گۆڕان نیوز- مناسب سازی محیط شهری یکی از مسائل اساسی است، که جامعه توان‌خواهان با آن مواجهند زیرا بسیاری از معلولان به دلیل شرایط نامناسب کوچه و معابر و اماکن عمومی ناچارند در کنج خانه بنشینند و از تردد در این مکان‌ها پرهیز کنند.

فردین کمانگر


چند سالی است که در فضای عمومی و رسانه‎‌های جمعی بیش از پیش به دغدغه‌ها و مشکلات جامعه معلولان پرداخته می‌شود و جامعه امروز ما توانسته فرهنگ برخورد و رفتار با معلولان را در خود نهادینه کند و این عزیزان نیز به این مهم اذعان دارند اما آنچه که امروز معلولان را آزار می‌دهد وضعیت نامناسب معابر و اماکن عمومی است که نیازهای جامعه معلولان را در آن نادیده گرفته‌اند و این قشر از جامعه از بیشتر خدمات شهری و سایر خدمات محروم‌اند. به طور مثال یک فرد معلول برای انجام امور اداری خود با مشکل مواجه است یک فرد معلول برای انجام و استفاده از عابربانک‌های سطح شهر باید از کسی کمک بگیرد تا بتواند به سهولت از این امکانات دنیای مدرنیزاسیون بهره‌مند شود.
در بسیاری از جوامع توسعه یافته به بحث مناسب سازی شهری توجه ویژه شده و آن را به عنوان یک فرهنگ نهادینه کردند تا بستر تحول در جامعه را مهیا کنند زیرا مناسب سازی محیط شهری برای داشتن زندگی آرام و بی دغدغه همراه با رضایت‌مندی تمام اقشار جامعه از امکانات شهری از جمله مواردی است که به صورت یک استاندارد بین المللی، در تمام کشورهای دنیا پذیرفته شده، به طوری که سازمان ملل در سال‌های ۱۹۸۳ تا ۱۹۹۳ را دهه معلولان نامگذاری کردند.
البته باید به این مهم اذعان کرد که در کشور ما نیز مساله توان بخشی معلولان و جانبازان و مناسب سازی محیط شهری بحث جوان و در عین حال رو به رشدی است و «بر اساس مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی و به استناد بند (ج) ماده ۱۹۳ برنامه سوم توسعه کشور که در سال ۱۳۷۹ آیین نامه اجرایی آن به تصویب هیات وزیران رسید و با توجه به اینکه قانون درمورد مناسب سازی محیط شهری و اماکن دولتی صراحت دارد»، اما این امر در مقام اجرایی آن با چالش‌هایی مواجهه است. بنابراین می بایستی مناسب سازی شهری را یک فرهنگ بدانیم تا با فرهنگ مناسب بستر تحول در جامعه و سازمان های دولتی توسعه یابد تا جامعه توانخواهان نیز بتوانند به آسانی تردد و ظرفیت‌های و توانایی‌های خود را بالفعل کنند. و این نیازمند عزم جدی مسئولان و مدیران شهری است که بستر را مهیا کنند و این فرهنگ نیز در جامعه نهادینه و راه را برای حضور معلولان هموار کنیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *