گۆڕان نیوز- استاندار کردستان گفت: برای تقویت دیپلماسی تجاری و اقتصادی با اقلیم کردستان عراق تمام تلاش خود را بکار می گیریم و در این راستا از هیچ کوششی فروگذار نخواهیم کرد.

به گزارش گۆڕان نیوز، اسماعیل زارعی کوشا روز چهارشنبه در مراسم افتتاح چهارمین نمایشگاه اختصاصی ایران در سلیمانیه عراق اظهار کرد: یکی از مقاصد جدی کشور ایران برای توسعه مبادلات و تعاملات به ویژه در حوزه اقتصادی و تجاری، منطقه اقلیم کردستان عراق است.

وی یادآور شد: خوشبختانه در ۲ سال اخیر ارتباطات بسیار خوبی با مسئولان این دو استان به ویژه استان سلیمانیه داشته‌ایم.

استاندار کردستان با بیان اینکه استان کردستان از ظرفیت‌های ویژه‌ای در حوزه‌های مختلف برخوردار است، افزود: هم در حوزه صنعت و معدن و هم در حوزه کشاورزی و هم در بخش گردشگری ظرفیت‌های کم نظیر و بی‌بدیلی داریم.

زارعی کوشا اضافه کرد: در حوزه گردشگری وجهه‌های مشترک با اقلیم داریم و مواهبی که خداوند در کردستان قرار داده مثل ظرفیتی که در اورامان داریم قابل توجه و بسیار ارزشمند است.

وی گفت: منظر هورامان ۲ سال قبل در یونسکو ثبت جهانی شد و این مهم توجه ویژه ای را به خود جلب کرد؛ بنابراین به دنبال این هستیم از این ظرفیت برای تقویت گردشگری استان بهره بگیریم.

استاندار کردستان به دیگر ظرفیت‌های گردشگری در کردستان هم گریزی زد و گفت: کردستان میراث ناملموس بسیار زیاد و ارزشمندی دارد که ظرفیت خاصی برای گردشگران از همه دنیا است.

زارعی کوشا یادآور شد: توسعه گردشگری و زیرساخت‌ها در این حوزه لازم و ضروری بوده و می‌تواند در ارتقای شاخص‌های سرمایه‌گذاری هم تاثیرگذار باشد.

وی ابراز امیدواری کرد که نمایشگاه سلیمانیه به تمام اهداف و دستاوردهایی که برای آن هدف‌گذاری شده دست پیدا کند و ادامه داد: از اینکه توفیق حضور در این نمایشگاه را پیدا کردیم، خرسندیم و از برگزارکنندگان این نمایشگاه به ویژه سرکنسولی تقدیر می‌کنیم.

استاندار کردستان افزود: در کنار ظرفیت‌هایی که می‌تواند برای گردشگران جذاب باشد، جو هنری بی نظیر موسیقی است که در روزهای اخیر ۱۸ قوم از ایران در جشنواره ای که در سنندج برگزار شد حضور داشتند.

زارعی کوشا اضافه کرد: این جشنواره با استقبال بسیار خوب هنرمندان و هنردوستان از سراسر استان و حتی کشور برگزار شد و به صورت مستقیم و زنده از شبکه های مختلف داخلی و شبکه‌های فراملی صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش شد.

وی گفت: ظرفیت‌های خوبی در حوزه گردشگری سلامت در کردستان فراهم شده است و این مسیر را با قوت و قدرت ادامه می‌دهم و در آینده نزدیک یک مجموعه فوق تخصصی درمان سرطان را در کردستان اماده خواهیم کرد.

صدور ۲۱ مجوز سرمایه‌گذاری بی‌نام

استاندار کردستان تاکید کرد: کردستان در حوزه معادن نیز استان پنجم کشور است ۱۸ ماده معدنی همچون سنگ آهن، طلا و سنگ‌های ساختمانی و زینتی در کردستان وجود دارد.

زارعی کوشا با بیان‌اینکه ۵۰ درصد از تولید طلای ایران مختص کردستان است، گفت: سرمایه‌گذاری‌های خوبی در زمینه فولاد و سنگ آهن نیز در سال‌های اخیر در استان صورت گرفته و الان هم ظرفیت برای ورود سرمایه گذار وجود دارد سیاست ما در این عرصه تکمیل زنجیره فولاد است.

وی افزود: اخیرا سرمایه گذارانی از اقلیم برای سرمایه گذاری در پهنه معدنی دیواندره اعلام آمادگی کرده‌اند و فرایند کار در حال انجام است.

استاندار کردستان اضافه کرد: سیاست اصلی و اساسی در دولت سیزدهم تسهیل در فرایند سرمایه گذاری است ما رکورد سریعترین صدور مجوزهای سرمایه گذاری کشور را در اختیار داریم.

زارعی کوشا ادامه داد: صدور مجوز برای سرمایه‌گذارانی که از اقلیم برای پهنه معدنی سنگ آهن دیواندره ورود کردند کمتر از ۴۰ دقیقه طول کشید.

وی اظهار کرد: فرایندهای سرمایه گذاری در کردستان بسیار آسان و کوتاه شده و در کنار آن بسته‌های سرمایه‌گذاری بی نام هم آماده برای ارائه به سرمایه‌گذاران است.

استاندار کردستان با بیان اینکه در حوزه کشاورزی هم استان کردستان یکی از قطب‌های کشاورزی در ایران است، گفت: تمرکز ما در این بخش بر صنایع تبدیلی و صنایع بسته بندی و تکمیل زنجیره ارزش است.

زارعی کوشا تاکید کرد: امروز ما در کردستان وظیفه اول خود را حمایت از سرمایه گذاری می‌دانیم در این راستا نسبت به اقلیم با توجه به اشتراکات زیادی که داریم توجه خاصی وجود دارد.

استاندار کردستان در حاشیه این نمایشگاه با تجار و بازرگانان اقلیم کردستان عراق نیز دیدار و گفت و گو کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *