گۆڕان نیوز- مدیرکل راهداری و حمل و نقل استان کردستان، افزود: امسال در ۷ ماهه اول، در مجموع ۲۴۴ نفر جان خود را بر اثر تصادف از دست داده اند که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۶ درصد کاهش داشته است.

گۆڕان نیوز- مدیرکل راهداری و حمل و نقل استان کردستان، گفت: امسال در ۷ ماهه اول، در مجموع ۲۴۴ نفر جان خود را بر اثر تصادف از دست داده اند که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۶ درصد کاهش داشته است.


به گزارش گۆڕان نیوز، «فرزاد حسنی» گفت: از محل مصوبات سفر رییس جمهور به کردستان، هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به راه‌های روستایی استان اختصاص پیدا کرد.
وی با اشاره به انجام مطالعات ۳۷۵ کیلومتر راه روستایی در استان، اظهار کرد: برای استفاده از این اعتبار، ۶۵ قرارداد بسته شد و از طریق اعتبار یاد شده، قرار است ظرف سه سال شاخص‌ آسفالت راه‌های روستایی افزایش یابد.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل استان کردستان افزود: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده سهم سال اول، آسفالت ۱۲۵ کیلومتر راه روستایی با تخصیص ۵۰۰ میلیارد تومان از این اعتبار است که در سه ماه فصل پاییز امسال، ۸۹ کیلومتر آن با تخصیص ۷۶ میلیارد تومان انجام شد.
وی یادآور شد: با استفاده از این میزان اعتبار و آسفالت راه‌های روستایی، در طول سه سال ۱۰ درصد به شاخص راه‌های آسفالته اضافه می‌شود و ضریب استان به ۷۱ درصد می‌رسد که باز هم از میانگین کشوری عقب هستیم.
حسنی در ادامه گفت: در حال حاضر از ۶ هزار و ۲۰۰ کیلومتر راه روستایی در استان، سه هزار و ۲۰۰ کیلومتر آسفالت شده و مابقی خاکی و یا شنی است.
وی با بیان اینکه شاخص استان در راه‌های روستایی آسفالت راه روستاهای بالای ۲۰ خانوار و همچنین نسبت طول آسفالت انجام شده است، افزود: استان کردستان در این ۲ شاخص جزو استان‌های کم برخوردار کشور است.
حسنی با اشاره به اینکه از مجموع راه‌های روستایی آسفالت شده در استان حدود ۲۰ درصد سالم نیست و نیاز به تعمیرات دارد، اظهار کرد: ضریب بهره مندی روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان از راه آسفالته ۶۴ درصد و در کشور ۸۰ درصد است.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کردستان در ادامه با اشاره به وجود هزار و ۷۰۰ کیلومتر راه اصلی و شریانی در استان، گفت: ۲۸ درصد راه‌های استان دارای خرابی شدید، ۳۴ درصد خرابی متوسط، ۲۹ درصد دارای خرابی کم و ۹ درصد دارای راه سالم است.
«فرزاد حسنی» با بیان اینکه هرساله براساس اعتبارات این بخش تلاش می شود که از میزان خرابی شدید و متوسط کم شود، افزود: در بخش شریانی امسال تاکنون ۱۳۱ کیلومتر آسفالت شده است و در بخش راه های فرعی و روستایی نیز بیش از ۷۲ کیلومتر روکش آسفالت و ۵۰ کیلومتر هم اصلاح شده است.
وی همچنین به شناسایی ۶۲ نقطه حادثه خیز استان از سال ۱۳۹۵ تاکنون اشاره و بیان کرد: از این تعداد ۲۸ نقطه پر حادثه بوده که تا کنون فقط ۱۰ نقطه آن ایمن سازی شده است.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل استان کردستان بیان کرد: سالیانه در استان حدود ۵۰۰ هزار سفر در بخش باری از مبداء کردستان انجام می شود و امسال در ۸ ماهه اول، در بخش استانی ۳۰۰هزار سفر اتفاق افتاده است.
وی تعداد ناوگان فعال برای جابه جایی بار در استان را حدود ۷۵۰۰ دستگاه انواع ماشین آلات سنگین و نیمه سنگین با ۱۳ هزار نفر راننده اعلام کرد و ادامه داد: این ناوگان ها در قالب ۷۰ شرکت حمل و نقل در استان فعالیت می‌کنند و انجمن صنفی رانندگان در بخش حمل و نقل کالا در همه شهرستان های استان فعال است.
حسنی، با اعلام اینکه در بخش ترانزیت مرزی، در مرز باشماق سالانه میانگین یک و نیم میلیون تن کالا وارد استان می شود بیان کرد: هشت ماهه اول امسال حدود ۷۰۰ هزارتن کالا وارد استان کردستان شده است.
وی از فعالیت ۱۵ شرکت بین‌المللی حمل و نقل کالا در مرز باشماق در بخش کالای ترانزیت خبر داد و گفت: در بخش مسافر تاکنون بیش از ۲ میلیون نفر جابه جا شده‌اند که طی ۸ ماهه اول امسال حدود یک و نیم میلیون نفر جابه جا شده است.
به گفته حسنی، مقاصد ۴۵ درصد سفرها به خارج از استان و ۵۵ درصد نیز به داخل استان بوده است.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل استان کردستان افزود: در ۸ ماهه اول امسال ۲۰۶ هزار سفر اتفاق افتاده که ۳۰درصد با مینی بوس، ۴۵ درصد با ماشین های سواری بخش عمومی بین شهری و ۲۵ درصد نیز با اتوبوس اتفاق افتاده است.
وی تعداد ناوگان مسافری فعال در سطح استان را حدود ۲۰۰۰ دستگاه با ۳۰۰۰ راننده اعلام کرد که از این تعداد ۷۵۰ دستگاه مینی بوس، یک هزار و ۱۵۰ دستگاه سواری و ۱۵۰ دستگاه هم اتوبوس است و در قالب ۷۰ شرکت حمل و نقل فعالیت دارند.
حسنی افزود: در بخش کمک به ناوگان حمل‌ونقل در بخش اعتبارات استانی، ۲۲.۵ میلیارد تومان از بخش اعتبارات تبصره ۱۸ برای بازسازی و نوسازی ۴۴دستگاه مینی بوس و ۲۸ دستگاه اتوبوس صرف شده است.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل استان کردستان، اعلام کرد: در بحث تلفات ناشی از تصادفات در بخش روستایی، در ۷ ماهه ول امسال ۲۰ نفر جان خود را از دست داده اند که این رقم در سال گذشته ۲۲ نفر بوده است و با ضریب منفی ۹ درصد نسبت به میانگین کشوری، رتبه ۱۱کشوری را در بخش فوتی های راه روستایی داشته‌ایم.
وی،تعداد جان باختگان در حوزه تصادفات راه برون شهری را در ۷ ماهه اول امسال در سطح استان، ۲۲۴ نفر اعلام کرد و افزود: این رقم در سال گذشته ۲۴۰ نفر بوده که در این بخش نیز با منفی هفت درصد کاهش نسبت به میانگین کشوری، رتبه سوم کشور را داشته ایم.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل استان کردستان، افزود: امسال در ۷ ماهه اول، در مجموع ۲۴۴ نفر جان خود را بر اثر تصادف از دست داده اند که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۶ درصد کاهش داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *