گۆڕان نیوز- شهرستان بیجار با داشتن معادن متعدد در حوزه سنگ آهن به یکی از قطب های صنعتی استان کردستان تبدیل شده است.

سمیه رمضان نیا/ خبرنگار گۆڕان نیوز، بیجار شهرستانی با ذخایر معدنی فراوان است که نقش بسزایی در توسعه، پیشرفت و ایجاد اشتغال در استان کردستان ایفا می‌کند.

شهرستان بیجاراز لحاظ منابع طبیعی و خدادای دارای پتانسیل های بالقوه خوبی است که بدون شک استفاده بهینه از آن موجب پیشرفت این منطقه می شود

ظرفیت های کشاورزی، دامپروری، باغداری و معادن از جمله ظرفیت های مهم و ارشمند در این منطقه است اما متاسفانه آنچه که از اهمیت زیادی برخوردار است بیکاری جوانان این دیار است که به دردی بزرگ تبدیل شده است.

با ایجاد معادن متعدد سنگ آهن و تکمیل زنجیره فولاد  انتظار می رود این شهرستان در مسیر توسعه قرار بگیرد.

یکی از معادن مهم در شهرستان بیجار معدن صبار نور است که نقش مهمی در اقتصاد این منطقه ایفا می کند.

این معدن مهم در منطقه کرانی واقع شده است که به لحاظ جاده ای از محرومیت زیادی رنج می برد.

شرکت معدنی و صنعتی صبانور بزرگترین تولید کننده فرآورده های سنگ آهن در غرب کشور می باشد. که از مرحله اکتشاف، استخراج ، فرآوری سنگ آهن تا تولید محصولات کنسانتره و گندله دانه بندی فعال می باشد.

 سنگ آهن دانه بندی این شرکت، درمعادن باباعلی، گلالی و مجموعه معادن شهرک و کورکوره در استان های همدان و کردستان با تولید می شود.

 محصول سنگ آهن دانه بندی معادن با مشخصات کیفی مطلوب بعنوان خوراک مصرفی کارخانجات کنسانتره سازی صبانور مورد استفاده قرار می گیرد.

مجموعه معدنی و صنعتی صبانور دارای دو کارخانه کنسانتره سازی  و گندله سازی در استان همدان است و زنجیره تولید در این استان از مرحله تولید سنگ آهن دانه بندی تا تولید کنسانتره آهن و نهایتا گندله آهن بصورت پیوسته فعال می باشد و محصول گندله با ویژگی های کیفی مطلوب بعنوان خوراک مصرفی کارخانجات فولاد کشور به مصرف می رسد.

همچنین زنجیره تولید این مجموعه معدنی در استان کردستان از مرحله تولید سنگ آهن دانه بندی و مصرف آن بعنوان خوراک کارخانه کنسانتره سازی فعال می باشد، برنامه راه اندازی کارخانه گندله سازی بیجار و سایر پروژه های این مجموعه در مراحل تکمیلی زنجیره قرار دارد و افزایش ظرفیت تولید کارخانجات صبانور در برنامه های توسعه این مجموعه قرار دارد.

جاده هایی که زیر بار تردد ماشین خم شده است

با توجه به ظرفت های بسیار خوب معادن صبا نور یکی از چالش های مهم این منطقه نبود جاده دسترسی مناسب است که سالها است وعده سخات و تعریض این جاده شنیده می شود ولی در عمل چیزی وجود ندارد.

تردد روزانه ۲۰۰ تا ۲۵۰ خودروی باری سنگین و اضافه‌شدن ۲۰۰ دستگاه خودروی سنگین آب، دیگر نفس جاده را بریده است و عملاً در این راه پر پیچ‌وخم، نمی‌توان بیش از ۲۰ کیلومتر در ساعت حرکت کرد.

سال‌هاست که مردم عادی روستا‌های مسیر به علت تردد کامیون‌ها دچار خسارت مالی و حتی جانی شدند؛ ولی برای اینکه چرخ تولید کشور نخوابد، از بیان آسیب‌های جدی معدن به زندگی خود بیان نکرده‌اند.

مدیر روابط‌عمومی شرکت صبانور در نشست خبری با اصحاب رسانه و فعالان فضای مجازی بیجار، اظهارکرد: معادن نقش مهم و تاثیرگذاری در اقتصاد کشور و افزایش میزان اشتغال زایی بر عهده دارد.

محمد ستوده افزود: معادن از نعمت های مهم  خدادادی هستند و باید در راستای بهره مندی از این نعمت تلاش کرد و با توجه اشتغالزایی که معادن دارد نتوجه به این صنعت بسیار اهمیت دارد.

وی در ادامه از ثبت بالاترین رکورد تولید سنگ آهن و کنسانتره آهن درشرکت توسعه صنعتی ومعدنی صبانور از بدو تاسیس خبر داد و عنوان کرد: رکورد تولید سالانه کنستانتره یک میلیون و ۴۳۵ هزار و ۴۶۳ تن بود  که در پاییان سال ۱۴۰۲ این رکورد شکسته شد و به میزان  یک میلیون ۴۶۹ هزار و ۶۰۹ تن رسید.

وی ادامه داد: رکورد تولید سسالانه سنگ آهن ۳ میلیون و ۵۲۴ هزار و ۷۶۹ تن بود  که در پایان سال ۱۴۰۲ کل تولید به ۳ میلیون و ۸۵۷ هزار ۷۵۵ تن رسید که ما امیدواریم این روند همچنان ادامه داشته باشد.

ستوده با اشاره به اینکه سال بعد باید به ۱۰۰درصد افزایش نسبت به امسال  دست پیدا کنیم، تأکید کرد:  صبا نور جزء ۱۰ شرکت برتر معدنی کشور است و در همدان و کردستان تولید زنجیره سنگ‌آهن، گندله، آهن اسفنجی فعالیت دارد

مدیر روابط‌عمومی شرکت صبانور با اشاره به اینکه امسال نهضت راه‌سازی را به‌واسطه شرکت صبانور و سایر شرکت‌های معدنی و تولیدی در دستور کار قرار دارد، توضیح داد: امیدوارم امسال بخشی مهمی از تعهدات خود را دراین‌خصوص به نتیجه برسانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *