاز توسط مشترکان استان مصرف‌شده است. همچنین در سه ماه پاییز امسال ۶۵۶ میلیون و ۲۴۷ هزار و ۶۰۰ مترمکعب گاز طبیعی در استان در تمام بخش‌ها مصرف‌شده که مصرف نیروگاه و کارخانه سیمان بیجار خارج از این آمار است.

وی با اشاره به اینکه در فصل پاییز امسال نیروگاه تولید برق ۲۹۳ میلیون و ۳۶۱ هزار مترمکعب مصرف داشته است، تصریح کرد: در کل استان در تمام بخش‌ها دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب گاز مصرف‌شده است یعنی روزانه بین ۱۱ تا ۱۳ مترمربع مکعب گاز مصرف می‌شود.

فعله گری گفت: با توجه به اینکه اولویت شرکت گاز در فصل زمستان ارائه گاز به منزل مسکونی است در این راستا این شرکت مصرف صنایع و سیمان را تا حد امکان محدود می‌کند.

بهره‌مندی ۹۹ درصد از کل جمعیت کردستان از گاز طبیعی

مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه ۳۲ شهر در کردستان دارای گاز طبیعی هستند، اظهار کرد: هم‌اکنون درصد نفوذپذیری گاز در جمعیت شهری استان کردستان در حدود ۱۰۰درصد بوده و ضریب نفوذ در جمعیت روستایی ۹۸ درصد و درمجموع ۹۹ درصد از کل جمعیت استان کردستان تحت پوشش گاز طبیعی قرار دارد. 

فعله گری بابیان اینکه در استان کردستان حدود یک هزار و ۶۴۷ روستای دارای سکنه وجود دارد که گازرسانی به تعداد یک هزار و ۶۳۹ روستا فراهم شده است، افزود: در حال حاضر یک هزار و ۵۰۱ روستای استان کردستان از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند و عملیات گازرسانی در ۱۳۷ روستای استان کردستان فعال است.

به گفته مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان۵۴۶ مورد انشعاب رایگان به مددجویان کمیته امداد و بهزیستی و خانواده معزز ایثارگران واگذارشده است.

فعله گری عنوان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۳۶۹ خانواده تحت پوشش کمیته امداد امام(ره)، ۱۱۰خانواده تحت پوشش سازمان بهزیستی، ۸ مورد خانواده جانباز بالای ۲۵ درصد ، ۹ مورد خانواده جانباز زیر ۲۵ درصد، ۴۳ مورد خانواده آزادگان، همسران، فرزندان و والدین شهدا، اسراء و مفقودین و ۷ مورد خانواده رزمندگان حداقل با شش ماه حضور در جبهه شامل طرح اشتراک‌پذیری رایگان شرکت گاز کردستان شدند.

وی با اشاره به اینکه تا پایان ماه ۵۴۶ کیلومتر از کل استان شبکه‌گذاری شده است، بیان کرد: در استان کردستان ۶۰۰ هزار اشتراک وجود دارد که ۱۶۵ هزار مورد آن روستایی و ۴۳۵ هزار شهری که شامل بخش مسکونی، صنعتی و تجاری است.

مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان با اشاره به اینکه ۵۴ جایگاه سی ان جی در کردستان از گاز طبیعی برخورد دار است، خاطرنشان کرد: در سال جاری تعداد ۱۴۹ واحد تولیدی و صنعتی از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند شده‌اند که ۵۹ مورد آن را واحدهای جدیدالاحداث تشکیل می‌دهد.

فعله گری بابیان اینکه دو هزار و ۳۶۷ صنعت عمده از گاز طبیعی برخوردار هستند، اضافه کرد: تاکنون یک هزار و ۱۲۹ واحد صنعتی مشمول مصوبه شورای اقتصاد در این استان از نعمت گاز طبیعی برخوردار شدند.

وی استفاده از پوشش مناسب، استفاده از پرده‌های ضخیم، استفاده از شیرهای ترموستاتیک و رعایت دمای رفاه (۱۸تا ۲۱درجه) و پوشش مناسب موتورخانه‌ها و تعمیرات لازم در آن‌ها را به‌عنوان بخشی از راه‌های مصرف بهینه گاز توصیه می‌شود.

راهکارهایی برای صرفه‌جویی در مصرف گاز

مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان، با اشاره به راهکارهای اساسی در مورد صرفه‌جویی در مصرف گاز طبیعی، افزود: راهکارهای زیادی برای صرفه‌جویی در مصرف گاز وجود دارد که می‌توان به دوجداره و عایق کردن در و پنجره، عایق‌کاری سیستم حرارت مرکزی، اصلاح موتورخانه، بستن درب اتاق‌های که از آن استفاده نمی‌شود و خاموش کردن بخاری یا بستن شیر رادیاتور اشاره کرد که برخی از آن‌ها نیازمند تغییرات ساختاری و اساسی در ساختمان و فضای مسکونی است.

فعله گری بیان کرد: بهتر است صرفه‌جویی را از ساده‌ترین راه‌ها شروع کنید، باکم کردن دمای خانه و پوشیدن لباس گرم می‌توانید در مصرف گاز صرفه‌جویی قابل‌توجهی کنید؛ یعنی با کم کردن فقط یک درجه از دمای خانه، می‌توانید هزینه‌هایی را که صرف گرمایش منزل می‌شود تا پنج درصد کاهش دهید.

وی همچنین دلیل چرایی صرف جویی در مصرف گاز طبیعی را حفظ انرژی برای نسل آینده، کمک به اقتصاد خانواده و هزینه کمتر، حفظ محیط‌زیست و کمک به افزایش در آمد ملی عنوان کرد و گفت: استفاده از نور خورشید در روزهای آفتابی، استفاده از لباس و پوشش مناسب در داخل منزل، استفاده از پرده مناسب برای جلوگیری از هدر رفت گرما، استفاده پنجره دوجداره، استفاده از دستگاه‌های گازسوز استاندارد، روشن کردن وسایل گرمایشی از یک ساعت قبل از آغاز وقت اداری و خاموش کردن یک ساعت قبل از پایان وقت اداری در صرف جویی گاز بسیار حائز اهمیت و مؤثر است.

به گفته فعله گری کاهش یک درجه از دمای اتاق برابر با ۶ درصد کاهش هزینه بها و ۶ درصد کاهش مصرف است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *