گۆڕان نیوز- مدیرکل صنعت معدن و تجارت کردستان گفت: در حال حاضر ۸۷ هزار نفر در شعاع ۲۰ کیلومتری مرزهای کردستان سکونت دارند.

به گزارش گۆڕان نیوز، بختیار خلیقی در دومین جلسه شورای ساماندهی مبادلات مرزی کردستان اظهار داشت: تا قبل از سال ۱۳۹۶ پنج معبر کولبری در کردستان وجود داشت که ۱۵ هزار و ۳۰۰ کارت کولبری برای خانوارها صادر شده بود و از طریق آنها مرزنشینان اقدام به واردات کالا می‌کردند ولی از آن سال به بعد تعدادی از این معابر به دلایلی تعطیل شدند.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کردستان افزود: در سال ۱۳۹۶ آیین‌نامه ساماندهی بازارچه‌های موقت غیررسمی ابلاغ شد و براساس آن یک بازارچه تکمیلی و ۲ بازارچه ایجادی در کردستان تعریف شد که سیرانبند بانه به عنوان بازارچه تکمیلی و مله خورد سروآباد و خانم شیخان مریوان که مدتی است به برده‌ره‌شه منتقل شده است، به عنوان بازارچه ایجادی در استان فعال شدند.

وی با اشاره به گذشت حدود ۶ سال از تعطیلی بازارچه‌های مرزی، افزود: با توجه به اینکه اتفاق به این امر اعتراض داشتند، موضوع کولبری بررسی شد تا مرز نشینان بتوانند همانند قبل فعالیت مرزی خود را از پنج معبر کولبری استان از سر بگیرند.

خلیقی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۸۷ هزار نفر در شعاع ۲۰ کیلومتری مرزهای کردستان سکونت دارند، گفت: که بر اساس آخرین تغییرات آیین‌نامه هیئت وزیران، تخفیف سود بازرگانی برای هر سرپرست خانوار مرزنشین ۷۰۰ هزار تومان لحاظ شده است.

تدوین طرح بازارچه‌های کولبری کردستان

مدیرکل دفتر امنیتی و انتظامی استانداری کردستان نیز در این جلسه از تدوین طرح بازارچه‌های کولبری خبر داد و بر لزوم تسریع در به نتیجه رساندن این طرح تاکید کرد و گفت: اطلاع رسانی گسترده‌ای در فضای رسانه‌ای و اذهان عمومی در خصوص بازگشایی بازارچه‌ها انجام شده که باید جمع‌بندی طرح هر چه سریع‌تر به اتمام برسد.

محمد رضایی افزود: در این طرح کسانی که در شعاع ۲۰ کیلومتری مرزها سکونت داشته و از شغل و بیمه بی‌بهره‌اند می‌توانند با در اختیار داشتن کارت در امر انتقال کالا از این بازارچه‌ها فعالیت کنند.

رضایی افزود: پیشنهاد می‌شود عملکرد بازارچه زیر نظر کارویژه مرز شورای تامین استان باشد که در امنیت عمران و سامان‌دهی مرز عمران مرز نیز تاثیر خواهد داشت.

مدیرکل دفتر امنیتی و انتظامی استانداری کردستان خاطرنشان کرد: بازارچه‌های موقت مرزی جامعه هدف خود را دارد و تناقضی با یکدیگر ندارد و در عین حال هر پنج بازارچه استان فعال خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *