رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کردستان گفت: ۶۲ درصد واحدهای صنعتی در استان فعال هستند و در این واحدها در مجموع ۱۳ هزار نفر اشتغال دارند.

 رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کردستان گفت: ۶۲ درصد واحدهای صنعتی در استان فعال هستند و در این واحدها در مجموع ۱۳ هزار نفر اشتغال دارند.

به گزارش خبرنگار گۆران، ارسلان ازهاری در نشست خبری با اصحاب رسانه‌ کردستان اظهار کرد: هم اکنون ۱۹۸ واحد تولیدی و صنعتی نیمه فعال در استان وجود دارد  و ۶۵ واحد غیرفعال هم در سطح استان داریم که ۶۱ واحد آن قابلیت برگشت به چرخه تولید دارند.

وی با اشاره به اینکه برخی ز ادامه فعالیت برایشان مقرون به صرفه نیست اضافه کرد: در سال گذشته با اقداماتی که انجام شده ۹ واحد راکد به چرخه تولید بازگشتند.

وی با بیان اینکه در همین راستا رشد اقتصادی هشت درصدی به عنوان اولویت مورد توجه قرار گرفته و در هین راستا سهم مشخصی با توجه به ظرفیت‌های مختلف مشخص شده است افزود: در بخش کشاورزی ۱۳.۲ دهم درصد، صنعت ۹.۸ دهم درصد، معدن ۲۱ درصد و خدمات ۶.۹ دهم درصد در راستای تحقق این مهم تکلیف تعیین شده است.

وی گفت: ارزش شرکت‌های دانش بنیان در سطح استان ۳۲ میلیارد تومان است که تقویت و توسعه این شرکت‌ها از اولویت‌های استان است که در این راستا دستورات لازم به دستگاه‌های اجرایی داده شده است.

ازهاری ادامه داد: براساس قانون معادن باید حساب‌های بانکی خود را در استان محل فعالیت افتتاح کنند اما واحدهای تولیدی و معادنی در کردستان فعالیت می‌کنند که حساب‌ بانکی در استان باز نکرده‌اند.

وی اضافه کرد: رسانه‌ها این موضوع را به عنوان یک مطالبه جدی دنبال کنند چرا که تحقق این مهم می‌تواند در توسعه استان نقش‌آفرین باشد و اگر لازم باشد اسامی آنها را اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

ازهاری افزود: فروش اموال مازاد دستگاه‌های اجرایی براساس دستورالعمل صادر شده باید عمل شود واحدهای مازاد به اختیار کمیته مشخص به ریاست استاندار کردستان تصمیم‌گیری می‌شود.

وی عنوان کرد: سال گذشته ۱۴۹ مجوز فروش اموال مازاد صادر شده که ۳۱ مورد با ۶۰  میلیارد تومان به فروش رسید و در حوزه سرمایه‌گذاری هزینه شد و مابقی هم در دست اقدام است.

ازهاری در ادامه به مشکلات و چالش‌های حوزه آب و اقداماتی که در این حوزه انجام شده گریزی زد و گفت: ۹۰ میلیون مترمکعب آب پشت سد گاران وجود دارد اما مردم مریوان به شدت با مشکل آب مواجه هستند.

ورود فاضلاب به داخل زریبار

وی عدم مدیریت واحد و جامع را از مشکلات مهم در دریاچه زریبار عنوان کرد و گفت: ورود فاضلاب به داخل زریبار از مشکلات اساسی است که از شرکت آب خواسته‌ایم هرچه زودتر در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کردستان توجه به توسعه روستایی را از اولویت‌های مهم این سازمان عنوان کرد و گفت: زمانی ما می‌توانیم به توسعه پایدار در روستاها دست پیدا کنیم که بتوانیم جمعیت روستایی را در روستاها حفظ کنیم.

وی اضافه کرد: اقتصاد روستاها در کنار انجام پروزه‌های عمرانی و خدماتی از نکات مهمی است که مورد توجه قرار گرفته و براساس ظرفیت‌های مختلف در روستاها برای توسعه آنها برنامه‌ریزی‌های لازم باید صورت بگیرد چرا که نمی‌توانیم یک نسخه واحد را برای تمام روستاها بپیچیم.

ازهاری افزود: با توجه به ظرفیتی که هر روستا دارد باید در حوزه توسعه و اشتغالزایی و رونق اقتصادی آنها گام‌های اساسی برداشته شود تا شاهد خروجی مثبت در برنامه‌ریزها باشیم.

توجه جدی به دیپلماسی اقتصادی

وی افزود: وعده‌های دولت داشتن نگاه یکسان به مردم به عنوان ولی‌نعمتان نظام و پررنگ کردن نقش مردم و استفاده از همه ظرفیت‌های کشور و اجماع‌سازی همه نیروها در مسیر خدمت با برداشتن ضابطه‌های دست و پاگیر و مبارزه جدی با فساد، جهش در تولید و تقویت کسب و کار و توجه جدی به دیپلماسی اقتصادی در کنار دیپلماسی سیاسی در آینده از اهداف و شعارهای دولت است.

وی اضافه کرد: اقدامات مثبت و سازنده‌ای از جمله سفرهای استانی، حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی و هدفمندی کامل یارانه‌ها، توسعه ارتباط تجاری با همسایگان، توسعه ارتباطات تجاری، افزایش ۶۸ درصدی ترانزیت، افزایش ۳۶ درصدی صادرات غیرنفتی، تدوین سند تحول مردمی و انجام اصلاحات در بودجه ۱۴۰۱ از اقدامات دولت سیزدهم در این یکسال بوده است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کردستان افزود: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به عنوان محور توسعه استان و دستگاه‌های پیشران توسعه رسالت‌هایی مهمی را بر عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *