گۆڕان نیوز- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان گفت: در راستای برنامه‌ریزی هفته فرهنگی استان کردستان در سلیمانیه عراق که با ویژه برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری همراه خواهد بود در دیدار با “محسن ادیب” مدیرکل روشنبیری سلیمانیه، مقدمات برگزاری و اجرای این هفته فرهنگی فراهم شد.

به گزارش گۆڕان نیوز، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان در راس هیاتی جهت دیدار با مقامات فرهنگی وهنری و شرکت در چند برنامه فرهنگی و هنری به سلیمانیه عراق سفر کرد.

علی اصغر دریایی روز یکشنبه در تشریح دستاوردهای این سفر در جمع خبرنگاران در سنندج، از استقبال مقامات سلیمانیه از اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری هنرمندان استان کردستان در این منطقه ابراز خوشحالی کرد.

وی افزود: در بازدید از نمایشگاه مجسمه سازان کُرد که با حضور اساتید برجسسته مجسمه سازی استان کردستان از جمله هادی و مهدی ضیاء الدینی و استاد عزت صادقی برگزار شد، از استقبال بی نظیر مردم از این نمایشگاه صحبت شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با اشاره به برگزاری کنفرانس گردشگری ایران در شهر سلیمانیه عراق، ادامه داد: یکی از اهداف برگزاری نمایشگاه‌های فرهنگی و هنری در اقلیم کردستان عراق جذب گردشگر فرهنگی و معرفی توانمندی‌های استان کردستان است.

مقدمات برگزاری هفته فرهنگی کردستان در سلیمانیه عراق فراهم شد

وی با اشاره به توانمندی‌های هنرمندان عرصه سینما و فیلم سازی استان کردستان گفت: در دیدار با “فواد جلال” دبیر فستیوال فیلم سلیمانیه عراق مقدمات برگزاری هفته فیلم استان در این شهر در قالب تفاهم نامه همکاری ۲جانبه نیز فراهم شد.

دریایی با اشاره به جشنواره‌های عرصه تئاتر صحنه ای و خیابانی استان کردستان و توانمندی‌های هنرمندان هنرهای نمایشی استان گفت: در بیشتر جشنواره‌های عرصه نمایش از هنرمندان و گروه‌های هنری اقلیم کردستان دعوت کردیم با ارائه آثار در این جشنواره‌ها حضور فعال داشته باشند چون معتقدیم این مراودات هنری اتفاق مبارکی است.
 

وی ادامه داد: بنا به اشتراکات فرهنگی، قومی و زبانی میان مناطق کردنشین غرب ایران و سلیمانیه عراق، مراودات فرهنگی و هنری از جمله اجرای هفته‌های فرهنگی و برگزاری نمایشگاه‌های مشترک در ایران و اقلیم کردستان عراق مدنظر قرار خواهد گرفت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان اظهار کرد: اخیراً نگارخانه هنر سنندج به مدت یک هفته میزبان عکس مشترک هنرمندان عکاس اقلیم کردستان عراق و استان‌های کُردنشین غرب کشور بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان و هیات همراه همچنین در سفر به سلیمانیه عراق به تماشای نمایش “لیکرترازان” (جداشدگان) که با استقال خوبی از سوی مردم مواجه بود نشست.
 

از دیگر برنامه های سفر کاری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان به شهر سلیمانیه عراق علاوه بر بازدید از خانه فرهنگ ایران در سلیمانیه عراق و کلاس آموزشی زبان فارسی در این مرکز فرهنگی، بازدید از مزار زنده یاد مام جلال طالبانی، رییس جمهور اسبق عراق بود که با ذکر فاتحه بر روح آن مرحوم و نوشتن یادبود بر دفتر این مزار، یاد وی گرامی داشته شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *