استاندار کردستان با اشاره به برنامه‌های استانداری کردستان در ایام دهه فجر در استان، گفت: دهه فجر امسال ۳۴۴ پروژه با ۲ هزار و ۲۶۸ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری افتتاح و ۲۰ طرح نیز با هزار و ۶۸۷ میلیارد تومان هزینه، کلنگ‌زنی می‌شود.

گۆڕان نیوز- «اسماعیل زارعی کوشا» می‌گوید: پروژه راه آهن همدان – سنندج بیش از ۹۰ درصد پیشرفت دارد برای اتمام آن هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان دیگر نیاز است

استاندار کردستان با اشاره به برنامه‌های استانداری کردستان در ایام دهه فجر در استان، گفت: دهه فجر امسال ۳۴۴ پروژه با ۲ هزار و ۲۶۸ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری افتتاح و ۲۰ طرح نیز با هزار و ۶۸۷ میلیارد تومان هزینه، کلنگ‌زنی می‌شود.

افزایش ۶۲ درصدی ارزش ریلی اعتباری پروژه‌ها

به گزارش گۆڕان نیوز، «اسماعیل زارعی کوشا» در نشست خبری با رسانه‌ها در سنندج اظهار کرد: پروژه‌های قابل افتتاح دهه فجر امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ ریالی ۶۲ درصد افزایش دارد و باتوجه به اقدامات انجام شده در استان، تعداد پروژه‌ها در روزهای آینده بیشتر هم شود.

وی با تاکید بر اتمام پروژه‌های نیمه تمام در استان عنوان کرد: در مجموعه دولت سامانه‌ای به نام منتاک طراحی شده است که همه طرح‌های عمرانی و جزییات آن ثبت می‌شود و بعد از تایید، در ردیف پروژه‌های قابل افتتاح قرار می گیرد.

استاندار کردستان با اشاره به اینکه آغاز عملیات اجرایی کلان پروژه پتروشیمی بعثت با ۷۵۰ میلیون یورو (۳۰ هزار میلیارد تومان) سرمایه‌گذاری از جمله طرحهای دهه فجر است، افزود: این طرح از لحاظ تسهیلات با مشکل مواجه بود که در سفر رییس جمهور مصوب شد، پنج بانک عامل، تسهیلات مورد نیاز این طرح را تامین کنند و امروز همه فرآیند کار انجام شده و در مراحل نهایی است و امیدواریم تا پایان دولت (۱۴۰۴) به بهره برداری برسد.

زارعی کوشا طرح های قابل افتتاح شهرداری سنندج را هم ۳۹۳ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: دهه فجر برای اولین بار اینترنت ۵G در سنندج بهره برداری می شود و سپس شهرستان‌های دیگر در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی همچنین عنوان کرد: بهره‌برداری از یک سایت گلخانه در سقز با ۹۸۰ میلیارد تومان هزینه، کشتارگاه صنعتی دام سقز با ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری، احداث ۲ بلوک خوابگاه متاهلی مصوبات سفر رییس جمهور و بهره‌برداری از بیمارستان تامین اجتماعی در سقز و دیواندره، از دیگر پروژه‌های مهم دهه فجر است.

استاندار کردستان با بیان اینکه در دهه فجر در مریوان واحد پرواربندی گوساله با ۳۰ میلیارد تومان هزینه آماده افتتاح است، ادامه داد: در همین ایام، ایستگاه پمپاژ آب اضطراری پل شیخ سنندج با ۲۵ میلیارد تومان هزینه و پست برق ۶۳.۲۰ ولت CHP سنندج با ۵۳۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری افتتاح می شود.

«اسماعیل زارعی کوشا»  اضافه کرد: بهره‌برداری از تقاطع غیرهمسطح سقز بوکان با ۲۵ میلیارد تومان هزینه، بهره‌برداری از ۱۴‌.۲ میلیارد تومان فیبرنوری، افتتاح سردخانه گلشن قروه با ۱۲ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری از دیگر پروژه‌های قابل افتتاح در دهه فجر است.

نظارت جدی بر عملکرد دستگاه‌ها

استاندار کردستان در ادامه به پیشرفت‌های استان در چند دهه گذشته تاکنون پرداخت و عنوان کرد: با توجه به توسعه در بخش های مختلف، مقایسه امروز کردستان با قبل از انقلاب به هیچ وجه مقدور نیست.

زارعی کوشا با بیان اینکه با وجود پیشرفت‌ها، نارسایی هایی نیز وجود دارد و به دنبال رفع آن هستیم، افزود: در سالی که گذشت تلاش ما در حوزه عمرانی اتمام پروژه های نیمه تمام و فراهم کردن زمینه برای توسعه سرمایه گذاری بود که البته توفیقاتی نیز حاصل شد.

وی منشا اصلی عقب ماندگی در بخش های اقتصادی و سرمایه گذاری را بوروکراسی اداری دانست و ادامه داد: مدیران باید با نظارت جدی بر عملکرد دستگاه‌ها، زمینه رضایت مندی مردم و سرمایه گذاران را فراهم کنند.

استاندار کردستان با تاکید بر اینکه سیستم اداری استان چابک نیست، افزود: تلاش ما اصلاح سیستم اداری و رفع ناکارآمدی دستگاه‌ها است.

انتقاد سازنده؛ معیار

ستاندار کردستان از رسانه ها خواست دلسوزانه حقایق را منعکس کنند و نقد و انتقاد سازنده را به عنوان یک معیار مد نظر داشته باشند.

«اسماعیل زارعی کوشا» تاکید کرد: بعد از وقایع اخیر باید عملکرد خودمان را بررسی و میزان شناخت خود از دشمنان و شجاعت در مقابله با تبلیغات رسانه‌ای آنان را ارزیابی کنیم.

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره آخرین وضعیت پروژه راه آهن تهران- همدان – سنندج نیز اظهار کرد: این طرح بیش از ۹۰ درصد پیشرفت دارد اما برای اتمام آن که مربوط به زیرساخت و ساختمان سه ایستگاه است به یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان دیگر نیاز دارد که در سفر رئیس جمهور به استان اعتبار مورد نظر مصوب شد.

استاندار کردستان مطالبات پیمانکاران این پروژه از دولت را بیش از ۸۳۰ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: امسال نیز ۳۵۰ میلیارد تومان برای این طرح تخصیص یافته است.

زارعی کوشا اضافه کرد: در صورتیکه از اعتبار مورد نیاز، ۸۰۰ میلیارد تومان آن تخصیص یابد، طی چهار ماه اول سال آینده این پروژه به بهره برداری می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *