گۆڕان نیوز- سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان گفت: تا کنون بیش از ۹۰ غار در استان شناسایی و کشف شده است و با توجه به وضعیت توپوگرافی منطقه، قطعا غارهای بیشتری وجود دارد.

گۆڕان نیوز- سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان گفت: تا کنون بیش از ۹۰ غار در استان شناسایی و کشف شده است و با توجه به وضعیت توپوگرافی منطقه، قطعا غارهای بیشتری وجود دارد.

به گزارش گۆڕان نیوز، اقبال حمیدی اظهار کرد: شکل‌گیری و توسعه غارها به غارزایی مشهور است و غارها تحت فرایندهای زمین‌شناسی نظیر ترکیب فرایندهای شیمیایی، فرسایش در اثر آب، نیروهای تکتونیکی، میکروارگانیسم‌ها، فشار و تاثیرات جوی ایجاد شده اند و می‌توانند اندازه‌های مختلفی داشته باشند.

وی اضافه کرد: با توجه به جنس زمین از نوع حلال پوشی سنگ آهک تشکیل شده اند و از لحاظ الگوی فیزیکی اغلب شاخه ای و یا ترکیبی از الگوهای مختلف مانند شاخه ای، شبکه ای، گودالی یا چاهی هستند.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان با اشاره به اینکه غارها از بدو خلقت بشر مورد توجه بوده و به‌عنوان نخستین سکونتگاه انسان‌ شناخته شده‌اند، افزود: از غارهایی که در استان به عنوان سکونتگاه‌های اولیه انسان تاکنون شناحته شده اند می‌توان به غارهای کرفتو، سمنگان، کولانه گه‌وره، کانی میکائیل و کونه شم شم اشاره کرد.

حمیدی یادآور شد: غار کرفتو مشهورترین و بزرگترین جاذبه گردشگری استان به شمار می‌رود ضمن اینکه در راستای اهمیت حفاظت از این میراث های ارزشمند در سال ۱۳۹۸ غار “کونه شم شم” با دارا بودن چندین گونه خفاش به عنوان اثر طبیعی ملی در فهرست مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست ثبت شد.

وی ادامه داد: در سال های گذشته به صورت نمادین مراسم پاکسازی غارها با حضور دوستداران طبیعت، انجمن‌های غارنوردی و مردم نهاد شهرستان‌های مختلف و اهالی همجوار غار برگزار می‌شد اما در ۲ سال گذشته به دلیل جلوگیری از شیوع بیماری کرونا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی مراسم پاکسازی غار در استان برگزار نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *