گوران نیوز – مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان گفت: تجلیل از بزرگان فرهنگی فرصتی مغتنم برای اعتلای فرهنگی آن منطقه است و آشنایی با مشاهیر سهم ویژه ای در هویت بخشی جامعه دارد.

سمیه رمضان نیا خبرنگار گوران نیوز ، به گزارش گوران نیوز علی اصغر دریایی صبح جمعه در اولین جشنواره خوشنویسی امیر فرهنگ و هنر که در مجتمع امیرنظام گروسی برگزار شد اظهار کرد: مردم قدر شناس کردستان در طول تاریخ نشان دادند احترام خاصی برای مشاهیر خود قائل هستند و این مشاهیر تاریخ این دیار و مرز و بوم هستند.

وی افزود: تجلیل از بزرگان فرهنگی فرصتی مغتنم برای اعتلای فرهنگی آن منطقه است و آشنایی با مشاهیر سهم ویژه ای در هویت بخشی جامعه دارد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان اضافه کرد:امروز در مواجهه با فرهنگ جامعه سازی و هویت قومی و ملی اهمیت ویژه ای دارد و این مشاهیر ارتباط ویژه ای با هویت یک ملت دارد .

وی بر لزوم اجرای برنامه های فرهنگی و ملی اشاره کرد و ابراز داشت: برگزاری مراسمات فرهنگی و هنری و بزرگ‌داشت برای مشاهیر و کسانی که بخشی از تاریخ و فرهنگ این جامعه هستند نشان از درک و فهم و اخلاق زیبایی است که اسلام به ما به آن امیخته است.

وی ابراز کرد:افراد بزرگی همچون امیر نظام گروسی همچون ستارگانی هستند که بر تارک این سرزمین می درخشند و حفظ دستاورد های این بزرگان ضروری است.

وی اعلام کرد: حفظ و صیانت از این دستاوردها ضروری است و آثار این بزرگان باید در اختیار نسل های آینده قرار بگیرد.

دریایی کردستان را یک استان فرهنگی دانست و عنوان کرد: طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب استان کردستان یک استان فرهنگی است و این به جهت غنای فرهنگی این منطقه و توانمندی بزرگان این سرزمین است.

وی به شخصیت امیر نظام اشاره کرد و بیان کرد: امیر نظام گروسی از شخصیت های بزرگی بودند که از سن ۷سالگی به دلیل بلوغ و نبوغی که داشت علوم زیادی را کسب کرد پایشان مسی بود که‌ کسی که علاوه بر شخصیت سیاسی و نظامی یک ادیب و خطیب و یک هنرمند بزرگ بوده و نام ایشان همواره در تاریخ ایران اسلامی می درخشد.

وی گفت: امیرنظام گروسی از بزرگ مردانی است که به درستکاری معروف بوده و مورد توجه مقام اول مملکت و مردم بوده و این یک لطف الهی است که یک فرد بتواند مورد توجه همگان قرار بگیرد.

علی رضا دریایی تاکید کرد: اقدامات مهمی که امیر نظام گروسی برای ایران اسلامی انجام داده است و خدماتی که برای این مرز و بوم داشته نشان از شخصیت بالای این مرد دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با بیا اینکه نگاه ما به قضیه فرهنگ و هنر کاریکاتوری نیست گفت: این بدین معنی است که ما نمی‌خواهیم نگاه ما فقط به یک هنر باشد و که یک بخش را برجسته و یک بخش را کمرنگ جلوه دهیم بلکه یک نگاه متواضع داریم .

وی با تاکید بر اینکه سعی شده تا برنامه های فرهنگی و هنری از مرکز استان خارج و به شهرستان ها آورده شود اعلام کرد:سال گذشته برنامه های فرهنگی و هنری بسیاری در سطح استان برگزار شد و سعی داریم تا این برنامه ها تداوم داشته باشد.

دریایی با بیان اینکه تلاش داریم تا برنامه‌های فرهنگی و هنری با محوریت معرفی مشاهیر استان کردستان برگزار شود عنوان کرد: در همین راستا جشنواره بزرگ است مستوره اردلان نیز در شهر سنندج برگزار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *