گۆڕان نیوز- مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان گفت: از ابتدای امسال تا پایان آذرماه، ۴۳۰ حلقه چاه آب غیرمجاز در نقاط مختلف استان مسدود شد.

گۆڕان نیوز- مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان گفت: از ابتدای امسال تا پایان آذرماه، ۴۳۰ حلقه چاه آب غیرمجاز در نقاط مختلف استان مسدود شد.

به گزارش گۆڕان نیوز، مهندس آرش آریانژاد اظهار کرد: با انسداد این تعداد چاه، ۱۰ میلیون مترمکعب آب به آبخوان‌های استان برگشت داده شد که عمده این چاه ها عمیق و در مناطق ممنوعه دشتهای شرقی استان قرار داشت.

وی بر لزوم احساس مسئولیت همه نسبت به حفاظت از منابع آبی تاکید کرد و افزود: در حال حاضر ۱۴ هزار حلقه چاه آب مجاز دارای پروانه بهره‌برداری در استان وجود دارد و تعداد چاه‌های غیرمجاز نیز حدود هشت هزار حلقه است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان ادامه داد: چاه‌هایی با عمق بسیار کم نیز وجود دارند که هیچ تاثیری بر روی منابع آب زیرزمینی ندارند اما چون فاقد مجوز هستند به عنوان چاه غیرمجاز شناخته می‌شوند.

مهندس آریانژاد اضافه کرد: در حال حاضر در بعضی از محدوده‌های مطالعاتی استان به تناسب وضعیت آبخوان و یا منابع آبی، مجوز حفر چاه در بخش‌های مختلف شرب، صنعت و کشاورزی صادر می‌ شود اما در شرق استان در مناطق ممنوعه، به دلیل افت شدید منابع آب زیرزمینی مجوزی صادر نمی گردد.

وی با بیان اینکه به منظور ممانعت از اضافه برداشت  آب، کنتورهای هوشمند بر روی چاه‌های مجاز نیز نصب می‌شود، یادآور شد: مردم می‌توانند از طریق تماس تلفنی با ادارات منابع آب شهرستان‌ها و یا مراجعه حضوری، موارد تخلفات آبی را گزارش نمایند تا در اسرع وقت به آن‌ها رسیدگی شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان افزود: از جمله اقدامات اثرگذار در راستای صیانت و حفاظت از منابع آب استان، اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی است که بخشی از اقدامات آن شامل: انسداد چاه‌های غیرمجاز، نصب کنتورهای هوشمند و حجمی، استقرار و تقویت گروه‌های گشت و بازرسی، اجرای پروژه تغذیه مصنوعی و پخش سیلاب، برگزاری مستمر جلسات شورای حفاظت آب استان، ساماندهی شرکت‌های حفاری و  اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در قالب اجرای طرح داناب و گسترش سواد آبی است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *