گۆڕان نیوز- اعضاء اتاق صنعت استان دیاله عراق به دعوت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج به کردستان سفر کرد و ضمن بازدید از واحدهای صنعتی و تولیدی استان با مسئولان ارشد اقتصادی و فعالان اقتصادی استان دیدار کرده و راههای ارتقاء روابط بازرگانی را بررسی کردند.

گۆڕان نیوز- اعضاء اتاق صنعت استان دیاله عراق به دعوت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج به کردستان سفر کرد و ضمن بازدید از واحدهای صنعتی و تولیدی استان با مسئولان ارشد اقتصادی و فعالان اقتصادی استان دیدار کرده و راههای ارتقاء روابط بازرگانی را بررسی کردند.

به گزارش گۆڕان نیوز، نشست این هیئت با سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کردستان با هدف گسترش روابط اقتصادی در سالن شهدای گمنام استانداری کردستان برگزار شد.

کردستان؛ دروازه امن تجاری ورود به عراق

رئیس اتاق بازرگانی سنندج در این نشست خواستار تدوین برنامه تقویت مناسبات بین فعالان اقتصادی دو طرف شد و گفت: برداشت ایرانی ها از مردم عراق برداشتی مبتنی بر فرهنگ انسانی و حس نوع دوستی است و ملت و دولت ایران در سخت ترین زمان ها در کنار مردم این کشور بوده اند.

سید کمال حسینی افزود: کردستان با داشتن ۲ مرز رسمی باشماق و سیرانبند، ۳ بازارچه فعال دروازه امن تجاری ورود به عراق است که در حال حاضر بیشترین روابط اقتصادی با اقلیم کردستان دارد و در تلاش است تا این مناسبات را به سایر استانهای عراق گسترش دهد.

وی تصریح کرد: این استان دارای ظرفیت های بزرگ کشاورزی و از قطب های تولید محصولات زراعی، باغی، جالیزی، گوشت و طیور است به طوری رتبه اول توت فرنگی، دوم  گندم، دوم انگور، چهارم سیب زمینی، چهارم نخود، هفتم گوشت مرغ و هفتم گردو ایران را دارد.

حسینی در ادامه اظهار کرد: در حوزه صنعت و معدن هم با وجود ۱۸ شهرک و ناحیه صنعتی نقش بزرگی در صنایع پتروشیمی، لاستیک خودرو، طلا، خوراک دام، کیک و کلوچه، محصولات لبنی، صنایع الکتریکی، لوازم خانگی و مصالح ساختمانی دارد، در زمینه معادن هم دارای معادن غنی طلا، سنگ آهن، مرمر، باریت و سنگهای تزئینی است، علاوه بر اینها صنایع دستی استان به ویژه فرش دستباف دارای اعتبار جهانی می باشد.

وی خاطر نشان کرد: در حوزه گردشگری هم استعدادهای منحصر به فردی از قبیل آثار باستانی پیش و بعد از تاریخ، مناطق ویژه گردشگری طبیعی، روستاهای متعدد توریستی با بافت معماری خاص، آداب و سنن و پوشش اصیل کوردی دارد که می تواند بستر مناسبی برای ارتقاء روابط باشد.

وی زمینه های سرمایه گذاری در کردستان را صنایع تبدیلی کشاورزی و دامی، صنایع پایین دستی پتروشیمی، گردشگری، ایده های دانش بنیان و طبیعت گردی ذکر کرد و خواستار همکاری دو طرف شد.

تشکیل شورای گفت‌وگوی مشترک بین سنندج و اهواز

رئیس اتاق بازرگانی اهواز که به همراهی این هیئت وارد کردستان شده بود ضمن تشکر از همراهی و همکاری اتاق بازرگانی سنندج خواستار افزایش حمایت از بخش خصوصی و تشکلهای وابسته شد و گفت: رسالت اتاق بازرگانی در ایران تنها فعالیت در زمینه تولید و تجارت نیست بلکه این نهاد در قالب شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی هم مشاوره به ۳ قوه حاکمیتی کشور داده و مصوباتش برای همه ارکان حاکمیتی لازم الاجراست.

شهلا عموری افزود: حوزه تولید لبنیات می تواند زمینه خوبی برای سرمایه گذاری مشترک باشد زیرا هر دو استان کردستان ایران و دیاله عراق ظرفیت های بالایی در این راستا دارند.

وی خطاب به دولت گفت: بخش خصوصی برای افزایش فعالیت تجارت خارجی نیاز به حمایت های ویژه دارد تا بتواند جایگاه خود در بازارهای خارجی را به دست آورد، در حالی که همواره اعلام می شود که ترکیه جای ایران در بازار عراق را گرفته اما هیچ نهادی نیست تا موانع موجود بر سر راه بازرگانان ایرانی را بردارد.

عموری تصریح کرد: وجود قوانین دست و پا گیر یکی از عوامل موثر بر کاهش مبادلات اقتصادی با عراق است که ضرورت دارد دولت در یک حرکت سریع نسبت به تغییر این ضوابط اقدام کند.

وی خواستار تشکیل شورای گفتگوی مشترک بین سنندج و اهواز شد.

علاقمندی استان دیاله به گسترش روابط اقتصادی با کردستان

رئیس اتاق صنعت دیاله عراقی با تاکید بر اراده این نهاد برای ارتقاء سطح همکاری با کردستان ایران گفت: ورود ما به کردستان، بازدید از واحدهای صنعتی و دیدار با مسئولان سبب افزایش شناخت و علاقه ما به گسترش تجارت و همکاری مشترک با این استان شد.

عبدالسلام التمیمی افزود: ما هم تولید کننده، هم تاجر و هم سرمایه گذار هستیم و خواستار بررسی راهکارهای افزایش روابط و اجرای این راهکارها هستیم.

وی در خصوص موانع روابط اقتصادی با ایران گفت: ما با برخی مشکلات داخلی و خارجی در ارتباط با ایران روبرو هستیم، برای نمونه اشاره می شود به دخالت آمریکا در تردد کالا و مسافر از مرزها و برخی از قوانین بازدارنده ایران و عراق که از دو دولت خواستاریم تا در این راستا اقدامات لازم ر برای اصلاح قوانین انجام دهند.

التمیمی در ادامه اظهار کرد: پیشرفت ایران در حوزه صنعت در مقایسه با سایر همسایگان عراق قابل توجه است و ما اولویت اول را به همکاری با این کشور می دهیم.

رفع موانع همکاری اقتصادی کردستان با دیاله

رئیس سازمان «صمت» کردستان خبر از آمادگی این سازمان برای حل موانع همکاری اقتصادی کردستان و دیاله داد و اظهار کرد: حوزه های کشاورزی، دامداری، لبنیات، توانایی فنی مهندسی، گردشگری و تولیدات دانش بنیان کردستان ظرفیت های بالایی برای ارتقاء همکاری این استان با دیاله دارد که باید در یک پروسه جامع اقدام به تعریف ساختار روابط و اجرای الزامات گسترش مناسبات کنیم.

محمد بختیار خلیقی افزود: کردستان دارای ۹۸۷ واحد صنعتی و ۳۴۷ واحد معدنی فعال است که تولیدات آنها از کیفیت بالا برخوردار و منطبق با همه استانداردهای جهانی است.

وی خاطر نشان کرد: سازمان «صمت» کردستان با علاقه خاص موضوع افزایش روابط با دیاله عراق را دنبال کرده و حاضر به ارائه هر نوع خدمت در این راستا می باشد.

گمرک کردستان حاضر به اعمال قانون حمل یکسره کالا از کردستان به دیاله است

ناظر کل گمرکات کردستان خواستار برنامه ریزی برای افزایش روابط اقتصادی کردستان با دیاله شد و اعلام کرد: ادارات گمرک کردستان با تمام توان و به صورت شبانه روزی حاضر به ارائه خدمات گمرکی به تجار و فعالان اقتصادی است و از طرف عراقی خواستاریم تا برای عملی شدن این موضوع اقدامات مشترک را انجام دهد.

خلیل حیدری در ادامه گفت: ظرفیت های توریسم کردستان در زمینه های تفریحی، زیارتی، درمان و آموزشی ظرفیت فراوانی برای ارائه به دیاله دارد.

وی افزود: تولید کنندگان و تجار کردستان در زمینه فعالیت در زمینه کاری بسیار پاک و متعهد هستند و این می تواند مبنای مطمئنی برای طرف عراقی باشد.

حیدری اظهار کرد: گمرک کردستان حاضر به اعمال قانون حمل یکسره کالا از کردستان به دیاله است اما این موضوع مشروط به این است که کالا باید تولید خود استان باشد.

تولیدات دانش بنیان کردستان اعتبار جهانی دارند

معاون پارک علم و فناوری کردستان خواستار ایجاد زمینه برای صادرات محصولات دانش بنیان شد و گفت: کردستان در زمینه افکار و ایده های دانش بنیان ظرفیت کم نظیری در ایران دارد که همواره مورد حمایت پارک علم و فناوری بوده آنها را تا رسیدن به مرحله تجاری سازی و کسب جایگاه و اعتبار در بازارهای داخلی و خارجی همراهی می کند.

محمدی افزود: شرکتهای دانش بنیان کردستان به علت ارائه خدمات و کالاهای مبتنی بر استانداردهای روز دنیا از اعتبار بالایی برخوردارند.

وی تصریح کرد: این شرکتها در زمینه صنایع بتن، چوب، ضد عفونی کننده، نهاده های کشاورزی، ضد یخ و لوله های نفت در اوج استانداردهای جهان قرار داشته و مورد استقبال بازار داخل و خارج هستند.

سرمایه گذاران عراقی خواستاریم تا در حوزه کشاورزی کردستان سرمایه گذاری کنند

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی کردستان ایجاد بستر برای صادرات محصولات کشاورزی به دیاله عراق شد و گفت: کردستان به علت برخورداری از آب، خاک مرغوب، هوای معتدل و نیروی انسانی مجرب ظرفیت بالایی در تولید داشته و محصولاتش از اعتبار کیفی و رضایت مصرف کننده برخوردار است.

پژمان باختر افزود: سازمان نظام مهندسی کشاورزی کردستان قابلیت های بزرگی در زمینه دانش و تجربه کشاورزی دارد که می تواند در خدمت توسعه کشاورزی دیاله قرار گیرد بنابراین از متولیان امر در دیاله خواستارم تا زمینه استفاده از آن را فراهم کنند.

وی اظهار کرد:از سرمایه گذاران عراقی خواستاریم تا در حوزه کشاورزی کردستان سرمایه گذاری کنند و سازمان جهاد کشاورزی با همه امکانات حاضر به حمایت از آنهاست.

حمایتهای دولت از سرمایه گذاری خارجی در حوزه گردشگری

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان حوزه گردشگری را زمینه مناسبی برای افزایش روابط اقتصادی با دیاله عراق دانست و گفت: کردستان با داشتن ۱ اثر ثبت شده جهانی، ۱۰۰۰ اثر ثبت ملی و ۲ شهر خلاق موسیقی و کلاش ظرفیت خوبی برای گردشگران عراقی دارد.

آرمان وطن دوست افزود: کردستان جزو استانهای برتر ایران در گردشگری ارزان است و گردشگران عراقی می توانند از این فرصت استفاده کنند.

وی اعلام کرد: در بحث تبادل گردشگر تفاهم نامه های متعددی با استانهای اربیل و سلیماینه داریم و حاضریم تا این موضوع را به سایر استانهای عراق سرایت دهیم.

وطن دوست تصریح کرد: دولت همه حمایتهای لازم را از سرمایه گذاران عراقی در حوزه گردشگری اعمال می کند و ما حاضریم تا نمایشگاههای تخصصی در ایران و عراق برگزار کنیم.

مدیریت ارشد کردستان آماده حمایت کامل از سرمایه گذاران خارجی است

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کردستان آمادگی دولت برای همکاری با بخش خصوصی ایران و عراق را اعلام کرد  و گفت: اصل تجارت استفاده مزیت نسبی است که اگر بر اساس منفعت طرفین قرار نگیرد به نتیجه نمی رسد و زمانی اقتصاد می تواند پایدار باشد که تولید کننده و تاجر و مصرف کننده از آن منتفع شوند.

حامد قادرزاده افزود: استاندار کردستان و مدیران ارشد استان تلاش می کنند تا تجارت و فعالیت مرزها را بر اساس اخلاق اسلامی بنا نهند زیرا استمرار این فعالیت ها را مایه پایداری توسعه و اقتصاد می داند، بنابراین نسبت به همه سرمایه گذاران و کارگزاران اقتصادی را مورد حمایت قرار می دهد و از طرف عراقی خواستاریم تا در همین مسیر گام بردارد.

وی تصریح کرد: اقتصاد ایران بر اساس قانون اساسی به ۳ قسمت دولتی، خصوصی و تعاونی تقسیم شده و دولت می تواند فعالیت های اقتصادی را مشروط به اینکه مخل امنیت نباشد به بخش خصوصی واگذار کند.

قادرزاده در ادامه اظهار کرد: کردستان در زمینه خدمات فنی و مهندسی و دانش بنیان تجارب بالایی دارد که می تواند زمینه خوبی برای مبادلات با استان دیاله باشد.

این مقام مسئول اعلام کرد: مدیریت ارشد کردستان از همه سرمایه گذاران داخلی و خارجی دعوت می کند تا در این استان حضور یابند و هر آنچه که لازم باشد برای حمایت از این افراد انجام می دهد.

این هیئت در ادامه سفر به کردستان در نشست مشترک با اعضاء اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج و فعالان اقتصادی استان در هتل شادی سنندج شرکت کرد.

در این نشست فعالان اقتصادی تهران، خوزستان و کردستان به مبادله تجربیات اقتصادی و معرفی کالا و خدمات پرداختند.

فعالان اقتصادی زیر نظر اتاق بازرگانی فعالیت کنند

فعال حوزه مواد غذایی در شهر دیاله کشور عراق، گفت: فعالان اقتصادی عراق زیر نظر اتاق بازرگانی می توانند با خیال آسوده فعالیت اقتصادی داشته باشند و ما از این اقدام که در گذشته پول فعالان کردستانی به وسیله فعالان عراقی از بین رفته بسیار ناراحتیم لذا از فعالان درخواست داریم حتما از طریق اتاق بازرگانی اقدام به فعالیت کنند.

ناظم کرم اسماعیل، فعال حوزه مواد غذایی در شهر دیاله کشور عراق، در نشستی با فعالین اقتصادی استان کردستان که به صورت B2B در هتل شادی شهر سنندج برگزار شد، گفت: این دیدار به واسطه اتاق بازرگانی شهر دیاله و سنندج برگزار شده که از جناب فعالان اقتصادی این استان بسیار مورد احترام قرار گرفتیم.

وی قرابت‌های قومی و فرهنگی بین دو استان کردستان و دیاله را فرصت مناسبی برای افزایش مبادلات و مراودات تجاری خواند و افزود: در این نشست، فعالان اقتصادی استان کردستان کالا و تولیدات خود معرفی کردند و با توجه به اینکه استان کردستان ظرفیت صادرات و واردات را دارد می توانیم به راحتی کالاها را به شهر دیاله صادر کنیم که این موجب سود آوردی برای دو کشور خواهد بود.

فعال حوزه مواد غذایی در شهر دیاله کشور عراق، بیان کرد: در این نشست یکی از فعالان اقتصادی استان کردستان پیشنهاد داد که در کشور عراق کارخانه رب گوجه فرنگی را راه اندازی کند و با توجه به اینکه دیاله یکی از حاصل خیزترین استان‌های عراق از حیث کشاورزی است کاشت این محصول می تواند بسیار پرثمر و سود آور برای هر دو طرف باشد.

ناظم کرم اسماعیل، شرکت های کشور ایران را بسیار متنوع و با ظرفیت عنوان کرد و گفت: در بازدید از کارخانه ایستک و شیر سنندج بسیار خرسند شدیم و باورمان نمی شد که در شهر سنندج چنین شرکت ها و کارخانه هایی با تولیدات زیاد وجود داشته باشد و هم می تواند مازاد را به استان های دیگر صادر کند.

وی شهر سنندج را شهر کردنشین با مردمان بافرهنگ و مهمان نواز خواند و گفت: در آینده نزذیک قطعا شهر سنندج را جهت فعالیت اقتصادی و به عنوان مسافرات انتخاب خواهیم کرد.

این بازرگان عراقی، خاطرنشان کرد: فعالان اقتصادی عراق زیر نظر اتاق بازرگانی می توانند با خیال آسوده فعالیت اقتصادی داشته باشند و ما از این اقدام که در گذشته پول فعالان کردستانی به وسیله فعالان عراقی از بین رفته بسیار ناراحتیم لذا از فعالان درخواست داریم حتما از طریق اتاق بازرگانی اقدام به فعالیت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *