گۆڕان نیوز- تا چند سال پیش واردکننده لوازم خانگی چینی بود تا اینکه تصمیم گرفت خود تولیدکننده شود که هم به تولید رونق ببخشد و هم زمینه‌ای برای اشتغال و بکارگیری جوانان تحصیلکرده، کولبران و زنان سرپرست خانوار در شهرستان مرزی بانه را فراهم نماید.

گۆڕان نیوز- تا چند سال پیش واردکننده لوازم خانگی چینی بود تا اینکه تصمیم گرفت خود تولیدکننده شود که هم به تولید رونق ببخشد و هم زمینه‌ای برای اشتغال و بکارگیری جوانان تحصیلکرده، کولبران و زنان سرپرست خانوار در شهرستان مرزی بانه را فراهم نماید.

به گزارش گۆڕان نیوز به نقل از فارس، مرز امنیت خود را از مرزبان و مرزبانان دارد و اگر معیشت مرزبانان تامین نشود ممکن است، امنیت در مرز با مشکل مواجه شود، وضعیت اشتغال در شهرهای مرزی هر سال بدتر می‌شود و نرخ بیکاری بالاتر از میانگین کشوری، همانطور که آمارها نشان می‌دهد نرخ بیکاری در استان کردستان بالا است و عبور از این وضعیت مستلزم توسعه و رونق واحدهای تولیدی کوچک و زودبازده است که می‌تواند باعث رونق تولید، اقتصاد و اشتغالزایی در این مناطق شود.

دنبال سوژه‌ای از جنس تولید، مسیر سنندج تا بانه را در پیش می‌گیریم و قبل از ورود به بانه مسیرمان را به سمت شهرک صنعتی این شهرستان مرزی کج می‌کنیم.

صدا، صدای تولید است و کار

صدای حرکت چرخ‌ واحد‌های تولیدی در شهرک‌ صنعتی بانه را می‌توان شنید، به دنبال آدرس واحد تولیدی «شرکت فناور فرتاک با برند ناسا الکتریک» شهرک صنعتی بانه را بالا و پایین می‌روم، نبض واحد تولیدی آقای امید محمودی با اشغال‌زایی بیش از ۱۷۰ نفر با ریتم بسیار خوب می‌تپد.

این شرکت تقریبا ۴ سال پیش پا به عرصه وجود گذاشت و با چرخش چرخ‌هایش امید را در دل جوانان تحصیلکرده در این نقطه مرزی کاشت.

امید محمودی مدیرعامل این شرکت تولیدی تا چند سال پیش واردکننده لوازم خانگی چینی بود تا اینکه تصمیم گرفت خود تولیدکننده شود که هم به تولید رونق ببخشد و هم زمینه‌ای برای اشتغال و بکارگیری جوانان تحصیلکرده، کولبران و زنان سرپرست خانوار در شهرستان مرزی بانه را فراهم نماید….

محمودی می‌گوید: فعالیت بنده در بازار لوازم خانگی کوچک مقیاس مربوط به یکی دو سال اخیر و راه‌اندازی این واحد صنعتی نیست بلکه پیش از این نیز در این زمینه البته به عنوان واردکننده فعالیت داشتیم.

محصول را به صورت آماده از گمرکات مختلف مانند خرمشهر، بندرعباس و غیره وارد می‌کردیم و در بازار به متقاضیان ارائه می‌دادیم کاری که سود خوبی هم داشت تا اینکه در سال ۹۶ زمانی که واردات لوازم خانگی ممنوع و شرایط برای تولید مهیا شد، پا به عرصه تولید گذاشتیم.

بسته شدن بازارچه‌های مرزی از یک سو و ممنوعیت ورود کالاها به ویژه لوازم خانگی فشار مضاعفی در حوزه اقتصادی به مردم بانه که پیشه‌ای جز تجارت و کولبری نداشتند، وارد کرد.

این مساله شرایطی ایجاد کرد که تعدادی از سرمایه‌داران و فعالین اقتصادی بانه به فکر راه‌اندازی واحدهای تولید بیفتند و به این ترتیب شهرک صنعتی در این شهر مرزی که تا قبل از آن زمان، دو سه واحد بیشتر نداشت، جان بگیرد و همین زمینه‌ساز رونق تولید و اشتغالزایی و جذب نیروهای تحصیلکرده‌ای شد که به جای کولبری، در قالب این واحدهای تولیدی در پازل تولید و اقتصاد کشور نقش‌آفرینی کنند.

مولود مبارک

شرکت ناسا الکتریک سال ۹۸ با اشتغالزایی اولیه ۲۰ نفر در فاز اول شروع بکار کرد و با سرمایه‌گذاری بیشتر فازهای توسعه‌ای این واحد صنعتی وارد مدار شد و میزان اشتغال آن به ۱۷۰ نفر افزایش یافت.

در حال حاضر در این واحد صنعتی که با سرمایه‌گذاری بیش از ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیارد تومان آورده شخصی و ۷۰ میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش راه‌اندازی شد، ۴۷ نوع محصول کوچک لوازم خانگی را تولید می‌شود.

از رونق تولید تا برنامه‌ریزی برای صادرات

میزان تولید روزانه این واحد تولیدی ۶۰۰ محصول متنوع است و طبق برنامه ریزی دنبال این هستیم با بومی‌سازی کامل قطعات در داخل کشور بستر رونق صادرات را فراهم کنیم.

ظرف دو ماه آینده محصولاتی که بیش از ۷۰ تا ۸۰ درصد قطعات آن در داخل تولید شود

ظرف دو ماه آینده محصولاتی که بیش از ۷۰ تا ۸۰ درصد قطعات آن در داخل تولید شود و قابلیت رقابت با نمونه خارجی آن دارد به خارج از مرزهای کشور به ویژه به اقلیم کردستان عراق صادر می‌کنیم.

۸۰ تا ۹۰ درصد قطعات برخی محصولات تولیدی این واحد صنعتی در داخل خود مجموعه و یا در سایر واحدهای شهرک صنعتی بانه تولید می‌شود موضوعی که بستر را برای رونق سایر واحدهای تولیدی و تولد واحدهای جدید فراهم کرده است.

برابری در فرصت‌های شغلی

این کارآفرین از توجه به اصل مهم برابری در ایجاد فرصت‌های شغلی در این واحد می‌گوید اینکه حتی توانخواهان هم دیده شده‌اند، ۵۰ درصد از فرصت‌های شغلی ایجاد شده واحد تولیدی ناسا به بانوان و ۵۰ درصد هم به مردان اختصاص داده‌اند و برای چند نفر از جامعه معلولین نیز با توجه به توان جسمی‌شان، اشتغال ایجاد شده است.

امید محمودی ابراز امیدواری کرد، با توسعه و رونق تولید، اشتغال مستقیم ۱۷۰ نفری را تا پایان امسال و سال آینده به ۳۰۰ تا ۵۰۰ نفر افزایش دهند.

آموزش قبل از ورود به عرصه تولید

نیروهایی که در این واحد تولیدی بکارگیری می‌شوند متناسب با رشته تحصیلی به مدت ۱۵ روز آموزش می‌بینند و بعد از آن نیز در حین کار، هم از برنامه‌های آموزشی، تعمیرف مونتاژ، رفتار سازمانی و غیره بهره‌مند می‌شوند.

تلاش و حمایت پیش‌نیاز توسعه تولید

این کارآفرین بانه‌ای می‌گوید: بدون شک توسعه و رشد در هر بخشی به ویژه در حوزه صنعت نیاز به تلاش، کوشش و همدلی دارد، دولت طی سال های اخیر در حمایت از رشد صنعتی در بانه حمایت های خوبی داشته اما توسعه این بخش در این نقطه مرزی نیاز به نگاه ویژه و حمایت جدی مسئولان دارد.

دولت حمایت‌های خوبی از رونق صنعت در بانه انجام داده است، اما نوپا بودن بخش صنعت در این شهرستان نیازمند توجه بیشتر متولیان امر است

ایجاد واحدهای تولیدی و صنعتی متعدد در این شهرک صنعتی حاصل این نگاه ویژه است تا جایی که ۸ واحد صنعتی دیگر در این شهرک در حال ساخت است.

همانطور که عنوان کردم، دولت حمایت‌های خوبی از رونق صنعت در بانه انجام داده است، اما نوپا بودن بخش صنعت در این شهرستان نیازمند توجه بیشتر متولیان امر است.

محوطه شهرک صنعتی بانه در شأن واحدهای مستقر در آن نیست در حالیکه به زودی قرار است منطقه آزاد و منطقه ویژه اقتصادی بانه هم راه‌اندازی شود که وجود مشکلات و نامتناسب‌بودن معابر شهرک به نوعی سرمایه‌گذاران و شرکای خارجی واحدهای تولیدی را دلسرد می‌کند.

سرمایه عظیمی برای راه‌اندازی تک‌تک واحدهای تولیدی و صنعتی در این شهرک هزینه شده است، نباید اجازه دهیم این سرمایه‌ها به دلیل نبود برخی زیرساخت‌ها لطمه ببیند.

رونق و توسعه واحدهای تولیدی در گرو اعطای تسهیلات با سود پایین است که می‌طلبد مسوولان استانی کردستان به این موضوع مهم توجه ویژه داشته باشند.

کیفت مهم‌تر از کمیت

تمام محصولات این واحد تولیدی با استفاده از مواد اولیه داخلی توسط نیروهای توانمند و متخصص بومی در واحد آزمایشگاهی زیر ذره‌بین کارشناسان و متخصصان فن قرار می‌گیرد.

تمام دستگاه‌ها و تجهیزات مورد نیاز برای تست و پایش کامل محصولات با هدف رضایتمندی هرچه بیشتر مصرف‌کننده در این بخش موجود بوده و محصول طبق استانداردهای لازم بعد از آزمایش‌های متعدد روانه بازار می‌شود.

تولید ۲۰ قطعه در شرایط تحریمی

واحد تولید قطعه و دمونتاژ از دیگر بخش‌های واحد صنعتی ناسا الکتریک است، واحدی که توانسته با استفاده از دانش بومی تحریم‌ها را دور بزند و خالق قطعاتی باشد که پیش از این از خارج وارد می‌شد و تاکنون ۲۰ قطعه مورد نیاز تولیدات این واحد صنعتی را در داخل بومی‌سازی کرده‌اند.

مهندسی معکوس

ساختمان فاز اول واحد صنعتی ناسا الکتریک اکنون به تخصصی‌ترین بخش این واحد صنعتی تبدیل شده است و بنا به گفته آقای محمودی، طی چند ماه آینده قطعات محصولاتی که در آن مهندسی معکوس و طراحی شده وارد مدار تولید خواهد شد.

امید محمودی با راه‌اندازی این واحد تولیدی و بکارگیری برخی از این افراد نشان داده که اگر اراده باشد همه چیز ممکن می‌شود.

قصه در بخش تولیدی این واحد صنعتی با اشتغالزایی ۱۷۰ نفر شیرین‌تر از سایر بخش‌هاست، مردان و زنان جوانی که اغلب نان‌آور خانواده هستند از زن سرپرست خانوار گرفته تا کارگرانی که تا دیروز برای تامین معیشت مجبور بودند با کوله‌های ۵۰ و چندکیلویی در سرما و گرما به کوهستان‌های صعب‌العبور بزنند و نام کولبر را یدک بکشند.

امید محمودی با راه‌اندازی این واحد تولیدی و بکارگیری برخی از این افراد نشان داده که اگر اراده باشد همه چیز ممکن می‌شود.

جوانه‌زدن امید را در گونه‌های گل انداخته آقا محمد می‌شود به خوبی دید، اگرچه هنوز خاطرات تلخ سرما و یخ‌زدگی در مسیر کولبری را از یاد نبرده‌ است، اما از سختی‌ها گذر کرده و امروز در گرمای کارگاهی که به همت امید محمودی در شهرک صنعتی بانه وجود دارد به فرداهای روشن می‌اندیشد.

مردی که امروز با ساخت چراغ‌های ال‌ای‌دی نانی بی‌خطر را سر سفره زن و بچه‌های خود می‌برد.

سیوان نقشی‌زاده هم از جوانان تحصیلکرده و مشغول به کار در این واحد تولیدی است که تقریبا از دو سال پیش دستش در این واحد صنعتی بند شده است، می‌گوید: شهرستان بانه به واسطه مرزی بودن کمتر رنگ توسعه را به خود دیده بود تا اینکه ظرف یکی دو سال قبل با بسته‌شدن بازارچه‌های مرزی ورق برگشت و خوشبختانه با تلاش افرادی همچون آقای امید محمودی صنعت در این شهرستان جوانه زد و رونق گرفت.

بانه در بخش صنعت تاریخچه طولانی ندارد شهرستانی که پیشتر به واسطه بازار و یا کولبران آن شناخته می‌شد رفته رفته می‌رود تا به یکی از قطب‌های تولید و صنعت استان و حتی کشور تبدیل شود.

امروز به واسطه ایجاد واحدهای کوچک و بزرگ صنعتی در شهرک صنعتی این شهرستان بستر اشتغالزایی برای جوانان تحصیلکرده همچون ما فراهم شده است تا ریشه‌های کولبری و سایر اشتغال کاذب خشکانده شود.

این جای خوشحالی برای امثال ما به عنوان جوانان مرزنشین دارد که می‌توانیم در عرصه تولید نقش‌آفرین باشیم.

دلخوشی زن سرپرست خانوار از اشتغال

مهتاب محمدی زن سرپرست خانوار هم از دیگر شاغلین واحد تولیدی ناسا الکتریک می‌گوید: یک سال است در این واحد صنعتی مشغول به کار هستم و به عنوان زن سرپرست خانوار توانسته‌ام منبع درآمدی بسیار خوبی برای چرخاند چرخ‌های زندگی خود و فرزندانم کسب کنم.

محیط آرام، توجه به کارگران در ابعاد مختلف آموزشی، بیمه‌ای، درمانی و غیره موجب شده با انگیزه بیشتری تلاش کنیم

ایجاد چنین واحدهای صنعتی قطعا سرمایه قابل توجهی نیاز دارد و ریسک بزرگی برای سرمایه‌گذار است اما خوشبختانه امثال آقای محمودی با عزم و اراده استوار در این مسیر گام برداشته و خوشبختانه امروز مسیر رونق تولید در این شهرستان مرزی فراهم شده است.

محیط آرام، توجه به کارگران در ابعاد مختلف آموزشی، بیمه‌ای، درمانی و غیره موجب شده با انگیزه بیشتری تلاش کنیم.

امیدهایی که امید محمودی در دل جوانان کاشت

احمد عزیزی فوق‌لیسانس جامعه‌شناسی با گرایش پژوهشگری هم که ۵ ماه پیش به مجموعه واحد تولید ناسا پیوسته است، از امیدی که امید محمودی با احداث این واحد صنعتی در وجودشان کاشت می‌گوید: بسیاری از محصولاتی که در این واحد تولیدی با دستان توانمند نیروهای ماهر تولید می‌شود، قبلا از طریق کولبری و به صورت قاچاق وارد می‌شد.

ورود قاچاق این محصولات طی تقریبا یک دهه گذشته موجب شد صنعت گردشگری تجاری در بانه به اوج خود برسد و هم میهن‌های ما از شهرهای دور و نزدیک برای تامین وسایل خانگی به بانه سفر کنند.

محدودیت‌های واردات محصولات خانگی طی چند سال گذشته موجب شد بانه به سمت صنعتی‌شدن خیز بردارد و واحدهای صنعتی مختلف یکی پس از دیگری در آن احداث شود و رونق بگیرد و بستر اشتغال پایدار برای جوانان تحصیلکرده، توانمند و جویای کار این شهرستان فراهم شود.

مسیر پرشتاب صنعتی شدن بانه

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان بانه هم می‌گوید: شهرستان بانه به دلیل مرزی بودن ظرفیت بالایی در حوزه اقتصادی دارد و از دیرباز تجارت خارجی از اولویت مردمان این دیار بوده است.

 سال ۹۶ و بعد از اجرای طرح ساماندهی معابر مرزی و سیاست‌های دولت سرمایه‌گذاران شهر بانه به سمت تولید و اشتغالزایی پایدار روی آوردند و واحدهای صنعتی که تا سال ۹۶ در شهرک صنعتی این شهرستان کمتر از انگشتان یک دست بود در کمتر از یک دهه به ۵۲ واحد با ظرفیت اسمی اشتغالزایی یک‌ هزار و ۳۰۰ نفر و اشتغال‌زایی واقعی بیش از آن برسد.

الان بیش از ۱۵ طرح صنعتی جدید با پیشرفت بالای ۶۰ درصد در این شهرک صنعتی در حال اجرا است که تا پایان سال و یا حداقل ظرف سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

با توجه به تصویب منطقه آزاد بانه و مریوان و بهره‌برداری از منطقه ویژه اقتصادی بانه، سرمایه‌گذاران رغبت خوبی هم در حوزه تجارت بین‌المللی، مونتاژ و تولید محصولات مختلف در این شهرستان پیدا کرده و شروع به سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

بانه امروز در تولید لوازم خانگی کوچک، صنایع روشنایی مانند چراغ های ال‌ای‌دی و روشنایی تقریبا به قطبی در منطقه غرب کشور تبدیل شده است و در تولید این دست محصولات در کشور حرف برای گفتن دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *