گۆڕان نیوز- نخستین کارگزاری صدور شناسنامه فرش کُردی به همت شرکت شهرک های صنعتی کردستان امروز یکشنبه با حضور جمعی از مسئولان و تولیدکنندگان فرش دستباف در استان افتتاح شد.

به گزارش گۆڕان نیوز، ایجاد خانه خلاق فرش، ثبت برند جهانی فرش سنندج و بیجار و راه‌اندازی کارگزاری صدور شناسنامه فرش از جمله برنامه‌های خوش فرش در استان کردستان است که امروز یکشنبه با افتتاح کارگزاری صدور شناسنامه فرش کردی، این سه برنامه مهم از سال گذشته تاکنون محقق شده است.

خوشه فرش در کردستان با حمایت و همت شرکت شهرک های صنعتی استان از ابتدای سال ۱۴۰۰ شکل گرفت و فعالیت‌های آن آغاز شد و تاکنون اقدامات ارزنده ای در راستای ارتقای جایگاه فرش دستباف کُردی انجام شده است.

یکی از دستاوردهای این خوشه صنعتی در استان ایجاد مرکز شماره گذاری صدور شناسنامه فرش دستباف کردستان است که با شناسنامه دار شدن فرش اصالت آن مشخص و تایید می شود. این شناسنامه حاوی نام بافنده، نوع مواد اولیه و نوع رنگ های به کار رفته در آن اعم از گیاهی و یا شیمیایی است.

در صورت سرقت فرش دارای شناسنامه به دلیل داشتن سند و کد پیگیری به سرعت قابل شناسایی در داخل و خارج از کشور است و از دیگر مزیت های این اقدام مهم ممانعت از فروش فرش های تقلبی به جای اصلی است.

تایید اصالت فرش دستباف کردستان

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی کردستان در افتتاحیه این کارگزاری در سنندج با اشاره به اینکه خوشه صنعتی یکی از مدل های توسعه صنعتی در دنیا است، اظهار کرد: خوشه صنعتی فرش در سه سال گذشته با همکاری ادارات متولی موفق به کسب دستاوردهای ارزشمندی برای استان شده است.

حمیدرضا امانی اظهار کرد: ثبت جهانی برند فرش سنندج و بیجار و گردآوری و چاپ طرح های قدیمی و اصیل فرش دستباف سنندج در قالب کتاب از جمله دستاوردهای این خوشه در سال ۱۴۰۲ بوده است و امسال هم شاهد راه اندازی کارگزاری صدور شناسنامه فرش کُردی در استان هستیم.

وی با اشاره به اینکه ۱۷ دفتر کارگزاری صدور شناسنامه فرش در ایران وجود دارد، بیان کرد: کارگزاری صدور شناسنامه فرش دستباف در کردستان ویژه غرب کشور است و شناسنامه فرش های تولیدی در استان های غربی در این کارگزاری تایید و صادر خواهد شد.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی کردستان بیان کرد: از جمله مهمترین مزایای صدور شناسنامه فرش تایید اصالت آن است و اینگونه خرید و فروش آن در بازارهای داخلی و جهانی هم با حفظ اصالت آن انجام خواهد شد.

صادرات فرش دستباف کردستان به به اقلیم کردستان عراق

 معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان گفت: صادرات فرش دستباف استان به اقلیم کردستان عراق و در ادامه آن، کشورهای اروپایی، از جمله برنامه هایی است که تاکنون در این راستا نشست هایی با طرف مقابل داشته ایم و امیدواریم شاهد تحقق آن باشیم.

علی نوری در مراسم اظهار کرد: با توجه به ظرفیت های موجود در تولید فرش دستباف در استان، نگاه ویژه ای هم نسبت به رونق و توسعه این هنر وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه افزون بر ۹۰ هزار بافنده فرش دستباف در این استان فعالیت می کنند، افزود: سالانه ۲۰۰ هزار مترمربع فرش دستباف در استان تولید می شود و این بیانگر پتانسیل تولید این کالای ارزشمند در این منطقه است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان ادامه داد: تاکنون اقدامات مطلوبی هم چون ثبت جهانی برند فرش‌های سنندج و بیجار و ایجاد مرکز صدور شناسنامه فرش دستباف در استان انجام شده است.

نوری به جایگاه فرش دستباف در دهه ۹۰ نه تنها در کردستان بلکه کل کشور اشاره کرد و گفت: در آن سال ها بیش از ۵۰۰ میلیون دلار صادرات فرش دستباف انجام می شود که به دلیل تحریم های ظالمانه استکبار جهانی این میزان به کمتر از ۴۰ میلیون دلار رسیده است.

وی با اشاره به اینکه امروزه کشورهای دسته دوم و سوم صنعت فرش بیشترین صادرات این کالای گرانبها را انجام می دهند، بیان کرد: باید با اولویت سنجی تلاش کنیم جایگاه از دست رفته این صنعت را در استان بازگردانیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان بیان کرد: با مسئولان اقلیم کردستان عراق در نشست هایی که داشته ایم پیرامون صادرات فرش دستباف از اقلیم به کشورهای اروپایی مذاکراتی انجام دادیم و توافق نامه ای هم با کمیته امداد کشور مبنی بر صادرات این محصول امضا شده است.

نوری افزود: افزون بر پیگیری مسائل مربوط به صادرات فرش دستباف باید برگزاری نشست های تخصصی و همایش های بین المللی و ملی را دستور کار قرار دهیم تا استان از بی تحرکی در صنعت فرش خارج شود.

تولید صادرات محور فرش دستباف

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کردستان هم در این مراسم با اشاره به اینکه هنر صنعت فرش دستباف یکی از ظرفیت های بی نظیر استان است، اظهار کرد: تولید صادرات محور فرش دستباف از جمله برنامه های استان است.

بختیار خلیقی ادامه داد: در راستای اجرای برنامه مذکور نیاز به صدور شناسنامه فرش دستباف داشتیم که این مهم هم امروز با افتتاح کارگزاری مربوطه شکل گرفت.

وی اضافه کرد: کارگزاری صدور شناسنامه فرش دستباف در راستای حمایت از فعالان اقتصادی حوزه فرش و هنرمندان این عرصه در استان راه‌اندازی شده است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کردستان با بیان اینکه براساس قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هر کالایی که در کشور تولید می شود باید دارای کد رهگیری باشد، یادآور شد: از امروز مجوز صدور شناسنامه برای کارگزاری فرش دستباف در استان صادر شده است و این مرکز ظرفیت تحت پوشش قراردادن غرب کشور را هم دارد.

خلیقی با بیان اینکه با افتتاح این مرکز به راحتی صحت اصالت فرش دستباف تایید می شود، بیان کرد: در حال حاضر ۵۰ هزار نفر از بافندگان فرش استان در تشکل های فرش دستباف ثبت نام کردند و عضویت دارند.

کارگزاری صدور شناسنامه فرش دستباف کردستان در ساختمان کلینیک کسب و کار کردستان واقع در شهرک صنعتی سنندج یک واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *